Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Ratusz stojący na Rynku w Oławie to reprezentacyjny, neoklasycystyczny budynek z I połowy XIX wieku. Inicjatorką budowy pierwszego oławskiego Ratusza była księżna Katarzyna - wdowa po Bolesławie III. Miało to miejsce około 1353 roku.Później oławski ratusz przechodził rozbudowy i przebudowy. W 1585 roku, w okresie świetności miasta, przebudowano go wg projektu włoskiego architekta - Bernarda Niurona, jednak w 1634 roku ta renesansowa siedziba władz miasta spłonęła w największym w dziejach Oławy pożarze.

Ratusz w Oławie
Ratusz w Oławie


Ratusz odbudowano w latach 1637-68. Wówczas dostawiono barokową wieżę, która w niezmienionej postaci zachowała się do dziś.  W latach 1823-24 ratusz przebudowano w stylu późnego klasycyzmu według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Tylko wieża pozostała bez zmian ze względu na zabytkową wartość umieszczonego w niej zegara.

Wieża do dziś jest najbardziej imponującym elementem ratuszam jej wysokość to aż 58,5 m, w dolnych partiach czworoboczna, wyżej ośmioboczna. Na niej widnieje zegar figuralny składający się z czterech tarcz zegarowych i czterech figur przedstawiających postaci: króla Salomona, Śmierć z kosą, koguta goniącego kury i pozłacaną kulę ukazującą fazy księżyca. Ponad zegarem biegnie galeria, a całą wieżę wieńczy barokowy dwuprześwitowy hełm. Na jego szczycie znajduje się miedziana złocona kula, w której podczas remontu, w 2001 roku znaleziono cenną i unikatową kolekcję m.in. monet, od piastowskich z XVII wieku do niemieckich z okresu III Rzeszy oraz widokówek dawnej Oławy wraz z dokumentami i listami. Zabytki te można dziś podziwiać w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej.

Ratusz w Oławie
Oława Rynek
Oława Ratusz

Obecnie Ratusz w Oławie jest po generalnym remoncie, na parterze mieści się właśnie Izba Muzealna Ziemi Oławskiej. Na I piętrze mieści się reprezentacyjny gabinet burmistrza oraz sala rajców, a Ii piętro zajmuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.Przed Ratuszem stoją pręgierz oraz figura Św. Jana Nepomucena, a niedaleko znajduje się też Sanktuarium MB Pocieszenia.

Oława Pręgierz
Oława Pręgierz

Ratusz
Rynek 1, Oława

Oława noclegi

Oława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Art Hotel ****

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020