Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski Nowa Synagoga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim to przepiękny obiekt, dziś już jedyna w Polsce zachowana wielkomiejska synagoga w popularnym kiedyś stylu mauretańskim. Sama nie stanowi obecnie bożnicy, wspaniale odremontowana od 2011 roku stanowi obiekt kultury. Mieści się przy ul. Raszkowskiej, na północnym krańcu dawnej dzielnicy żydowskiej.

Historia bożnicy

Pierwsza drewniana synagoga powstała około 1724 roku, wkrótce po utworzeniu tu gminy żydowskiej. Po 130 latach jednak nie nadawała się już do użytkowania, toteż zdecydowano o budowie nowej bożnicy. Kamień węgielny wmurowano w 1857 roku.Synagogę wzniesiono na planie prostokąta, z szeroką nawą na parterze oraz dwoma poziomami balkonów. Budynek ozdobiły dodatkowo dwie wieże w narożnikach.

W 1868 roku synagoga otrzymała oświetlenie gazowe, jako jeden z pierwszych budynków w mieście, co niestety spowodowało wkrótce katastrofę, bowiem podczas wielkiego Święta, kiedy w świątyni były tłumy wiernych, nagle światło zgasło, a ludzie zaczęli się tratować, w efekcie czego zginęło kilkanaście osób.

Żydzi wykorzystywali synagogę do wybuchu II wojny światowej, potem stała się ona na wiele lat magazynem, aż w 2006 roku władze miasta kupiły budowlę od gminy żydowskiej z przeznaczeniem na placówkę kultury. Po długim remoncie dziś dawna bożnica prezentuje się wspaniale. Za synagogą mieści się też kirkut.

Nowa Synagoga - ForumSynagoga
Ostrowskie Centrum Kultury
ul. Raszkowska 21, Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 720-38-80
forumsynagoga@forumsynagoga.pl
http://forumsynagoga.pl Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 11:00–19:00
  • środa: 11:00–19:00
  • czwartek: 11:00–19:00
  • piątek: 11:00–19:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Noclegi w Ostrowie Wielkopolskim

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024