Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Parowóz w Praszce

Praszka Parowóz zabytkowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

W ogrodzie muzeum w Praszce na Opolszczyźnie stoi zabytkowa ciuchcia wąsktorowa, która w ostatnim czasie została pięknie odremontowana, wraz z wagonem, który połączony jest z parowozem.

Skład ten nie stoi tu przypadkowo, bowiem jeździł on między Praszką a Wieluniem do wiosny 1987 roku. Nadal wiele detali składu są oryginalne, tylko poddane konserwacji. Oryginalne są siedzenia, półki, tabliczki informacyjne i cała maszynownia. Inne elementy zostały wykonane na specjalne zamówienie, na wzór tych z epoki. Nawet kolor zabytku przypomina pierwowzór.

Praszka
Praszka

Parowóz Px48-1770 w Praszce to prawdziwy unikat, jakich w Polsce już zachowało się niewiele, pochodzi z 1953 roku, a towarzyszący mu wagon osobowy typu 1Aw powstał w 1956 roku. Skład po raz pierwszy na torach pojawił się w 1959 roku. Przez lata należał do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale dziś znów zdobi centrum Praszki stanowiąc jego wizytówkę i przypomina o minionych latach. Obecnie stanowi własność Muzeum w Praszce. W 2016 roku przypada okrągła rocznica otwarcia wąskotorowej Wieluńskiej Kolei Dojazdowej, która powstała 13 listopada 1896 roku.

Ciuchcia wąskotorowa - Muzeum w Praszce
Plac Grunwaldzki 15, Praszka (widok od ul. Słowackiego)

Parowóz w Praszce
Parowóz w Praszce

 

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 09:00–13:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Praszce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024