Sokółka cerkiew

Cerkiew w Sokółce

(4.8 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Sobór w Sokółce

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce to przepiękna, parafialna cerkiew prawosławna, stojąca w centrum miasta. Parafia prawosławna powstała tu na pewno za rządów Królowej Bony w XVI wieku, bowiem istnieją zapiski, że nadała ona majątki ziemskie sokólskim parafiom dwóch wyznań - rzymskokatolickiej i prawosławnej.Sokółka cerkiew prawosławna
Sokółka cerkiew prawosławna

Parafia odnowiła się w Sokółce w 1837 roku, a pierwszą tymczasową kaplicę Św. Mikołaja poświęcono w 1839 roku. Prawosławna ludność w Sokółce kilka razy zmieniała swój dom modlitw, aż dopiero w 1853 roku wyświęcono cerkiew Św. Aleksandra Newskiego. Niestety i ta cerkiew nie miała szczęścia, stale zawilgocona nie spełniała oczekiwań wiernych. Dodatkowo powstała konieczność wystawienia wolnostojącej dzwonnicy, która gotowa była w 1869 roku.

Sokółka cerkiew
Sokółka cerkiew

W 1879 roku źle zaprojektowane piece spowodowały pożar świątyni, który strawił znaczną część wnętrza i wyposażenia. Cerkiew odbudowano, ale tworzenie wystroju trwało aż do 1905 roku, kiedy to powstał ostatni element ikonostasu - carskie wrota. W 1914 roku cerkiew w Sokółce została podniesiona do godności soboru. Podczas I wojny światowej opuszczona cerkiew z powodu bieżeństwa (uchodźstwa) w głąb Rosji, została zniszczona przez Niemców. Ponownie otwarto ją w 1919 roku i od tamtej pory jest użytkowana do dnia dzisiejszego. Wewnątrz znajduje się ciekawostka - ikona Św. Mikołaja i Aleksandry - dar cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.Adres

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Pl. Kościuszki (ul. Piłsudskiego 4), Sokółka
tel. 85/ 711-25-18
www.cerkiew-sokolka.pl

GPS: 53°24'18N, 23°29'46E

Cerkiew w Sokółce na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Sokółki wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Sokółka noclegi

Sokółka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sokółka
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
53°24'18N, 23°29'46E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021