Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
51°39'3" N, 17°48'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 11:00–19:00
  • środa: 11:00–19:00
  • czwartek: 11:00–19:00
  • piątek: 11:00–19:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim to przepiękny obiekt, dziś już jedyna w Polsce zachowana wielkomiejska synagoga w popularnym kiedyś stylu mauretańskim. Sama nie stanowi obecnie bożnicy, wspaniale odremontowana od 2011 roku stanowi obiekt kultury. Mieści się przy ul. Raszkowskiej, na północnym krańcu dawnej dzielnicy żydowskiej.Historia bożnicy

Pierwsza drewniana synagoga powstała około 1724 roku, wkrótce po utworzeniu tu gminy żydowskiej. Po 130 latach jednak nie nadawała się już do użytkowania, toteż zdecydowano o budowie nowej bożnicy. Kamień węgielny wmurowano w 1857 roku.

Synagogę wzniesiono na planie prostokąta, z szeroką nawą na parterze oraz dwoma poziomami balkonów. Budynek ozdobiły dodatkowo dwie wieże w narożnikach.

W 1868 roku synagoga otrzymała oświetlenie gazowe, jako jeden z pierwszych budynków w mieście, co niestety spowodowało wkrótce katastrofę, bowiem podczas wielkiego Święta, kiedy w świątyni były tłumy wiernych, nagle światło zgasło, a ludzie zaczęli się tratować, w efekcie czego zginęło kilkanaście osób.Żydzi wykorzystywali synagogę do wybuchu II wojny światowej, potem stała się ona na wiele lat magazynem, aż w 2006 roku władze miasta kupiły budowlę od gminy żydowskiej z przeznaczeniem na placówkę kultury. Po długim remoncie dziś dawna bożnica prezentuje się wspaniale. Za synagogą mieści się też kirkut.

Nowa Synagoga - ForumSynagoga
Ostrowskie Centrum Kultury
ul. Raszkowska 21, Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 720-38-80
forumsynagoga@forumsynagoga.pl
http://forumsynagoga.pl Ostrów Wielkopolski noclegi

Ostrów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021