Sokółka cerkiew

Cerkiew w Sokółce

(4.8 głosów: 5)

Sobór w Sokółce

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce to przepiękna, parafialna cerkiew prawosławna, stojąca w centrum miasta. Parafia prawosławna powstała tu na pewno za rządów Królowej Bony w XVI wieku, bowiem istnieją zapiski, że nadała ona majątki ziemskie sokólskim parafiom dwóch wyznań - rzymskokatolickiej i prawosławnej.Sokółka cerkiew prawosławna
Sokółka cerkiew prawosławna

Parafia odnowiła się w Sokółce w 1837 roku, a pierwszą tymczasową kaplicę Św. Mikołaja poświęcono w 1839 roku. Prawosławna ludność w Sokółce kilka razy zmieniała swój dom modlitw, aż dopiero w 1853 roku wyświęcono cerkiew Św. Aleksandra Newskiego. Niestety i ta cerkiew nie miała szczęścia, stale zawilgocona nie spełniała oczekiwań wiernych. Dodatkowo powstała konieczność wystawienia wolnostojącej dzwonnicy, która gotowa była w 1869 roku.

Sokółka cerkiew
Sokółka cerkiew

W 1879 roku źle zaprojektowane piece spowodowały pożar świątyni, który strawił znaczną część wnętrza i wyposażenia. Cerkiew odbudowano, ale tworzenie wystroju trwało aż do 1905 roku, kiedy to powstał ostatni element ikonostasu - carskie wrota. W 1914 roku cerkiew w Sokółce została podniesiona do godności soboru. Podczas I wojny światowej opuszczona cerkiew z powodu bieżeństwa (uchodźstwa) w głąb Rosji, została zniszczona przez Niemców. Ponownie otwarto ją w 1919 roku i od tamtej pory jest użytkowana do dnia dzisiejszego. Wewnątrz znajduje się ciekawostka - ikona Św. Mikołaja i Aleksandry - dar cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.Adres

Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Pl. Kościuszki (ul. Piłsudskiego 4), Sokółka
tel. 85/ 711-25-18
www.cerkiew-sokolka.pl

GPS: 53°24'18N, 23°29'46E

Sokółka noclegi

Sokółka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sokółka
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
53°24'18N, 23°29'46E
06 listopad 2015
14 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację