Przy trasie z Andrychowa do Wadowic, w Inwałdzie niedaleko Parku Miniatur stoi inwałdzkie Sanktuarium - kościół Narodzenia NMP. Obecny kościół wzniósł w latach 1747-50 ówczesny dziedzic wsi Franciszek Szwarzenberg Czerny. Do 1850 roku w jego pobliżu stał jeszcze poprzedni, drewniany kościół z pierwszej połowy XIV wieku.
Architektura kościoła
Świątynia utrzymana jest w stylu późnego baroku, a jej kształt architektoniczny oraz wystrój artystyczny mają wyjątkowy charakter. Jest to budowla jednonawowa o trzech przęsłach. Prezbiterium jest bardzo płytkie, zamknięte płaskim łukiem, a za nim znajduje się zakrystia. Frontowa fasada wieżowa, choć niewielka, ma charakter monumentalny. Wyróżnia się wysuniętą partią centralną, nad którą w trójkątnym szczycie umieszczono herb fundatora.
Wnętrze świątyni
We wnętrzu kościoła inwałdzkiego warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny, w którym umieszczony jest łaskami słynący Cudowny Obraz Matki Bożej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem. Pochodzi on ze Skandynawii, a według tradycji kościołowi w Inwałdzie został ofiarowany na początku XVII wieku przez grasujących w okolicy zbójników. Inwałd otoczony był kultem jako lokalne miejsce pielgrzymkowe jeszcze przed rozbiorami Polski w XVIII wieku.
W Kaplicy Ukrzyżowania popularnie zwanej Ciemnicą wymalowane jest epitafium fundatora kościoła - Franciszka Szwarzenberga Czernego. Epitafium pochodzi z roku 1783 i ma formę portretu przedstawiającego całą postać.
Kościół Narodzenia NMP - Sanktuarium Maryjne
ul. Wadowicka 110, Inwałd
tel. 33/ 875-13-95
Inwałd noclegi
Inwałd to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!