Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Krakowska Pijalnia Zdrojowa, autor Pijalnia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Park Zdrojowy, w którym znajduje się Krakowska Pijalnia Zdrojowa to jedno z niewielu tak zielonych miejsc na mapie Krakowa. Pomimo lokalizacji blisko centrum miasta, w pobliżu ronda im. Antoniego Matecznego, można tu uciec od codziennego zgiełku i pośpiechu. W parku czekają na Was miejsca do wypoczynku, gdzie w upalny dzień można się schronić w cieniu drzew i ukoić pragnienie chłodną wysokozmineralizowaną wodą mineralną. Miejsce ma zabytkowy charakter, znajduje się tu historyczny budynek uzdrowiska Antoniego Matecznego, a do samej pijalni, gdzie można nabyć bogatą w minerały wodę, prowadzi aleja spacerowa wytyczona przez szpaler starych drzew. Posadzono je ponad sto lat temu, jeszcze za życia odkrywcy tych unikatowych źródeł.

Park Zdrojowy Mateczny jest piękny o każdej porze roku. Wiosną zachwyca dywanem kwiatów, których zapach poczujecie nawet z najdalszego zakątka parku. Latem w upalne dni można tu poczuć przyjemny chłód i wsłuchać się w śpiew ptaków. Jesienią przyprowadzić do parku dzieci i pozbierać razem kolorowe liście i kasztany – jest ich tu mnóstwo. Zimą ulepione bałwany i aniołki w śniegu staną się ozdobą tego miejsca.



Krakowska Pijalnia Zdrojowa, autor Pijalnia
Krakowska Pijalnia Zdrojowa, autor Pijalnia

Historia wykorzystania wód mineralnych w Krakowie

Historia czerpania ze źródeł naturalnej wody mineralnej sięga roku 1898, kiedy to Antoni Mateczny odkrył niezwykłą i unikatową na skalę światową wodę. Badania wody, jakie zlecił w laboratorium słynnego Odona Bujwida oraz w Instytucie Balneologicznym w Wiedniu tylko potwierdziły jego przypuszczenia o wyjątkowości źródła. W 1905 roku  Antoni Mateczny otworzył Zakład Kąpielowy Wody Siarczano- Solankowej. Kuracjuszom oferował nie tylko kąpiele, ale również możliwość picia wody dla zdrowotności. 

Przez wiele lat pijano wodę, po której ustępowały nawet największe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Częstymi bywalcami tego miejsca byli krakowscy mieszczanie i artyści, jak również baron Götz-Okocimski, arcyksiąże Habsburga z Żywca oraz politycy, radni i przedsiębiorcy. Bywał tu również ówczesny prezydent Krakowa - Juliusz Leo oraz zachęcony przez niego - Stanisław Wyspiański, radny Krakowa. Przyjeżdżali znani i mniej znani, ale z równym przekonaniem, że woda lecznicza pomoże w kuracji ich różnych schorzeń.

W parku wypełnionym ławeczkami, w cieniu drzew, ciszy zakłóconej śpiewem ptaków można było się odprężyć i uzupełnić braki minerałów, bez których żaden organizm nie może poprawnie funkcjonować.

Krakowska Pijalnia Zdrojowa, autor Pijalnia
Krakowska Pijalnia Zdrojowa, autor Pijalnia

Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Po prawie 20. latach, unikatowa pod względem składu woda mineralna, znów została udostępniona. Oddanie do użytku Krakowskiej Pijalni Zdrojowej miało miejsce w 2021 roku. Obiekt został usytuowany w pobliżu budynku byłego Zakładu Kąpielowego Antoniego Matecznego i w zamyśle architektonicznym przypomina dawny zakład. W Pijalni znajdują się między innymi z pomieszczenia przeznaczone do konsumpcji wody na miejscu oraz jej kupna na wynos. Jest w niej także rozlewnia wody ulokowana za przeszklonymi witrynami.



Wody Mateczny Zdrój i Anton

Woda w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej została udostępniona w dwóch wariantach: wysokozmineralizowana woda mineralna „Mateczny Zdrój” oraz woda „Anton” o obniżonej mineralizacji. Nazwy te nawiązują do Antoniego Matecznego - odkrywcy źródeł. Jest to woda siarczanowo-chlorkowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, siarczkowa. Wyjątkowa ze względu na zawartość biopierwiastków i minerałów, a także dzięki proporcjom jakie zachowują miedzy sobą. Na uwagę zasługują korzystne proporcje, około 2:1 pomiędzy zawartością wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), sprzyjające lepszemu przyswajaniu tych pierwiastków przez organizm ludzki.

Informacje praktyczne

Czynne codziennie 11.00-18.00
Aktualne godziny otwarcia i oferta dostępna jest na stronie: https://krakowskapijalnia.pl

Krakowska Pijalnia Zdrojowa
ul. Wadowicka 1b, Kraków
tel. 792-100-018

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024