Pałac w Krobielowicach to piękny renesansowo-barokowy obiekt znajdujący się we wsi Krobielowice leżącej 3 km od Kątów Wrocławskich i 20 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Pałac znajduje się w malowniczej dolinie Bystrzycy.Historia pałacu

Początki budowli w Krobielowicach sięgają XIV wieku, kiedy stanął tu ufortyfikowany dwór. Wówczas wieś należała do rodu von Sitten. Od 1529 roku majątek przejął klasztor premonstratensów i wtedy powstał tu pałac poprzez powiększenie dworu o 3 skrzydła w stylu renesansowym. Jeszcze później po stronie południowej wybudowano fasadę i dobudowano 3 wieże w stylu barokowym. Tak pałac Krobielowice zyskał dzisiejszy wygląd przypominający zamek.

Krobielowice zamek
Krobielowice zamek

W XIX wieku pałac otrzymał feldmarszałek pruski Gebhart Leberecht von Blücher od króla Fryderyka Wilhelma III w uznaniu jego zasług w walce o wolność i pokonaniu Napoleona pod Waterloo. Niedługo cieszył się pałacem bo zmarł w wyniku obrażeń po upadku z konia, ale w rodzinie tej pałac pozostawał do końca II wojny światowej. W okresie powojennym pałac niszczał i popadał w ruinę.

Pałac Krobielowice dzisiaj

Obecnie w pięknie odrestaurowanym pałacu mieści się hotel oraz restauracja. Z ruin podniósł go Nowozelandczyk, który jako mały chłopiec otrzymał od swej ciotecznej babci zdjęcie i rysunek pałacu Krobielowice, w którym gościła podczas I wojny światowej.

Krobielowice pałac
Krobielowice pałac


Nowozelandczyk jest spokrewniony z rodziną Blucherów czyli dawnych właścicieli obiektu i dlatego zdecydował się na przyjazd do Polski, by zobaczyć to, co pamiętał ze zdjęcia. Choć pałac był w fatalnym stanie, postanowił go kupić. Odbudowa trwała od 1992 do 1996 roku, efekty jednak są wspaniałe. Przy pałacu znajduje się też pole golfowe.

Grupy zorganizowane w pałacu mogą podziwiać Muzeum Waterloo - to wystawa prywatnych zbiorów Ch. E. Vaile'a - właściciela Pałacu w Krobielowicach, która przedstawia historię bitwy pod Waterloo z 1815 roku, w której brał udział przodek właściciela Pałacu - Gebhard Leberecht von Blücher.

Krobielowice
Krobielowice


Pałac Krobielowice
Krobielowice 21, Kąty Wrocławskie
info@palackrobielowice.com
tel. 71/ 316-61-14
www.palackrobielowice.com

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021