Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Sanktuarium w Oławie

Oława sanktuarium
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Historia kościoła

Sanktuarium Matki Pocieszenia w Oławie to gotycki kościół, którego początki sięgają XIII wieku. Jego najstarszą zachowaną częścią jest gotyckie prezbiterium nakryte gwiaździstym sklepieniem. Rówieśniczką jest też dolna część wieży z zakrystią.

Do prez­biterium przylega późniejsza, renesansowa część, która została wzniesiona w latach 1587-89 przez Bernarda Niurona. W 1634 roku podczas wielkiego pożaru Oławy spaliła się część budowli, a odbudowa­na kilka lat później została splądrowana przez Szwedów. W 1881 roku piorun znisz­czył późnorenesansową wieżę, którą odbudowano już w stylu neogotyckim w 1886 roku. Stoi ona do dziś, a jej wysokości to ponad 61 m.

Oława
Oława

Cenne wyposażenie

Najcenniejszym zabytkiem w kościele w Oławie jest epita­fium upamiętniające Jerzego Ernesta Piasta - syna księ­cia Joachima Fryderyka, który zmarł w 1589 roku. Znajduje się ono ponad wejściem do zakrystii. Obok mieści się też płyta nagrobna pułkownika Jana Gunna - Szkota w służbie króla szwedzkiego, który zasłynął z ocalenia miasta w wojnie trzydziestoletniej.

Najciekawszy obraz „Ukrzyżowanie” z XVI-wiecznego ołtarza głównego wisi ponad wejściem do kaplicy, pod wieżą. W ołtarzu głównym natomiast widnieje obecnie obraz z 1858 roku. W lewej nawie wisi barokowy obraz przedstawiający patronkę kościoła - Matkę Boską Pocieszenia. W 2000 roku kościół został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Archidiecezji Wrocławskiej.

Sanktuarium w Oławie stoi niemal na Oławskim Rynku, niedaleko Ratusza.

Kościół MB Pocieszenia
ul. Kościelna, Oława

Noclegi w Oławie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024