Śląskie jarmarki. Top 10 Jarmarków Bożonarodzeniowych województwa śląskiego
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i magicznej atmosfery. Najlepiej zaznasz jej na śląskich jarmarkach, bowiem w tym regionie tradycje świąteczne są wyjątkowo żywe i pielęgnowane. Każdy jarmark bożonarodzeniowy to niesamowite, unikalne wydarzenie, które przyciąga ludzi spragnionych magii Świąt. To wspaniała okazja na spotkania rodzinne, wspólne kolędowanie i zakup świątecznych upominków dla bliskich. Daj się ponieść tej niezapomnianej chwili i zobacz, które jarmarki na Śląsku i w całym województwie śląskim najlepiej odwiedzić.
Historia śląskich jarmarków bożonarodzeniowych
Tradycja jarmarków świątecznych na Śląsku sięga wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z okresu średniowiecza, kiedy to ludzie gromadzili się na rynkach, aby kupować świąteczne ozdoby, prezenty i smakołyki. Dziś śląskie miasta przeniosą Cię w czasie, oferując nie tylko piękne świąteczne dekoracje, ale także autentyczne doznania kulturowe.
Co czeka na Ciebie na kiermaszach?
Rękodzieło
Śląskie targi przedświąteczne to prawdziwa kopalnia talentów lokalnych artystów i rzemieślników. Na straganach odnajdziesz piękne rękodzieło, czyli unikatowe bombki choinkowe, stroiki, ręcznie wykonana ceramika, piękne koronki, biżuterię oraz tradycyjne, regionalne wyroby. To doskonała okazja do zakupu prezentów, które nie tylko pięknie ozdobią dom, ale również przeniosą nas do korzeni regionalnej kultury.
Smaki regionu
Jarmarki to nie tylko festiwal kreatywności, ale także radość dla podniebienia. Smakosze znajdą tutaj prawdziwy raj kulinarny, pełen regionalnych przysmaków i specjałów świątecznych. Tradycyjne smaki, takie jak świąteczne pierniki, śląski makowiec, sernik, chałka z bakaliami, miód, kuszą swoim aromatem. Na pewno nie zabraknie też sznity z tustym czyli kromki chleba ze smalcem i skwarkami. Często natrafisz na pierogi czy bigos. A że temperatury spadają w tym czasie, to warto też rozgrzać się gorącą czekoladą, zimową herbatą czy nawet grzanym winem. Na każdym kiermaszu stragany zapraszają do degustacji i dzielenia się smakiem świątecznej tradycji.
Bajkowe iluminacje, kolędy i muzyka na żywo
Spacerując ulicami wielu miast regionu przed Świętami, zachwycisz bajkową atmosferą. Ulice i place ozdobione są tysiącami migoczących światełek. Wiele miast organizuje programy artystyczne, koncerty z pastorałkami, występy zespołów folklorystycznych oraz spektakle teatralne, które sprawiają, że stoiska stają się miejscem nie tylko zakupów, ale również rozrywki i integracji społecznej. Dają poczucie bliskości i wprowadzają w atmosferę świątecznej radości. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w bogactwo tradycji muzycznych regionu i delektować się pięknem polskich kolęd.
Top 10 śląskich jarmarków
A na które kiermasze najlepiej się wybrać w województwie śląskim? Oto lista 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych na Śląsku, pojmowanym jako granice województwa:
Jarmark na Nikiszu
To chyba najbardziej klimatyczny kiermasz, na jakim byłam. Jego sława sięga poza region i uważany jest za legendarny. To typowy jarmark rękodzieła artystycznego, w cudownej zimowej scenerii, rozświetlonej milionem światełek. Na chętnych czeka tu dodatkowo karuzela wiedeńska, występy muzyczne i oczywiście kulinaria. Wszystko na wysokim poziomie! Rozkłada się na słynnym osiedlu Nikiszowiec. Niestety trwa on tylko 3 dni, w weekend zwykle w pierwszej połowie grudnia, w 2024 to 6-8 grudnia.
Jarmark na rynku w Katowicach
Katowicki rynek każdego roku na długo zamienia się w magiczną, niezwykle kolorową krainę świąteczną. Kupisz tu prezenty, skosztujesz tradycyjnych smaków i posłuchasz koncertów. Ale dodatkowo możesz przejechać się na Diabelskim Młynie i podziwiać piękną panoramę, a nawet pojeździć na łyżwach na lodowisku. Jest też wielka, rozświetlona choinka, szopka, a nawet domek świętego Mikołaja i inne baśniowe domki. Jarmark bożonarodzeniowy 2024 w Katowicach trwa od 22 listopada aż do 5 stycznia 2025 roku.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gliwicach
Starówka Gliwic w grudniu staje się miejscem pełnym świątecznej atmosfery. Jest kolorowo i swojsko. Możesz nie tylko znaleźć tu ciekawe upominki, ale też rozgrzać się ciepłem kulinarnych doznań. Zaznasz też zabawy, na karuzeli wiedeńskiej, kolejce i Kole Młyńskim. W weekendy aż do godziny 22.00. Gliwicki jarmark 2024 trwa od 6 grudnia do 22 grudnia bieżącego roku.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Bielsku-Białej
Jarmark w Bielsku Białej jest nie tylko bardzo klimatyczny i barwny, ale i tani. Herbatę kupisz już za 5 zł, a na krakowskim kiermaszu kosztuje co najmniej 15 zł. Oferuje też unikatowe produkty lokalnych artystów. Tutaj również odbywają się koncerty, warsztaty i przedstawienia dla dzieci. A dodatkowo całe Stare Miasto jest cudownie oświetlone. Są też wielkie świetlne postaci z bajek, jak Bolek i Lolek czy Reksio. Bawią mieszkańców przez cały okres świąteczny, zaś sam jarmark to tylko 3 dni, w 2024 od 13 grudnia do 15 grudnia.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Rybniku
Rybnicki jarmark ogarnia magią całe Stare Miasto. Stoiska z upominkami i pysznościami to tylko część atrakcji, Jest też scena z ciekawymi wydarzeniami, a także przejażdżki na karuzeli czy spotkania ze Św. Mikołajem. Kiermasz w 2024 roku trwa od 29 listopada do 24 grudnia.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Tarnowskich Górach
To kolejny targ przedświąteczny, który pięknie wprowadza w klimat Bożego Narodzenia. Jest klimatycznie, kameralnie i wyjątkowo, Na schodach tarnogórskiego ratusza organizowane są występy na żywo, z różnorodnymi pieśniami. Zachwyca też wielkie świąteczne drzewko. Kramy ustawiają się na płycie rynku na jeden weekend grudnia. W 2024 roku był to weekend 13-15 grudnia.
Jarmark Świąteczny w Chorzowie
Chorzowski jarmark to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wytwory rąk ludzkich, świecidełka na choinkę i kulinaria tworzą wyjątkową atmosferę. A do tego ciekawe występy i atmosfera rodzinnego festynu zachęca do odwiedzin. W 2024 roku kiermasz trwał w dniach 14 i 15 grudnia.
Jarmark Adwentowy w Miasteczku Śląskim
To bardzo kameralny, a przez to swojski i przyjemny targ świąteczny w Parku Rubina. Trwa zaledwie 1 dzień, ale jest wypełniony po brzegi atrakcjami. Oferuje to, co inne kiermasze, a dodatkowo czas uprzyjemniają tu elfy i alpaki. W 2024 roku ma miejsce w sobotę 7 grudnia.
Jarmark w Świerklańcu
Jarmark Bożonarodzeniowy w Parku w Świerklańcu to kolejny kameralny, lokalny kiermasz, który trwa tylko 1 dzień. Za to w ślicznej scenerii cudnego parku, u stóp Pałacu Kawalera. Piękne dekoracje świąteczne, ciasta, gorące potrawy i grzaniec przyciągają okolicznych mieszkańców, a dodatkowo dzieci spotkają tu Świętego Mikołaja i Panią Mikołajową. Kiermasz w 2024 ma miejsce w niedzielę 8 grudnia.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu
Raciborski jarmark zwykle rozkładał się na rynku. Mnóstwo tu ślicznych i unikalnych produktów, które wykonane zostały własnoręcznie przez wystawców. Stoiska oferują też świąteczne dania, a atmosferę podkręcają koncerty i występy. Co ciekawe, to chyba jedyne miejsce, gdzie podczas kiermaszu zjedziesz na pontonie, bowiem czeka tu snowtubing. W 2024 zaprasza Jarmark Bajkowy Zamek, od 30 listopada do 22 grudnia. Atrakcje (strefa gastro, koncerty, bloki dziecięce) wypełnią weekendy: 30.11-1.12, 6-8.12, 13-15.12 oraz 20-22.12, godziny popołudniowe i wieczorne.
Jarmarki stanowią doskonałą okazję do przeżycia magii świąt, czerpiąc radość z zakupów, tradycyjnych smaków i kulturalnych atrakcji. To nie tylko miejsce zakupów, ale przede wszystkim świąteczna podróż w czasie i przestrzeni dla dzieci i dorosłych. Bogactwo wyrobów rąk ludzkich, smaków i dźwięków sprawia, że te świąteczne wydarzenia stają się niezapomnianym doświadczeniem dla mieszkańców i odwiedzających. Pozwalają atmosferze Świąt zagościć w naszych sercach!
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!