Muzeum Powiatowe w Nysie

Muzeum Powiatowe w Nysie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Muzeum w Nysie powstało w 1897 roku jako pierwsza tego typu placówka na Górnym Śląsku. Siedzibą początkowo był barokowy pałacyk - tzw. Stara Komendantura. Po wojnie ocalałe zbiory przeniesiowno do gimnazjum "Carolinum", a następnie do secesyjnej kamienicy przy ul. Marcinkowskiego.

Stale wzbogacane zbiory straciły z czasem charakter lokalny, więc w 1964 roku placówkę podniesiono do rangi muzeum regionalnego.

Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie


Pałac Biskupów

Od 1984 roku siedzibą Muzeum w Nysie jest barokowy pałac biskupów wrocławskich, zaliczany do wysokiej klasy zabytków architektury barokowej. Muzeum gromadzi zbiory w dwóch działach: Archeologii Sztuki oraz Rzemiosła Artystycznego.

Najcenniejsze zabytki archeologiczne pochodzą z badań na terenie śródmieścia Nysy, a datowane są na XII-XV wiek. Do najciekawszych eksponatów, obok naczyń ceramicznych, zaliczyć należy kolekcję średniowiecznych pucharów szklanych oraz wyroby rzemieślnicze ze skóry, metalu i drewna.

Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie

Muzeum Powiatowe w Nysie
ul. Biskupa Jarosława 11, Nysa
tel. 77/ 435-50-10 
info@muzeum.nysa.pl
www.muzeum.nysa.pl
Czynne: wt-pt 9.00-15.00, sb-nd 10.00-15.00, pn nieczynne, W okresie czerwiec-wrzesień w środy czynne 9.00-17.30, w środę wstęp bezpłatny!

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:45
  • środa: 09:00–17:30
  • czwartek: 09:00–15:45
  • piątek: 09:00–15:45
  • sobota: 10:00–15:00
  • niedziela: 10:00–15:00

Noclegi w Nysie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024