Oława sanktuarium

Sanktuarium w Oławie

(4.2 głosów: 5)

Historia kościoła

Sanktuarium Matki Pocieszenia w Oławie to gotycki kościół, którego początki sięgają XIII wieku. Jego najstarszą zachowaną częścią jest gotyckie prezbiterium nakryte gwiaździstym sklepieniem. Rówieśniczką jest też dolna część wieży z zakrystią.Do prez­biterium przylega późniejsza, renesansowa część, która została wzniesiona w latach 1587-89 przez Bernarda Niurona. W 1634 roku podczas wielkiego pożaru Oławy spaliła się część budowli, a odbudowa­na kilka lat później została splądrowana przez Szwedów. W 1881 roku piorun znisz­czył późnorenesansową wieżę, którą odbudowano już w stylu neogotyckim w 1886 roku. Stoi ona do dziś, a jej wysokości to ponad 61 m.

Cenne wyposażenie

Najcenniejszym zabytkiem w kościele w Oławie jest epita­fium upamiętniające Jerzego Ernesta Piasta - syna księ­cia Joachima Fryderyka, który zmarł w 1589 roku. Znajduje się ono ponad wejściem do zakrystii. Obok mieści się też płyta nagrobna pułkownika Jana Gunna - Szkota w służbie króla szwedzkiego, który zasłynął z ocalenia miasta w wojnie trzydziestoletniej.Najciekawszy obraz „Ukrzyżowanie” z XVI-wiecznego ołtarza głównego wisi ponad wejściem do kaplicy, pod wieżą. W ołtarzu głównym natomiast widnieje obecnie obraz z 1858 roku. W lewej nawie wisi barokowy obraz przedstawiający patronkę kościoła - Matkę Boską Pocieszenia. W 2000 roku kościół został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Archidiecezji Wrocławskiej.

Sanktuarium w Oławie stoi niemal na Oławskim Rynku, niedaleko Ratusza.Kościół MB Pocieszenia
ul. Kościelna, Oława

Oława noclegi

Oława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oława
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły sanktuaria
50°56'32N, 17°17'38E
22 czerwiec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację