Skała 502 w Jerzmanowicach

Zdjęcia (1)

Ponad Jerzmanowicami na Jurze wznosi się ostaniec o nazwie "Skała 502". To najwyższy punkt południowej części Jury oraz drugie co do wysokości wzniesienie na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ostatnie pomiary wykazały jego wysokość równą 512 m n.p.m. Inna nazwa Skałki 502 to Grodzisko i to ona często figuruje na mapach.Skałka 502 to typowy przykład wierzchowinowej formy skalnej powstałej w warunkach klimatu tropikalnego.

Ostaniec wznosi się niedaleko trasy nr 94 wiodącej ze Śląska do Krakowa, nieco na południowy wschód od centrum Jerzmanowic, niedaleko Jaskini Nietoperzowej. Trudno pomylić ten ostaniec z innymi okolicznymi nie tylko ze względu na wysokość, ale również na fakt, że stoi na nim słup. Z góry roztacza się piękna panorama Doliny Będkowskiej, bardzo popularnej wśród turystów, gdzie znajduje się słynna Brandysówka - mekka wspinaczy.Również i Skałka 502 przez lata przyciągała miłośników wspinaczki, poprowadzone są tutaj trasy, ale wspinanie jest dziś nieco utrudnione ze względu na właściciela tych terenów.

Skałka 502 - 512 m n.p.m.
ul. Zawyjrzał, Jerzmanowice
niebieski szlak rowerowy

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2018-05-20 01:53:36

Miejsce, w którym wspinałam się po raz pierwszy. To zdanie o problematycznym właścicielu to dalece posunięty eufemizm. Prawdopodobnie to nie właściciel, ale jakiś mieszkaniec wioski z problemami psychicznymi smaruje ringi zjazdowe... Można się wspinać z patykiem lub czymś innym do czyszczenia ringów, no ale zapach zabija, więc chyba nie warto tam w ogóle jeździć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: