Mury obronne w Kaliszu

Kalisz Baszta Dorotka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Dawny Kalisz prócz pięknego gotyckiego zamku posiadał 4 bramy i kilkanaście baszt, które połączone były murem miejskim biegnącym wzdłuż kręgu utworzonego przez odnogi Prosny. Ten krąg obwarowań pokrywał się z owalem dzisiejszego śródmieścia.

Dwie ważniejsze bramy nosiły nazwy Wrocławska i Toruńska, zaś mniej ważnymi z punktu widzenia handlu były bramy Piskorzewska, zwana kiedyś również Pyzdrską, oraz Łazienna.



Zamek kaliski leżał w okolicy obecnego Liceum im. Adama Asnyka - była to ceglana, gotycka budowla stanowiąca ważny punkt w całości miejskich umocnień. Zbudowany był w kształcie nieregularnego czworoboku, a korpus główny, leżący w linii murów obronnych i podparty od zewnątrz potężnymi, murowanymi skarpami, miał cztery kondygnacje i mieścił najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne sale w mieście.

Do chwili obecnej z okazałej tarczy chroniącej miasto zachowała się jedynie baszta Dorotka i trzy niewielkie kawałki murów, częściowo schowane w późniejszej zabudowie.

Mury obronne
ul. Szklarska, Kalisz

Noclegi w Kaliszu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 18)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024