Pałac w Stolcu

Stolec Pałac
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

W miejscowości Stolec koło Ząbkowic Śląskich, stoi wśród haszczy ruina dawnego, barokowego pałacu, a może zamku, zbudowanego w I połowie XVIII wieku, około 1730 roku. Dziś okazały niegdyś obiekt nie przywodzi na myśl czasów jego chwały. Smutny to widok, gdzie podziurawiony dach czeka tylko na ostateczną zagładę. Również mury nie prezentują sie dobrze, więc bez dobrego gospodarza pałac nie ma szansy na przetrwanie, jedynie na pogorszenie się stanu ruiny.

Historia pałacu

W XVIII i w XIX wieku pałac w Stolcu został rozbudowany, nabrał wtedy dzisiejszej formy neobaroku francuskiego.  Podczas II wojny światowej Niemcy zwozili tu ponoć zabytki z Wrocławia, które potem wpadły w ręce Sowietów i zostały wywiezione na wschód. Zniszczenia i rozgrabienia dopełnili Cyganie, którzy osiedli w zamku na pewien czas. I tak oto w ten sposób pałac popadł w ruinę i został zapomniany, choć nie jest to łatwe, bo wita każdego wjeźdżającego do wsi.

Co ciekawe, pałac w Stolcu stanął w miejscu XIII-wiecznego zamku kamiennego, który był otoczony fosą. Zniszczyły go wojny husyckie.

Dzisiejszy pałac to budowla murowana z kamienia i cegły, zaprojektowana na planie prostokąta. Bryłę zdobią dwie boczne wieże o czterospadowych dachach. Pałac otacza zabytkowy park z bogatym drzewostanem, jednak i on jest zaniedbany.

Noclegi w Ziemi Ząbkowickiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024