Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Rękopis epopei narodowej Mickiewicza

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu to miejsce, które powinien odwiedzić każdy Polak, ze względu na naszą narodową historię i kulturę, ale także dążenie do wolności. Muzeum mieści się przy słynnym wrocławskim Rynku, w jednej z najpiękniejszych kamienic miasta, Pod Złotym Słońcem. Jestem przekonana, że będziesz zachwycony/a tym miejscem. Niesie niezwykle cenną historię, ale też jest osadzone w cudnych wnętrzach wiekowej budowli. Naciesz oczy tym pięknem, odkrywając znamienną lekcję historii naszego dziedzictwa narodowego.

Zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu istnieje od 2016 roku. To obecnie najnowsza i zarazem najnowocześniejsza część Ossolineum, które na dobre przeniosło się do Wrocławia ze Lwowa. Odnajdziesz tu jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła, w otoczeniu kilkuset manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów i przedmiotów codziennego użytku. Zilustrowanych i skomentowanych przez aplikacje i prezentacje multimedialne. To cenny ślad walki o niepodległą ojczyznę i ważne miejsce historii, dlatego koniecznie odwiedź je, będąc we Wrocławiu.
W Muzeum prezentuje się 3 wystawy stałe i wystawy czasowe. Ponadto same sale są przepiękne, a szczególnie urzekły nas stropy. Wystawy stałe to:
- Rękopis Pana Tadeusza
- Misja: Polska
- Pan Tadeusz Różewicz



Rękopis Pana Tadeusza
Rękopis Pana Tadeusza to wystawa stała, która opowiada o powstaniu tej niezwykłej epopei, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. W Muzeum Pana Tadeusza odnajdziesz niezwykły rękopis tego wybitnego dzieła. A czy wiesz, że nasze narodowe dobro, jakim jest “Pan Tadeusz”, miało się nazywać inaczej? Mickiewicz tworząc ten epos, myślał, że pisze “Szlachcica”, “Żegotę” a później „Szlachcica Żegotę”. Ostatecznie jednak zatytułował swoją epopeję „Pan Tadeusz”.




Misja: Polska
Nie mniej ważna i wymowna jest druga wystawa stała - „Misja: Polska”, przenosząca romantyczną ideę wolności w ciężkie realia II wojny światowej i czasów powojennych. Prezentuje ona życiorysy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Bardzo ważnych postaci dla Polski, będących uosobieniem pokolenia, które dorastało w wolnej Polsce, po 123 latach zaborów. Niestety w 1939 roku stanęli przed koniecznością walki, najpierw o niepodległość, a później suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie tej historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory i dzieła dokumentujące ich losy.



Pan Tadeusz Różewicz
Ekspozycja o Tadeuszu Różewiczu to swoisty pomost między częścią literacką i historyczną, czyli wystawą o Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Przedstawia bohatera XX wieku, przedstawiciela pokolenia Kolumbów. On tak samo jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu unikał polityki. Był jednak bacznym obserwatorem i stał się głosem anonimowego człowieka jako wybitny poeta. Eksponaty obejmują bezcenne rękopisy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku, a także imponujący księgozbiór.



Informacje praktyczne
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław
Aktualny cennik biletów i godziny zwiedzania: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
Czas zwiedzania około 1,5 h
Parking: płatne miejskie
Noclegi w Wrocławiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Kościół Garnizonowy we Wrocławiu, odległość: 0.1 km
- Stary Ratusz we Wrocławiu, odległość: 0.2 km
- Wrocławskie krasnale, odległość: 0.2 km
- Ostrów Tumski we Wrocławiu, odległość: 1.2 km
- Katedra we Wrocławiu, odległość: 1.2 km
- Hydropolis we Wrocławiu, odległość: 2 km
- Zoo Wrocław z Afrykarium, odległość: 3.3 km
- Zamek Topacz, odległość: 8.9 km
- Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy, odległość: 22.3 km
- Zamek w Oławie, odległość: 26.1 km