Opactwo Cystersów w Ołoboku. Resztki klasztoru i kościół pocysterski

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-07
Opactwo Ołobok - kościół Św. Jana Ewangelisty
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Klasztor cysterek w Ołoboku koło Kalisza to bardzo stare opactwo. Powstało już na początku XIII wieku. Obecnie z zabudowań klasztornych zachował się tylko fragment skrzydła krużganka, a w miejscu XIV-wiecznego kościoła klasztornego stoi pocysterski kościół parafialny Św. Jana Ewangelisty. Zachował się też drewniany kościół cmentarny, pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Wybudowały go cysterki w XVI stuleciu.

Historia opactwa w Ołoboku

Opactwo w Ołoboku ufundował w 1211 roku książę kaliski, Władysław Odonic. Już w 1213 roku arcybiskup gnieźnieński, Henryk Kietlicz, konsekrował kościół klasztorny i wprowadził do klasztoru konwent z Trzebnicy, złożony z dwunastu sióstr i ksieni. Klasztor w Ołoboku nosi wezwanie Św. Jana Ewangelisty i Najświętszej Maryi Panny.

Opactwo Ołobok
Opactwo Ołobok

Dobra ziemskie cysterek skonfiskowano w 1796 roku, a w 1837 roku rozwiązano sam klasztor w Ołoboku. Zakonnice pozostały jeszcze w klasztorze do 1864 roku, kiedy zmarła ostatnia cysterka. Pod koniec XIX wieku klasztor rozebrano, a materiał budulcowy posłużył w dużej mierze do budowy kościoła w Chełmcach koło Kalisza.

Kościół Św. Jana Ewangelisty i kościółek cmentarny

Obecnie z zabudowań klasztornych zachował się tylko fragment skrzydła krużganka, a w miejscu XIV-wiecznego kościoła klasztornego stoi pocysterski kościół parafialny Św. Jana Ewangelisty. Zawiera on oryginalne elementy gotyckie wcześniejszej świątyni, zarówno w bryle, jak i w wyposażeniu. Odnaleźć tu można m.in. tron opatki. Do dzisiaj zachował się też drewniany, cmentarny kościółek Św. Jana Chrzciciela, wybudowany przez cysterki w XVI stuleciu. Plebania pochodzi natomiast z końca XVIII wieku.

Kościół Św. Jana Chrzciciela Ołobok
Kościół Św. Jana Chrzciciela Ołobok

Informacje praktyczne

Pocysterski kościół Św. Jana Ewangelisty
ul. Kościelna, Ołobok

Noclegi w Kaliszu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
Wielkopolskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie