Kościół w Chróścinie Opolskiej

Chróścina kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej stał w tym miejscu już w 1371 roku, a w 1417 roku wrocławski biskup - Wacław Piastowicz ufundował tu ołtarz główny. W latach 1792-93, po pożarze, świątynia została odbudowana z wykorzystaniem ocalałych, starych murów. Zyskała tym samym obecny, klasycystyczny wygląd.

Kościół w Chróścinie jest murowany z cegły, otynkowany i orientowany na wschód, jak wszystkie kościoły gotyckie, zbudowane w czasach średniowiecza. Prezbiterium kościoła zbliżone jest do kwadratu i zamknięte prostą ścianą o ściętych narożach.

Chróścina
Chróścina


Przed kościołem od strony południowej stoi prawdziwy rarytas - gotycka dzwonnica złożona z trzech kondygnacji, która stanowi zarazem bramę prowadzącą na teren kościelny oraz na cmentarz. Pochodzi ona z XV wieku, a górna część została w XX stuleciu zrekonstruowana.

W pobliżu warto zobaczyć zabytkowy dwór w Chróścinie, w którym dziś mieści się Zespół Szkół.

Chróścina dzwonnica gotycka
Chróścina dzwonnica gotycka

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Kościelna 2, Chróścina Opolska
http://parafia.mechnice.pl

Noclegi w

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024