Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

W miejscowości Stolec koło Ząbkowic Śląskich, stoi wśród haszczy ruina dawnego, barokowego pałacu, a może zamku, zbudowanego w I połowie XVIII wieku, około 1730 roku. Dziś okazały niegdyś obiekt nie przywodzi na myśl czasów jego chwały. Smutny to widok, gdzie podziurawiony dach czeka tylko na ostateczną zagładę. Również mury nie prezentują sie dobrze, więc bez dobrego gospodarza pałac nie ma szansy na przetrwanie, jedynie na pogorszenie się stanu ruiny.Historia pałacu

W XVIII i w XIX wieku pałac w Stolcu został rozbudowany, nabrał wtedy dzisiejszej formy neobaroku francuskiego.  Podczas II wojny światowej Niemcy zwozili tu ponoć zabytki z Wrocławia, które potem wpadły w ręce Sowietów i zostały wywiezione na wschód. Zniszczenia i rozgrabienia dopełnili Cyganie, którzy osiedli w zamku na pewien czas. I tak oto w ten sposób pałac popadł w ruinę i został zapomniany, choć nie jest to łatwe, bo wita każdego wjeźdżającego do wsi.Co ciekawe, pałac w Stolcu stanął w miejscu XIII-wiecznego zamku kamiennego, który był otoczony fosą. Zniszczyły go wojny husyckie.

Dzisiejszy pałac to budowla murowana z kamienia i cegły, zaprojektowana na planie prostokąta. Bryłę zdobią dwie boczne wieże o czterospadowych dachach. Pałac otacza zabytkowy park z bogatym drzewostanem, jednak i on jest zaniedbany.

Stolec noclegi

Stolec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020