Rynek w Siewierzu
Rynek w Siewierzu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zachował jeszcze średniowieczny układ urbanistyczny, wytyczony podczas lokacji miasta około 1276 roku. W ostatnich latach pokaźnych rozmiarów plac został zrewitalizowany i dziś przedstawia się bardzo ładnie, tworząc zaciszną i miłą atmosferę, mimo, że przecina go trasa przelotowa. Ciekawostką jest tu obelisk upamiętniający dawny Ratusz, który stał w tym miejscu od XVI do XIX wieku. Obelisk jest kamienny i symbolizuje mur tego najważniejszego niegdyś budynku w mieście. Na obelisku umieszczono czarną, marmurową tablicę pamiątkową z datami.
"Kamienica carska"
Na siewierskim rynku na uwagę zasługuje mieszczańska kamienica znajdująca się pod nr 22, która pochodzi z XVIII wieku. Jest piętrowa oraz zwieńczona ciekawym falistym szczytem, wyróżniającym się wśród innych kamienic. Dach budynku jest dwuspadowy, kryty dachówką. Piwnice oraz jedno pomieszczenie na parterze kryją sklepienia kolebkowe. W kamienicy tej w 1823 roku przebywał car Aleksander w czasie podróży z Werony do Warszawy. Obecnie mieszczą się tu delikatesy.
Siewierskie Panny
Kiedyś na płycie Rynku stał Ratusz, dziś uwagę przykuwa ciekawa fontanna z rzeźbą siewierskich panien, przy której każdy chętnie przystaje choć na chwilę. Powstała ona w 2009 roku jako nawiązanie do piosenki ""Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł", którą w swym repertuarze ma Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Dodatkowo w 2018 roku obok fontanny stanęła Ławeczka Hadyny i Pyzika - autorów tej piosenki. Blisko stąd do Izby Tradycji i Kultury Dawnej oraz do Kościoła Św. Macieja, a jeszcze dalej wznosi się zamek w Siewierzu.
Informacje praktyczne
Rynek
ul. Kościuszki, Siewierz
Noclegi w Siewierzu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park w Świerklańcu, odległość: 20.3 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 21.2 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 22.4 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 22.4 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 23.2 km
- Zamek Bobolice, odległość: 24.2 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 25.7 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 27.3 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 27.6 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 27.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!