Ratusz w Oławie

Ratusz w Oławie

(3.8 głosów: 10)

Ratusz stojący na Rynku w Oławie to reprezentacyjny, neoklasycystyczny budynek z I połowy XIX wieku. Inicjatorką budowy pierwszego oławskiego Ratusza była księżna Katarzyna - wdowa po Bolesławie III. Miało to miejsce około 1353 roku.Później oławski ratusz przechodził rozbudowy i przebudowy. W 1585 roku, w okresie świetności miasta, przebudowano go wg projektu włoskiego architekta - Bernarda Niurona, jednak w 1634 roku ta renesansowa siedziba władz miasta spłonęła w największym w dziejach Oławy pożarze.

Ratusz w Oławie
Ratusz w Oławie

Ratusz odbudowano w latach 1637-68. Wówczas dostawiono barokową wieżę, która w niezmienionej postaci zachowała się do dziś.  W latach 1823-24 ratusz przebudowano w stylu późnego klasycyzmu według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Tylko wieża pozostała bez zmian ze względu na zabytkową wartość umieszczonego w niej zegara.Wieża do dziś jest najbardziej imponującym elementem ratuszam jej wysokość to aż 58,5 m, w dolnych partiach czworoboczna, wyżej ośmioboczna. Na niej widnieje zegar figuralny składający się z czterech tarcz zegarowych i czterech figur przedstawiających postaci: króla Salomona, Śmierć z kosą, koguta goniącego kury i pozłacaną kulę ukazującą fazy księżyca. Ponad zegarem biegnie galeria, a całą wieżę wieńczy barokowy dwuprześwitowy hełm. Na jego szczycie znajduje się miedziana złocona kula, w której podczas remontu, w 2001 roku znaleziono cenną i unikatową kolekcję m.in. monet, od piastowskich z XVII wieku do niemieckich z okresu III Rzeszy oraz widokówek dawnej Oławy wraz z dokumentami i listami. Zabytki te można dziś podziwiać w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej.

Ratusz w Oławie
Ratusz w Oławie

Obecnie Ratusz w Oławie jest po generalnym remoncie, na parterze mieści się właśnie Izba Muzealna Ziemi Oławskiej. Na I piętrze mieści się reprezentacyjny gabinet burmistrza oraz sala rajców, a Ii piętro zajmuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.Przed Ratuszem stoją pręgierz oraz figura Św. Jana Nepomucena, a niedaleko znajduje się też Sanktuarium MB Pocieszenia.

Oława Rynek
Oława Ratusz
Oława Pręgierz

Ratusz
Rynek 1, Oława

Oława noclegi

Oława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oława
Ratusze
Normalna
ratusze
50°56'34N, 17°17'43E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021