Pomnik Nikifora w Krynicy

Pomnik Nikifora w Krynicy

(3.8 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik a właściwie Ławeczka Nikifora Krynickiego znajduje się przy wejściu na Deptak w Krynicy Zdroju. Pomnik jest wykonany z brązu i przedstawia postać słynnego krynickiego malarza samouka.

Nikifor został przedstawiony jako siedzący na ławce, z pędzlem w dłoni, w towarzystwie bezpańskiego psa. Piesek symbolizuje sytuację samego Nikifora, który nie miał własnego domu i przynależności narodowościowej. Na pomniku umieszczono tablicę z napisami w języku polskim i łemkowskim.Nikifor wśród swoich nie został zrozumiany, nie był też w Krynicy zbyt ceniony, za to doceniono go w stolicy, a nawet za granicą naszego kraju, gdzie wystawiał swe obrazy. Dziś stanowi nieodzowny element Krynicy, na deptaku odnajdziesz też Muzeum Nikifora.

Pomnik Nikifora w Krynicy
Pomnik Nikifora w Krynicy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne całą dobę

Adres

Ławeczka Nikifora
al. Nikifora Krynickiego, Krynica Zdrój

GPS: 49°25'14N, 20°57'36E

Krynica Zdrój noclegi

Krynica Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krynica Zdrój
Mniej istotna
pomniki ławeczki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023