Ostrów Wielkopolski Nowa Synagoga

Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

(4.2 głosów: 5)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim to przepiękny obiekt, dziś już jedyna w Polsce zachowana wielkomiejska synagoga w popularnym kiedyś stylu mauretańskim. Sama nie stanowi obecnie bożnicy, wspaniale odremontowana od 2011 roku stanowi obiekt kultury. Mieści się przy ul. Raszkowskiej, na północnym krańcu dawnej dzielnicy żydowskiej.Historia bożnicy

Pierwsza drewniana synagoga powstała około 1724 roku, wkrótce po utworzeniu tu gminy żydowskiej. Po 130 latach jednak nie nadawała się już do użytkowania, toteż zdecydowano o budowie nowej bożnicy. Kamień węgielny wmurowano w 1857 roku.

Synagogę wzniesiono na planie prostokąta, z szeroką nawą na parterze oraz dwoma poziomami balkonów. Budynek ozdobiły dodatkowo dwie wieże w narożnikach.W 1868 roku synagoga otrzymała oświetlenie gazowe, jako jeden z pierwszych budynków w mieście, co niestety spowodowało wkrótce katastrofę, bowiem podczas wielkiego Święta, kiedy w świątyni były tłumy wiernych, nagle światło zgasło, a ludzie zaczęli się tratować, w efekcie czego zginęło kilkanaście osób.

Żydzi wykorzystywali synagogę do wybuchu II wojny światowej, potem stała się ona na wiele lat magazynem, aż w 2006 roku władze miasta kupiły budowlę od gminy żydowskiej z przeznaczeniem na placówkę kultury. Po długim remoncie dziś dawna bożnica prezentuje się wspaniale. Za synagogą mieści się też kirkut.Nowa Synagoga - ForumSynagoga
Ostrowskie Centrum Kultury
ul. Raszkowska 21, Ostrów Wielkopolski
tel. 62/ 720-38-80
forumsynagoga@forumsynagoga.pl
http://forumsynagoga.pl 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 11:00–19:00
  • środa: 11:00–19:00
  • czwartek: 11:00–19:00
  • piątek: 11:00–19:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Ostrów Wielkopolski noclegi

Ostrów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ostrów Wielkopolski
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
synagogi
51°39'3N, 17°48'51E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021