Cerkiew w Sokółce

Sokółka cerkiew
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Sobór w Sokółce

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce to przepiękna, parafialna cerkiew prawosławna, stojąca w centrum miasta. Parafia prawosławna powstała tu na pewno za rządów Królowej Bony w XVI wieku, bowiem istnieją zapiski, że nadała ona majątki ziemskie sokólskim parafiom dwóch wyznań - rzymskokatolickiej i prawosławnej.

Sokółka cerkiew prawosławna
Sokółka cerkiew prawosławna

Parafia odnowiła się w Sokółce w 1837 roku, a pierwszą tymczasową kaplicę Św. Mikołaja poświęcono w 1839 roku. Prawosławna ludność w Sokółce kilka razy zmieniała swój dom modlitw, aż dopiero w 1853 roku wyświęcono cerkiew Św. Aleksandra Newskiego. Niestety i ta cerkiew nie miała szczęścia, stale zawilgocona nie spełniała oczekiwań wiernych. Dodatkowo powstała konieczność wystawienia wolnostojącej dzwonnicy, która gotowa była w 1869 roku.



Sokółka cerkiew
Sokółka cerkiew

W 1879 roku źle zaprojektowane piece spowodowały pożar świątyni, który strawił znaczną część wnętrza i wyposażenia. Cerkiew odbudowano, ale tworzenie wystroju trwało aż do 1905 roku, kiedy to powstał ostatni element ikonostasu - carskie wrota. W 1914 roku cerkiew w Sokółce została podniesiona do godności soboru. Podczas I wojny światowej opuszczona cerkiew z powodu bieżeństwa (uchodźstwa) w głąb Rosji, została zniszczona przez Niemców. Ponownie otwarto ją w 1919 roku i od tamtej pory jest użytkowana do dnia dzisiejszego. Wewnątrz znajduje się ciekawostka - ikona Św. Mikołaja i Aleksandry - dar cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.

Informacje praktyczne

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Pl. Kościuszki (ul. Piłsudskiego 4), Sokółka
tel. 85/ 711-25-18
www.cerkiew-sokolka.pl

Noclegi w Sokółce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024