Rotunda w Cieszynie

Rotunda w Cieszynie

(4.3 głosów: 102)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Romańska Rotunda w Cieszynie jest najstarszym murowanym obiektem sakralnym na terenie Śląska Cieszyńskiego i jednym z najstarszych w Polsce! Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Według legendy powstała po wprowadzeniu na ziemiach polskich chrześcijaństwa w 965 roku na miejscu dawnej pogańskiej świątyni ku czci bogini Marzanny. Nie została wybudowana jako zwykły budynek obronny, lecz jako miejsce kultu religijnego które w czasach zagrożenia pozwalało schronić się w jej wnętrzach. Nadawała się ona znakomicie to tego celu przede wszystkim ze względu na dużą grubość murów i wąski prześwit okienny pozwalający na skuteczną ochronę.

Cieszyn
Cieszyn


Usytuowana jest w południowo-zachodniej części Góry Zamkowej, głęboko poniżej obecnego poziomu gruntu. Początkowo rotunda pełniła funkcję kaplicy grodowej, ale służyła także mieszkańcom podgrodzia.

W źródłach pisanych rotunda pierwszy raz została wspomniana w 1223 roku jako kaplica św. Mikołaja, zobowiązana do dziesięcin na rzecz klasztoru norbertanek w Rybniku. Od 90-tych lat XX wieku na nowo w rotundzie odbywają się nabożeństwa w święto patrona kaplicy, św. Mikołaja.

Wnętrze rotundy w Cieszynie
Wnętrze rotundy w Cieszynie

Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została w 1995 roku uwieczniona na banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.

Podczas zwiedzania pobliskiej Wieży Piastowskiej można otrzymać w kasie klucz i zwiedzić wnętrze tej romańskiej kaplicy, warto bo rotunda ma niesamowity klimat.

Park na Górze Zamkowej
Klucz do rotundy
Rotunda Cieszyn, Danuta


Rotunda Św. Mikołaja
Wzgórze Zamkowe, Cieszyn
Czynne: codziennie VI-VIII 9.00-19.00, I, XI, XII 9.00-16.00, II, III, IV, X 9.00-17.00, V, IX 9.00-18.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny 15 zł

 

Cieszyn noclegi

Cieszyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cieszyn
Perełka
kościoły romańskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Malwusiaczek
Piękne widoki, dzieci były zadowolone
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022