Turawa

Turawa

(4.3 głosów: 76)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Turawa to niewielka miejscowość rekreacyjna, typowo letniskowa, położona w centralnej części województwa opolskiego, nieco na północny wschód od stolicy regionu - Opola, nad rzeką Małą Panwią i Jeziorem Turawskim. 

Historia Turawy

Nazwa miejscowości najpewniej wywodzi się od słowa tur, gdyż zwierzęta te licznie niegdyś tu występowały. Tak w swych dziełach twierdzą niemiecki geograf i językoznawca Heinrich Adamy oraz śląski pisarz Konstanty Damrot. Turawa istniała już na pewno w XVI wieku, ale legendy mówią, że znacznie wcześniej istniał u dworek myśliwski książąt opolskich, którzy w okolicznych lasach polowali na zwierzynę.

Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie


W latach 30. XX wieku w Opolu stworzono projekt budowy sztucznego zbiornika wodnego, który by chronił Opole przed powodzią. Hubertus von Garnier - ówczesny właściciel Turawy, zaproponował w tym celu swe ziemie na zachód od Turawy. W 1933 roku po zgodę na budowę zbiornika spotkał się z Adolfem Hitlerem. Już w 1938 roku zbiornik został ukończony, a pod jego wodami znalazło się kilka wsi w tym Zamoście.

Jeziora Turawskie

Turawa jest wspaniałym miejscem letniego wypoczynku ze względu na piękne otoczenie, porastające tu lasy, a przede wszystkim na atrakcyjne zbiorniki wodne zwane Jeziorami Turawskimi.

Turawa
Turawa

Te malownicze akweny zachęcają do przyjemnego poplażowania, uprawiania sportów wodnych, wędkowania, a także obcowania z dziką przyrodą. Jeziora są bowiem cenną ostoją ptactwa wodnego. W obrębie Turawy poprowadzono ciekawe trasy rowerowe.

Polecam odwiedzenie tego uroczego zakątka, w którym można odpocząć od zgiełku dużych miast.

Turawa
Turawa
Turawa


Noclegi w Turawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Turawa - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Turawy

Turyści najczęściej odwiedzają: Trasy rowerowe w Turawie, a potem Jezioro Turawskie i .

Turawa
Turawa
Turawa
Pałac w Turawie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023