Ozimek most, Anna Piernikarczyk

Most w Ozimku to najstarszy żelazny most wiszący na kontynencie europejskim! To wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i wg tego kryterium to najstarszy istniejący do dziś most na świecie! Najstarszy istniejący żelazny most wiszący Menai powstał bowiem w Anglii w 1826 roku, ale zawieszony jest on na kamiennych pylonach.Historia mostu

W połowie XVIII wieku, w miejscu dzisiejszego Ozimka zaczęły działać dwa piece do wytopu rud żelaza i w ten sposób powstała huta nazwana od rzeki Malapane, która stała się jedną z najlepszych w całej Europie.

Ozimek most wiszący

w XIX wieku huta rozpoczęła budowę mostów żelaznych. Pierwszy łukowy most żelazny powstał dla miejscowości Łażany na Dolnym Śląsku, ale nie przetrwał on do dnia dzisiejszego.

Do dzisiaj natomiast podziwiać możemy bardziej zawanasowany łańcuchowy most wiszący w Ozimku, również dzieło tutejszej huty. Oddano go do użytku 12 września 1827 roku i stał się głównym miejscem przeprawy na szlaku Opole - Dobrodzień.

Most w Ozimku miał nośność 3 ton i oparł się wielkim zagrożeniom. Po znaczących zniszczeniach w 1945 roku został wyłączony z ruchu kołowego.

Most dzisiaj

Most wiszący składa się z około 1600 elementów żelaznych, w większości ręcznie kutych. Przetrwał jako jeden z nielicznych mostów tego typu, niemal w oryginalnej formie!

Ozimek

Most to duma Ozimka, w 2009 roku został gruntownie odrestaurowany, rozłożony na części przywrócono mu detale, które w ciągu lat zaniknęły. Wzmocniono też przęsło i przyczółki, obecna nośność mostu to 22 tony! Nocą jest ładnie podświetlony. To jedna z unikatowych atrakcji Opolszczyzny.

Most wiszący
ul. Hutnicza, Ozimek

Most wiszący Ozimek

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°40'35" N, 18°12'44" E
Opolskie
2017-04-10
2020-01-28 13:46

Most wiszący w Ozimku na blogu

Zdjęcie Najstarszy most żelazny w Europie!
Najstarszy most żelazny w Europie!
Czy wiesz, że w Ozimku niedaleko Opola znajduje się najstarszy na kontynencie Europy żelazny most wiszący? Zbudowano go w 1827 roku w hucie Malapane (dzisiejsza Huta Mała Panew), która znajduje się w Ozimku, tuż przy moście, przerzuconym właśnie przez rzekę Mała Panew. Do budowy mostu w Ozimku wykorzystano 1600 elementów żelaznych, w większości ręcznie kutych. Dziś po …
Atrakcje · 2014-04-24 20:19:15

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-26 na

ciekawy most.,

chociaz myslalem ze inny most na odrze  jest najstraszy .

 

Karol Barsolis