Sokółka Muzeum

Muzeum w Sokółce

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce na Podlasiu znajduje się w centrum miasta, w zabytkowym budynku z XVIII wieku. Poza Muzeum zabytek kryje też Punkt Informacji Turystycznej.

Turyści mogą w Muzeum zobaczyć trzy stałe ekspozycje: historyczną, etnograficzną i tatarską oraz salę wystaw czasowych.

Sokółka
Sokółka


Wystawa historyczna

Wystawa przybliża historię miasta i prezenuje pamiątki ilustrujące dzieje ludności sokólskiej w XIX i XX wieku. Warto zerknąć na sztandar Związku Strzeleckiego, pamiątki ofiarowane przez sokólszczan zesłanych na Syberię czy dokumenty żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.

Wystawa Tatarska

Ekspozycja tatarska upamiętnia Tatarów zamieszkujących Ziemię Sokólską od roku 1679, kiedy król Jan III Sobieski za niewypłacony żołd przyznał tatarskim rotmistrzom wsie: Bohoniki, Malawicze, Drahle oraz Kruszyniany. Od tego momentu tatarskie rodziny nieprzerwanie mieszkają na tych terenach, modląc się w meczetach grzebiąc zmarłych na mizarach i żyjąc wedle tatarskiej tradycji z jadłem na czele. I choć liczba ludności tatarskiej stale maleje, to nadal muzułmanie żyją po swojemu w kilku wioskach, głównie w Kruszynianach i Bohonikach, gdzie czynne są nadal meczety i mizary.

Sokółka
Sokółka


Wystawa etnograficzna

Dział ten prezentuje przedmioty związane z życiem codziennym na dawnej wsi sokólskiej, jest tu zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej, jest też zbiór pięknych tkanin z tradycyjnych warsztatów tkackich. Kiedyś bardzo popularna była tu uprawa lnu i tkanie płótna i choć dziś odchodzi to w zapomnienie, to w ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego w okolicy Janowa sokólskiego funkcjonuje kilka pracowni tkactwa dwuosnowowego, która jest unikalną w skali kraju techniką tkacką. Piękne dywany można też podziwiać tu w Muzeum.

Muzeum Ziemi Sokólskiej
ul. Piłsudskiego 2, Sokółka
tel. 85/ 711-24-35
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 złGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: Zamknięte

Sokółka noclegi

Sokółka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022