Rotunda w Cieszynie

Zdjęcia (6)

Romańska Rotunda w Cieszynie jest najstarszym murowanym obiektem sakralnym na terenie Śląska Cieszyńskiego i jednym z najstarszych w Polsce! Obiekt leży na Szlaku Romańskim.Według legendy powstała po wprowadzeniu na ziemiach polskich chrześcijaństwa w 965 roku na miejscu dawnej pogańskiej świątyni ku czci bogini Marzanny. Nie została wybudowana jako zwykły budynek obronny, lecz jako miejsce kultu religijnego które w czasach zagrożenia pozwalało schronić się w jej wnętrzach. Nadawała się ona znakomicie to tego celu przede wszystkim ze względu na dużą grubość murów i wąski prześwit okienny pozwalający na skuteczną ochronę.

Usytuowana jest w południowo-zachodniej części Góry Zamkowej, głęboko poniżej obecnego poziomu gruntu. Początkowo rotunda pełniła funkcję kaplicy grodowej, ale służyła także mieszkańcom podgrodzia.W źródłach pisanych rotunda pierwszy raz została wspomniana w 1223 roku jako kaplica św. Mikołaja, zobowiązana do dziesięcin na rzecz klasztoru norbertanek w Rybniku. Od 90-tych lat XX wieku na nowo w rotundzie odbywają się nabożeństwa w święto patrona kaplicy, św. Mikołaja.

Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została w 1995 roku uwieczniona na banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.

Podczas zwiedzania pobliskiej Wieży Piastowskiej można otrzymać w kasie klucz i zwiedzić wnętrze tej romańskiej kaplicy, warto bo rotunda ma niesamowity klimat.

Rotunda Św. Mikołaja
Wzgórze Zamkowe, Cieszyn
Czynne: codziennie VI-VIII 9.00-19.00, I, XI, XII 9.00-16.00, II, III, IV, X 9.00-17.00, V, IX 9.00-18.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny 15 zł

 Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: