Muzeum w Sokółce

Sokółka Muzeum
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce na Podlasiu znajduje się w centrum miasta, w zabytkowym budynku z XVIII wieku. Poza Muzeum zabytek kryje też Punkt Informacji Turystycznej.

Turyści mogą w Muzeum zobaczyć trzy stałe ekspozycje: historyczną, etnograficzną i tatarską oraz salę wystaw czasowych.

Sokółka
Sokółka


Wystawa historyczna

Wystawa przybliża historię miasta i prezenuje pamiątki ilustrujące dzieje ludności sokólskiej w XIX i XX wieku. Warto zerknąć na sztandar Związku Strzeleckiego, pamiątki ofiarowane przez sokólszczan zesłanych na Syberię czy dokumenty żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.

Wystawa Tatarska

Ekspozycja tatarska upamiętnia Tatarów zamieszkujących Ziemię Sokólską od roku 1679, kiedy król Jan III Sobieski za niewypłacony żołd przyznał tatarskim rotmistrzom wsie: Bohoniki, Malawicze, Drahle oraz Kruszyniany. Od tego momentu tatarskie rodziny nieprzerwanie mieszkają na tych terenach, modląc się w meczetach grzebiąc zmarłych na mizarach i żyjąc wedle tatarskiej tradycji z jadłem na czele. I choć liczba ludności tatarskiej stale maleje, to nadal muzułmanie żyją po swojemu w kilku wioskach, głównie w Kruszynianach i Bohonikach, gdzie czynne są nadal meczety i mizary.

Sokółka
Sokółka

Wystawa etnograficzna

Dział ten prezentuje przedmioty związane z życiem codziennym na dawnej wsi sokólskiej, jest tu zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej, jest też zbiór pięknych tkanin z tradycyjnych warsztatów tkackich. Kiedyś bardzo popularna była tu uprawa lnu i tkanie płótna i choć dziś odchodzi to w zapomnienie, to w ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego w okolicy Janowa sokólskiego funkcjonuje kilka pracowni tkactwa dwuosnowowego, która jest unikalną w skali kraju techniką tkacką. Piękne dywany można też podziwiać tu w Muzeum.

Muzeum Ziemi Sokólskiej
ul. Piłsudskiego 2, Sokółka
tel. 85/ 711-24-35
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 złInformacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Sokółce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024