Praszka Parowóz zabytkowy

Parowóz w Praszce

(4.5 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W ogrodzie muzeum w Praszce na Opolszczyźnie stoi zabytkowa ciuchcia wąsktorowa, która w ostatnim czasie została pięknie odremontowana, wraz z wagonem, który połączony jest z parowozem.

Skład ten nie stoi tu przypadkowo, bowiem jeździł on między Praszką a Wieluniem do wiosny 1987 roku. Nadal wiele detali składu są oryginalne, tylko poddane konserwacji. Oryginalne są siedzenia, półki, tabliczki informacyjne i cała maszynownia. Inne elementy zostały wykonane na specjalne zamówienie, na wzór tych z epoki. Nawet kolor zabytku przypomina pierwowzór.

Praszka
Praszka


Parowóz Px48-1770 w Praszce to prawdziwy unikat, jakich w Polsce już zachowało się niewiele, pochodzi z 1953 roku, a towarzyszący mu wagon osobowy typu 1Aw powstał w 1956 roku. Skład po raz pierwszy na torach pojawił się w 1959 roku. Przez lata należał do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale dziś znów zdobi centrum Praszki stanowiąc jego wizytówkę i przypomina o minionych latach. Obecnie stanowi własność Muzeum w Praszce. W 2016 roku przypada okrągła rocznica otwarcia wąskotorowej Wieluńskiej Kolei Dojazdowej, która powstała 13 listopada 1896 roku.

Ciuchcia wąskotorowa - Muzeum w Praszce
Plac Grunwaldzki 15, Praszka (widok od ul. Słowackiego)

Parowóz w Praszce, leonard1972 Szewczyk
Parowóz w Praszce, leonard1972 Szewczyk

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 09:00–13:00
  • niedziela: Zamknięte

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023