Skansen w Wygiełzowie

Skansen w Wygiełzowie

(4.3 głosów: 48)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nadwiślański Park Etnograficzny

Nieduży, ale piękny i klimatyczny skansen w Wygiełzowie to element Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, który znajduje się w gminie Babice, niedaleko Chrzanowa. Jest on malowniczo położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, w dolinie Wisły, u stóp wapiennego wzgórza.

Zamek Lipowiec

To wapienne wzgórze objęte Rezerwatem Lipowiec słynie z ruin zamku Lipowiec udostępnionego dla zwiedzających, również w ramach tego kompleksu muzealnego, istniejącego od 2007 roku. To atrakcyjne miejsce dla turystów, również dla rodzin z dziećmi.

Skansen w Wygiełzowie
Skansen w Wygiełzowie


Zabudowa Skansenu

Sam skansen w Wygiełzowie istnieje znacznie dłużej, bo już od 1973 roku. Można tu podziwiać kilkadziesiąt cennych zabytków architektury drewnianej - chałupy, stodoły, spichlerze, chlewik, kuźnię czy olejarnię, a także elementy małej architektury, jak kapliczki, studnie i pasieki. Najstarszym zabytkiem w skansenie jest drewniany kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Niemal wszystkie obiekty są otwarte dla zwiedzających, a w ich wnętrzach zobaczyć można wystrój i eksponaty z epoki. To pozwala przeżyć ciekawą podróż w przeszłość. Na terenie skansenu odwiedzić też można okazały dwór z 1730 roku z Drogini koło Myślenic. W nim prezentuje się m.in. wystawy czasowe.

Skansen i karczma czynne cały rok

Co ciekawe skansen czynny jest przez cały rok, również wnętrza chałup można podziwiać nawet zimą, tylko wtedy Skansen czynny jest krócej, od 8.00 do 15.00. Również przez cały rok na jego terenie, w zabytkowej karczmie można bardzo smacznie zjeść. Jest ona dostępna nie tylko dla gości skansenu. Bardzo przyjemny i klimatyczny wystrój zaprasza do spędzenia tu kilku wyjątkowych chwil. Również jadło zachęca do odwiedzin, szczególnie polecam Biesiadę Karczmarza - bogate danie dla kilku osób.

Skansen w Wygiełzowie
Skansen w Wygiełzowie

Imprezy w Skansenie

W Parku Etnograficznym w Wygiełzowie oraz na zamku Lipowiec odbywają się naprawdę ciekawe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, dlatego miejsce to jest tak atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Od czerwca do września niemal w każdy weekend coś się tutaj dzieje - Konkurs Potraw Regionalnych "Przy chłopskim stole", Wielkie Warsztaty Regionalne w Wygiełzowie (warsztaty rzemiosła i rękodzieła), „Tajemnice Zamkowej Wieży” - gra terenowa, podczas której można poznać historię zamku, Turniej Rycerski, Zlot Wiedźm i Czarownic, Święcenie pokarmów, Dożynki, Odpust i inne.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00
    Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Adres

Skansen Nadwiślański w Wygiełzowie
Podzamcze 1, Wygiełzów
32/ 613-40- 62
www.mnpe.pl

GPS: 50°4'33N, 19°26'15E

Wygiełzów noclegi

Wygiełzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Plebania w Wygiełzowie
Nadwiślański Park Etnograficzny
Karczma w Wygiełzowie
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów - Park Etnograficzny, Marcin_Henioo
Wygiełzów Babice Małopolska
Ważna
muzea skanseny dostępne dla wózków dla rodziny czynne cały rok wstęp płatny parking bezpłatny udostępnione drewniane
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023