Klasztor cysterek w Ołoboku koło Kalisza to bardzo stare opactwo, powstałe już na początku XIII wieku. Ufundował je w 1211 roku książę kaliski - Władysław Odonic, a już w 1213 roku arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz konsekrował kościół klasztorny i wprowadził do klasztoru konwent z Trzebnicy, złożony z dwunastu sióstr i ksieni. Klasztor w Ołoboku nosi wezwanie Św. Jana Ewangelisty i Najświętszej Maryi Panny.
Dobra ziemskie cysterek skonfiskowano w 1796 roku, a w 1837 roku rozwiązano sam klasztor w Ołoboku. Zakonnice pozostały jeszcze w klasztorze do 1864 roku, kiedy zmarła ostatnia cysterka. Pod koniec XIX wieku klasztor rozebrano, a materiał budulcowy posłużył w dużej mierze do budowy kościoła w Chełmcach koło Kalisza.

Klasztor dzisiaj
Obecnie z zabudowań klasztornych zachował się tylko fragment skrzydła krużganka, a w miejscu XIV-wiecznego kościoła klasztornego stoi pocysterski kościół parafialny Św. Jana Ewangelisty, który zawiera oryginalne elementy gotyckie wcześniejszej świątyni, zarówno w bryle, jak i w wyposażeniu. Odnaleźć tu można m.in. tron opatki.
Do dzisiaj zachował się też drewniany, cmentarny kościół Św. Jana Chrzciciela, wybudowany przez cysterki w XVI stuleciu. Plebania pochodzi natomiast z końca XVIII wieku.

Pocysterski kościół Św. Jana Ewangelisty
ul. Kościelna, Ołobok
Kalisz noclegi
Kalisz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!