Sokółka
Muzea i skanseny
muzea
Ważna
Podlaskie
2015-11-06
2020-01-28 13:46
53°24'21" N, 23°29'50" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: Zamknięte

Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce na Podlasiu znajduje się w centrum miasta, w zabytkowym budynku z XVIII wieku. Poza Muzeum zabytek kryje też Punkt Informacji Turystycznej.Turyści mogą w Muzeum zobaczyć trzy stałe ekspozycje: historyczną, etnograficzną i tatarską oraz salę wystaw czasowych.

Sokółka
Sokółka

Wystawa historyczna

Wystawa przybliża historię miasta i prezenuje pamiątki ilustrujące dzieje ludności sokólskiej w XIX i XX wieku. Warto zerknąć na sztandar Związku Strzeleckiego, pamiątki ofiarowane przez sokólszczan zesłanych na Syberię czy dokumenty żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.

Wystawa Tatarska

Ekspozycja tatarska upamiętnia Tatarów zamieszkujących Ziemię Sokólską od roku 1679, kiedy król Jan III Sobieski za niewypłacony żołd przyznał tatarskim rotmistrzom wsie: Bohoniki, Malawicze, Drahle oraz Kruszyniany. Od tego momentu tatarskie rodziny nieprzerwanie mieszkają na tych terenach, modląc się w meczetach grzebiąc zmarłych na mizarach i żyjąc wedle tatarskiej tradycji z jadłem na czele. I choć liczba ludności tatarskiej stale maleje, to nadal muzułmanie żyją po swojemu w kilku wioskach, głównie w Kruszynianach i Bohonikach, gdzie czynne są nadal meczety i mizary.

Sokółka
Sokółka


Wystawa etnograficzna

Dział ten prezentuje przedmioty związane z życiem codziennym na dawnej wsi sokólskiej, jest tu zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej, jest też zbiór pięknych tkanin z tradycyjnych warsztatów tkackich. Kiedyś bardzo popularna była tu uprawa lnu i tkanie płótna i choć dziś odchodzi to w zapomnienie, to w ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego w okolicy Janowa sokólskiego funkcjonuje kilka pracowni tkactwa dwuosnowowego, która jest unikalną w skali kraju techniką tkacką. Piękne dywany można też podziwiać tu w Muzeum.

Muzeum Ziemi Sokólskiej
ul. Piłsudskiego 2, Sokółka
tel. 85/ 711-24-35
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 złSokółka noclegi

Sokółka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021