Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce to przepiękna, parafialna cerkiew prawosławna, stojąca w centrum miasta.Parafia prawosławna powstała tu na pewno za rządów Królowej Bony w XVI wieku, bowiem istnieją zapiski, że nadała ona majątki ziemskie sokólskim parafiom dwóch wyznań - rzymskokatolickiej i prawosławnej.

Sokółka cerkiew prawosławna
Sokółka cerkiew prawosławna

Parafia odnowiła się w Sokółce w 1837 roku, a pierwszą tymczasową kaplicę Św. Mikołaja poświęcono w 1839 roku. Prawosławna ludność w Sokółce kilka razy zmieniała swój dom modlitw, aż dopiero w 1853 roku wyświęcono cerkiew Św. Aleksandra Newskiego. Niestety i ta cerkiew nie miała szczęścia, stale zawilgocona nie spełniała oczekiwań wiernych. Dodatkowo powstała konieczność wystawienia wolnostojącej dzwonnicy, która gotowa była w 1869 roku.

W 1879 roku źle zaprojektowane piece spowodowały pożar świątyni, który strawił znaczną część wnętrza i wyposażenia. Cerkiew odbudowano, ale tworzenie wystroju trwało aż do 1905 roku, kiedy to powstał ostatni element ikonostasu - carskie wrota. W 1914 roku cerkiew w Sokółce została podniesiona do godności soboru.

Sokółka cerkiew
Sokółka cerkiew


Podczas I wojny światowej opuszczona cerkiew z powodu bieżeństwa (uchodźstwa) w głąb Rosji, została zniszczona przez Niemców. Ponownie otwarto ją w 1919 roku i od tamtej pory jest użytkowana do dnia dzisiejszego. Wewnątrz znajduje się ciekawostka - ikona Św. Mikołaja i Aleksandry - dar cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Pl. Kościuszki (ul. Piłsudskiego 4), Sokółka
tel. 85/ 711-25-18
www.cerkiew-sokolka.plSokółka noclegi

Sokółka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021