Most wiszący w Ozimku

Zdjęcia (7)

Most w Ozimku to najstarszy żelazny most wiszący na kontynencie europejskim! To wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i wg tego kryterium to najstarszy istniejący do dziś most na świecie! Najstarszy istniejący żelazny most wiszący Menai powstał bowiem w Anglii w 1826 roku, ale zawieszony jest on na kamiennych pylonach.Historia mostu

W połowie XVIII wieku, w miejscu dzisiejszego Ozimka zaczęły działać dwa piece do wytopu rud żelaza i w ten sposób powstała huta nazwana od rzeki Malapane, która stała się jedną z najlepszych w całej Europie.

w XIX wieku huta rozpoczęła budowę mostów żelaznych. Pierwszy łukowy most żelazny powstał dla miejscowości Łażany na Dolnym Śląsku, ale nie przetrwał on do dnia dzisiejszego.Do dzisiaj natomiast podziwiać możemy bardziej zawanasowany łańcuchowy most wiszący w Ozimku, również dzieło tutejszej huty. Oddano go do użytku 12 września 1827 roku i stał się głównym miejscem przeprawy na szlaku Opole - Dobrodzień.

Most w Ozimku miał nośność 3 ton i oparł się wielkim zagrożeniom. Po znaczących zniszczeniach w 1945 roku został wyłączony z ruchu kołowego.

Most dzisiaj

Most wiszący składa się z około 1600 elementów żelaznych, w większości ręcznie kutych. Przetrwał jako jeden z nielicznych mostów tego typu, niemal w oryginalnej formie!

Most to duma Ozimka, w 2009 roku został gruntownie odrestaurowany, rozłożony na części przywrócono mu detale, które w ciągu lat zaniknęły. Wzmocniono też przęsło i przyczółki, obecna nośność mostu to 22 tony! Nocą jest ładnie podświetlony. To jedna z unikatowych atrakcji Opolszczyzny.

Most wiszący
ul. Hutnicza, OzimekZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2014-04-26 22:01:31

ciekawy most.,

chociaz myslalem ze inny most na odrze  jest najstraszy .

 

Karol Barsolis

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: