Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pałac Krobielowice

Krobielowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Pałac w Krobielowicach to piękny renesansowo-barokowy obiekt znajdujący się we wsi Krobielowice leżącej 3 km od Kątów Wrocławskich i 20 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Pałac znajduje się w malowniczej dolinie Bystrzycy.

Historia pałacu

Początki budowli w Krobielowicach sięgają XIV wieku, kiedy stanął tu ufortyfikowany dwór. Wówczas wieś należała do rodu von Sitten. Od 1529 roku majątek przejął klasztor premonstratensów i wtedy powstał tu pałac poprzez powiększenie dworu o 3 skrzydła w stylu renesansowym. Jeszcze później po stronie południowej wybudowano fasadę i dobudowano 3 wieże w stylu barokowym. Tak pałac Krobielowice zyskał dzisiejszy wygląd przypominający zamek. W XIX wieku pałac otrzymał feldmarszałek pruski Gebhart Leberecht von Blücher od króla Fryderyka Wilhelma III w uznaniu jego zasług w walce o wolność i pokonaniu Napoleona pod Waterloo. Niedługo cieszył się pałacem bo zmarł w wyniku obrażeń po upadku z konia, ale w rodzinie tej pałac pozostawał do końca II wojny światowej. W okresie powojennym pałac niszczał i popadał w ruinę.

Krobielowice zamek
Krobielowice zamek

Pałac Krobielowice dzisiaj

Obecnie w pięknie odrestaurowanym pałacu mieści się hotel oraz restauracja. Z ruin podniósł go Nowozelandczyk, który jako mały chłopiec otrzymał od swej ciotecznej babci zdjęcie i rysunek pałacu Krobielowice, w którym gościła podczas I wojny światowej. Nowozelandczyk jest spokrewniony z rodziną Blucherów czyli dawnych właścicieli obiektu i dlatego zdecydował się na przyjazd do Polski, by zobaczyć to, co pamiętał ze zdjęcia. Choć pałac był w fatalnym stanie, postanowił go kupić. Odbudowa trwała od 1992 do 1996 roku, efekty jednak są wspaniałe. Przy pałacu znajduje się też pole golfowe.

Grupy zorganizowane w pałacu mogą podziwiać Muzeum Waterloo - to wystawa prywatnych zbiorów Ch. E. Vaile'a - właściciela Pałacu w Krobielowicach, która przedstawia historię bitwy pod Waterloo z 1815 roku, w której brał udział przodek właściciela Pałacu - Gebhard Leberecht von Blücher.

Krobielowice pałac
Krobielowice pałac

Informacje praktyczne

Pałac Krobielowice
Krobielowice 21, Kąty Wrocławskie
tel. 71/ 316-61-14
www.palackrobielowice.com

Noclegi w Wrocławiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Krobielowice
Krobielowice
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 19)
Twoja ocena jest dla nas ważna
andy
Warto zobaczyć, jak ktoś ma blisko albo przy okazji. Atrakcja sama w sobie nie jest warta długiej jazdy. W środku jest hotel, a najlepszy jest o dziwo... budynek bramny!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024