Skansen Nadwiślański w Wygiełzowie
Podzamcze 1, Wygiełzów
32/ 613-40- 62
www.mnpe.pl

50°4'33" N, 19°26'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00
    Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Nadwiślański Park Etnograficzny

Nieduży, ale piękny i klimatyczny skansen w Wygiełzowie to element Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, który znajduje się w gminie Babice, niedaleko Chrzanowa. Jest on malowniczo położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, w dolinie Wisły, u stóp wapiennego wzgórza.Zamek Lipowiec

To wapienne wzgórze objęte Rezerwatem Lipowiec słynie z ruin zamku Lipowiec udostępnionego dla zwiedzających, również w ramach tego kompleksu muzealnego, istniejącego od 2007 roku. To atrakcyjne miejsce dla turystów, również dla rodzin z dziećmi.

Skansen w Wygiełzowie
Skansen w Wygiełzowie

Zabudowa Skansenu

Sam skansen w Wygiełzowie istnieje znacznie dłużej, bo już od 1973 roku. Można tu podziwiać kilkadziesiąt cennych zabytków architektury drewnianej - chałupy, stodoły, spichlerze, chlewik, kuźnię czy olejarnię, a także elementy małej architektury, jak kapliczki, studnie i pasieki. Najstarszym zabytkiem w skansenie jest drewniany kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Niemal wszystkie obiekty są otwarte dla zwiedzających, a w ich wnętrzach zobaczyć można wystrój i eksponaty z epoki. To pozwala przeżyć ciekawą podróż w przeszłość. Na terenie skansenu odwiedzić też można okazały dwór z 1730 roku z Drogini koło Myślenic. W nim prezentuje się m.in. wystawy czasowe.

Skansen i karczma czynne cały rok

Co ciekawe skansen czynny jest przez cały rok, również wnętrza chałup można podziwiać nawet zimą, tylko wtedy Skansen czynny jest krócej, od 8.00 do 15.00. Również przez cały rok na jego terenie, w zabytkowej karczmie można bardzo smacznie zjeść. Jest ona dostępna nie tylko dla gości skansenu. Bardzo przyjemny i klimatyczny wystrój zaprasza do spędzenia tu kilku wyjątkowych chwil. Również jadło zachęca do odwiedzin, szczególnie polecam Biesiadę Karczmarza - bogate danie dla kilku osób.

Skansen w Wygiełzowie
Skansen w Wygiełzowie


Imprezy w Skansenie

W Parku Etnograficznym w Wygiełzowie oraz na zamku Lipowiec odbywają się naprawdę ciekawe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, dlatego miejsce to jest tak atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Od czerwca do września niemal w każdy weekend coś się tutaj dzieje - Konkurs Potraw Regionalnych "Przy chłopskim stole", Wielkie Warsztaty Regionalne w Wygiełzowie (warsztaty rzemiosła i rękodzieła), „Tajemnice Zamkowej Wieży” - gra terenowa, podczas której można poznać historię zamku, Turniej Rycerski, Zlot Wiedźm i Czarownic, Święcenie pokarmów, Dożynki, Odpust i inne.

Plebania w Wygiełzowie Nadwiślański Park Etnograficzny Karczma w Wygiełzowie Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny Wygiełzów - Park Etnograficzny

Babice noclegi

Babice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021