Kościół Św. Piotra i Pawła - najstarsza świątynia w Brzegu

Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu to najstarsza świątynia w Brzegu, wzmiankowana już w 1285 roku. Wzniesiony został przez franciszkanów, a później wielokrotnie był przebudowywany. W 1582 roku, po wcześniejszym nastaniu luteranizmu i wypędzeniu mnichów, zaczął służyć jako arsenał. Potem pełnił funkcje magazynu, siedziby straży pożarnej, a nawet sklepu meblowego.

Świątynia przez wiele lat stała zaniedbana i zapomniana, aż w 1997 roku w wyniku powodzi tysiąclecia runęła wieża kościoła, burząc część prezbiterium. Od 2001 roku kościół minorytów był remontowany, choć prace posuwają się powoli. Od 2003 roku właścicielem kościoła w Brzegu jest archidiecezja wrocławska. W 2013 roku pozyskała ona sporą kwotę 1700000 zł. Po zakończeniu prac świątynia miała znów pełniła funkcje sakralne, niestety obecnie wyremontowany jest dach, a cała reszta pozostaje w dość opłakanym stanie. Najcenniejszym elementem tej gotyckiej budowli jest sklepienie sieciowe nawy głównej, będące wzorem dla innych kościołów Dolnego Śląska. Kościół klasztorny w Brzegu stoi niedaleko rynku i gotyckiego kościoła Św. Mikołaja w Brzegu.

Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu
Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu
Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu
Kościół Św. Piotra i Pawła w Brzegu

Informacje praktyczne

Kościół nie jest dostępny dla turystów
Widnieje na nim tabliczka, że grozi zawaleniem

Kościół Św. Piotra i Pawła
pl. Młynów (nad Odrą)
www.kosciolbrzeg.prv.pl

Noclegi w Brzegu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 7)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024