Historia kościoła

Sanktuarium Matki Pocieszenia w Oławie to gotycki kościół, którego początki sięgają XIII wieku. Jego najstarszą zachowaną częścią jest gotyckie prezbiterium nakryte gwiaździstym sklepieniem. Rówieśniczką jest też dolna część wieży z zakrystią.Do prez­biterium przylega późniejsza, renesansowa część, która została wzniesiona w latach 1587-89 przez Bernarda Niurona. W 1634 roku podczas wielkiego pożaru Oławy spaliła się część budowli, a odbudowa­na kilka lat później została splądrowana przez Szwedów. W 1881 roku piorun znisz­czył późnorenesansową wieżę, którą odbudowano już w stylu neogotyckim w 1886 roku. Stoi ona do dziś, a jej wysokości to ponad 61 m.

Oława
Oława

Cenne wyposażenie

Najcenniejszym zabytkiem w kościele w Oławie jest epita­fium upamiętniające Jerzego Ernesta Piasta - syna księ­cia Joachima Fryderyka, który zmarł w 1589 roku. Znajduje się ono ponad wejściem do zakrystii. Obok mieści się też płyta nagrobna pułkownika Jana Gunna - Szkota w służbie króla szwedzkiego, który zasłynął z ocalenia miasta w wojnie trzydziestoletniej.

Najciekawszy obraz „Ukrzyżowanie” z XVI-wiecznego ołtarza głównego wisi ponad wejściem do kaplicy, pod wieżą. W ołtarzu głównym natomiast widnieje obecnie obraz z 1858 roku. W lewej nawie wisi barokowy obraz przedstawiający patronkę kościoła - Matkę Boską Pocieszenia. W 2000 roku kościół został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Archidiecezji Wrocławskiej.Sanktuarium w Oławie stoi niemal na Oławskim Rynku, niedaleko Ratusza.

Kościół MB Pocieszenia
ul. Kościelna, OławaOława noclegi

Oława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021