50°41'25" N
19°24'50" W
Śląskie
2015-05-14 19:36:05
314m npm
Ważna
Pstrągarnia w Złotym Potoku, Anna Piernikarczyk
Smażalnia w Pstrągarni, Anna Piernikarczyk
Złoty Potok - Schronisko, Anna Piernikarczyk
Pstrągarnia w Złotym Potoku, Anna Piernikarczyk
Pstrągarnia w Złotym Potoku
Pstrągarnia w Złotym Potoku
Pstrągarnia w Złotym Potoku
Zdjęcia (7)

Najstarsza w Europie Pstrągarnia

Złoty Potok od lat słynie z hodowli królewskiej ryby - pstrąga tęczowego. Tutejsza pstrągarnia ma już ponad 120 lat i jest najstarszą w Europie. Hodowlę ryb łososiowatych założył tu w XIX wieku hrabia Edward Raczyński - właściciel Złotego Potoku, wykorzystując krystalicznie czystą wodę ze słynnych źródeł - Zygmunta i Elżbiety. Powstały wówczas 22 stawy raz wylęgarnia czynna do chwili obecnej (tutaj prowadzi się sprzedaż ryb).

Było to wówczas pierwsze pstrągowe i największe gospodarstwo rybackie w Europie. W 1881 roku z Ameryki dotarła tu pierwsza zalęgowa partia ikry pstrąga tęczowego, który później zaczął podbijać stoły całej Europy.Z czasem wprowadzono inne gatunki - pstrąga strumieniowego, jeziorowego, łososia kalifornijskiego, węgorza czy karpia polskiego.

W 1935 roku hrabia Karol Raczyński kazał wybudować na obszarze pstrągarni drewniany domek w stylu góralskim, który miał stać się pierwszym na Jurze Schroniskiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie domek nie jest wykorzystany.

Pstrągarnia dzisiaj

Pstrągarnia Raczyńskich w centralnej części Rezerwatu Parkowe funkcjonuje do dnia dzisiejszego, jest wydzierżawiona i od kilku lat oferuje przepyszne świeże rybki (pstrągi, karpie i jesiotry), które można tu zakupić lub skosztować na miejscu, w smażalni stojącej pomiędzy wylęgarnią a schroniskiem. Latem bywa tu tłoczno, więc w porze obiadowej trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem na posiłek.

Pstrągarnia A.M. Piszczała
Rezerwat Parkowe
ul. Kościuszki 100, Złoty Potok, Piszczków
tel. 34/ 327-80-76Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

;p;
2013-11-05 19:16:21

super

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: