Turawa. Atrakcje, które warto zwiedzić
Turawa to niewielka miejscowość rekreacyjna, typowo letniskowa, położona w centralnej części województwa opolskiego, nieco na północny wschód od stolicy regionu - Opola, nad rzeką Małą Panwią i Jeziorem Turawskim.
Historia Turawy
Nazwa miejscowości najpewniej wywodzi się od słowa tur, gdyż zwierzęta te licznie niegdyś tu występowały. Tak w swych dziełach twierdzą niemiecki geograf i językoznawca Heinrich Adamy oraz śląski pisarz Konstanty Damrot. Turawa istniała już na pewno w XVI wieku, ale legendy mówią, że znacznie wcześniej istniał u dworek myśliwski książąt opolskich, którzy w okolicznych lasach polowali na zwierzynę.
W latach 30. XX wieku w Opolu stworzono projekt budowy sztucznego zbiornika wodnego, który by chronił Opole przed powodzią. Hubertus von Garnier - ówczesny właściciel Turawy, zaproponował w tym celu swe ziemie na zachód od Turawy. W 1933 roku po zgodę na budowę zbiornika spotkał się z Adolfem Hitlerem. Już w 1938 roku zbiornik został ukończony, a pod jego wodami znalazło się kilka wsi w tym Zamoście.
Jeziora Turawskie
Turawa jest wspaniałym miejscem letniego wypoczynku ze względu na piękne otoczenie, porastające tu lasy, a przede wszystkim na atrakcyjne zbiorniki wodne zwane Jeziorami Turawskimi.
Te malownicze akweny zachęcają do przyjemnego poplażowania, uprawiania sportów wodnych, wędkowania, a także obcowania z dziką przyrodą. Jeziora są bowiem cenną ostoją ptactwa wodnego. W obrębie Turawy poprowadzono ciekawe trasy rowerowe.
Polecam odwiedzenie tego uroczego zakątka, w którym można odpocząć od zgiełku dużych miast.
Noclegi w Turawie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!