Pomnik Nikifora w Krynicy

Pomnik Nikifora w Krynicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.8

Pomnik a właściwie Ławeczka Nikifora Krynickiego znajduje się przy wejściu na Deptak w Krynicy Zdroju. Pomnik jest wykonany z brązu i przedstawia postać słynnego krynickiego malarza samouka.

Nikifor został przedstawiony jako siedzący na ławce, z pędzlem w dłoni, w towarzystwie bezpańskiego psa. Piesek symbolizuje sytuację samego Nikifora, który nie miał własnego domu i przynależności narodowościowej. Na pomniku umieszczono tablicę z napisami w języku polskim i łemkowskim.

Nikifor wśród swoich nie został zrozumiany, nie był też w Krynicy zbyt ceniony, za to doceniono go w stolicy, a nawet za granicą naszego kraju, gdzie wystawiał swe obrazy. Dziś stanowi nieodzowny element Krynicy, na deptaku odnajdziesz też Muzeum Nikifora.

Pomnik Nikifora w Krynicy
Pomnik Nikifora w Krynicy

Informacje praktyczne

Czynne całą dobę

Ławeczka Nikifora
al. Nikifora Krynickiego, Krynica Zdrój

Noclegi w Krynicy Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(3.8 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.8 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024