51°0'25" N
16°47'56" W
Dolnośląskie
2017-03-30 12:41:06
140m npm
Normalna
Pałac Krobielowice, Anna Piernikarczyk
Krobielowice pałac, Anna Piernikarczyk
Krobielowice, Anna Piernikarczyk
Krobielowice, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (4)

Pałac w Krobielowicach to piękny renesansowo-barokowy obiekt znajdujący się we wsi Krobielowice leżącej 3 km od Kątów Wrocławskich i 20 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Pałac znajduje się w malowniczej dolinie Bystrzycy.Historia pałacu

Początki budowli w Krobielowicach sięgają XIV wieku, kiedy stanął tu ufortyfikowany dwór. Wówczas wieś należała do rodu von Sitten. Od 1529 roku majątek przejął klasztor premonstratensów i wtedy powstał tu pałac poprzez powiększenie dworu o 3 skrzydła w stylu renesansowym. Jeszcze później po stronie południowej wybudowano fasadę i dobudowano 3 wieże w stylu barokowym. Tak pałac Krobielowice zyskał dzisiejszy wygląd przypominający zamek.

W XIX wieku pałac otrzymał feldmarszałek pruski Gebhart Leberecht von Blücher od króla Fryderyka Wilhelma III w uznaniu jego zasług w walce o wolność i pokonaniu Napoleona pod Waterloo. Niedługo cieszył się pałacem bo zmarł w wyniku obrażeń po upadku z konia, ale w rodzinie tej pałac pozostawał do końca II wojny światowej. W okresie powojennym pałac niszczał i popadał w ruinę.

Pałac Krobielowice dzisiaj

Obecnie w pięknie odrestaurowanym pałacu mieści się hotel oraz restauracja. Z ruin podniósł go Nowozelandczyk, który jako mały chłopiec otrzymał od swej ciotecznej babci zdjęcie i rysunek pałacu Krobielowice, w którym gościła podczas I wojny światowej.Nowozelandczyk jest spokrewniony z rodziną Blucherów czyli dawnych właścicieli obiektu i dlatego zdecydował się na przyjazd do Polski, by zobaczyć to, co pamiętał ze zdjęcia. Choć pałac był w fatalnym stanie, postanowił go kupić. Odbudowa trwała od 1992 do 1996 roku, efekty jednak są wspaniałe. Przy pałacu znajduje się też pole golfowe.

Grupy zorganizowane w pałacu mogą podziwiać Muzeum Waterloo - to wystawa prywatnych zbiorów Ch. E. Vaile'a - właściciela Pałacu w Krobielowicach, która przedstawia historię bitwy pod Waterloo z 1815 roku, w której brał udział przodek właściciela Pałacu - Gebhard Leberecht von Blücher.

Pałac Krobielowice
Krobielowice 21, Kąty Wrocławskie
info@palackrobielowice.com
tel. 71/ 316-61-14
www.palackrobielowice.com

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Sky Tower - zdjęcie
Ślęża - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: