Historia murów miejskich
W średniowieczu przez Strzelce przebiegał szlak handlowy Wrocław - Opole - Kraków. U wlotu szlaku do miasta od strony zachodniej stanęła brama opolska, u wylotu - brama krakowska. Bramy miały kształt szyi przerzuconej przez fosę miejską. Jedna z wież stała tuż za kościołem Bożego Ciała, a ponad bramami wznosiły się wieże.
Mury miejskie natomiast biegły od bramy krakowskiej do dzwonnicy czyli baszty stojącej koło kościoła parafialnego i dalej linią dzisiejszych murów poprzez ogród farny do bramy opolskiej, a stąd przez plac kościoła Bożego Ciała biegły do zamku w Strzelcach Opolskich.

Rolę umocnień od strony południowej pełnił zamek strzelecki, za którym rozciągały się bagna, dlatego od strony południowej i zachodniej nie było konieczności budowy fosy, która z kolei była konieczna od strony północnej i wschodniej. Dlatego też tu wykopano głęboki rów chroniący dostępu do grodu. W latach 1816-25 rozbudowano drogę Opole - Strzelce - Bytom i tym sposobem przerwano mury miejskie.
Mury dzisiaj
Do dziś w Strzelcach Opolskich zachowały się jedynie fragmenty muru średniowiecznego, który okalał wówczas całe miasto. Ocalałe fragmenty oglądać można naprzeciw kościoła Bożego Ciała przy ulicy Opolskiej, biegnące w stronę zamku oraz w północnej części miasta, wzdłuż ulicy Kościuszki, gdzie otaczają parafalny kościół Św. Wawrzyńca. Co ciekawe, przy zamku obecnie rekonstruowane są cześciowo mury.

Mury miejskie
ul. Opolska, ul. Kościuszki, Strzelce Opolskie
Strzelce Opolskie noclegi
Strzelce Opolskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!