Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Ratusz w Oławie

Ratusz w Oławie

(3.8 głosów: 10)

Ratusz stojący na Rynku w Oławie to reprezentacyjny, neoklasycystyczny budynek z I połowy XIX wieku. Inicjatorką budowy pierwszego oławskiego Ratusza była księżna Katarzyna - wdowa po Bolesławie III. Miało to miejsce około 1353 roku.Później oławski ratusz przechodził rozbudowy i przebudowy. W 1585 roku, w okresie świetności miasta, przebudowano go wg projektu włoskiego architekta - Bernarda Niurona, jednak w 1634 roku ta renesansowa siedziba władz miasta spłonęła w największym w dziejach Oławy pożarze.

Ratusz w Oławie
Ratusz w Oławie

Ratusz odbudowano w latach 1637-68. Wówczas dostawiono barokową wieżę, która w niezmienionej postaci zachowała się do dziś.  W latach 1823-24 ratusz przebudowano w stylu późnego klasycyzmu według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Tylko wieża pozostała bez zmian ze względu na zabytkową wartość umieszczonego w niej zegara.Wieża do dziś jest najbardziej imponującym elementem ratuszam jej wysokość to aż 58,5 m, w dolnych partiach czworoboczna, wyżej ośmioboczna. Na niej widnieje zegar figuralny składający się z czterech tarcz zegarowych i czterech figur przedstawiających postaci: króla Salomona, Śmierć z kosą, koguta goniącego kury i pozłacaną kulę ukazującą fazy księżyca. Ponad zegarem biegnie galeria, a całą wieżę wieńczy barokowy dwuprześwitowy hełm. Na jego szczycie znajduje się miedziana złocona kula, w której podczas remontu, w 2001 roku znaleziono cenną i unikatową kolekcję m.in. monet, od piastowskich z XVII wieku do niemieckich z okresu III Rzeszy oraz widokówek dawnej Oławy wraz z dokumentami i listami. Zabytki te można dziś podziwiać w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej.

Oława Rynek
Oława Ratusz
Oława Pręgierz

Obecnie Ratusz w Oławie jest po generalnym remoncie, na parterze mieści się właśnie Izba Muzealna Ziemi Oławskiej. Na I piętrze mieści się reprezentacyjny gabinet burmistrza oraz sala rajców, a Ii piętro zajmuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.Przed Ratuszem stoją pręgierz oraz figura Św. Jana Nepomucena, a niedaleko znajduje się też Sanktuarium MB Pocieszenia.

Ratusz
Rynek 1, Oława

Oława noclegi

Oława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oława
Ratusze
Normalna
ratusze
50°56'34N, 17°17'43E
26 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację