Andrychów, JureK

Kościół Św. Macieja w Andrychowie

(4.5 głosów: 4)

Murowany kościół Św. Macieja Apostoła w Andrychowie pochodzi z 1646 roku, ale później był kilka razy rozbudowywany, kiedy powstały m.in. kaplice. Świątynia w Andrychowie stoi w centrum miasteczka, przy Rynku. Jest to trójnawowa, orientowana budowla, z dostawioną wieżą od strony zachodniej.Wśród ciekawych zabytków wyposażenia kościoła warto wymienić: barokową chrzcielnicę z XVIII wieku, obraz Matki Bożej Królowej Różańca Świętego namalowany w 1725 roku dla Salomei Czernej - ówczesnej właścicielki miasta czy obraz Świętej Rodziny z 1886 roku.

Kościół w Andrychowie
Kościół w Andrychowie

Przy kościele Św. Macieja zachowały się ciekawe, XVIII-wieczne krypty - ceglana Św. Wojciecha oraz kamienna krypta Św. Rodziny. We wnętrzu zachowały się stalaktyty czyli nacieki kalcytowe zwisające ze stropu grot.Dokumenty wskazują, że parafia i kościół w Andrychowie istniały już w XIV wieku, a sama miejscowość nosiła wówczas nazwę Henrychów.

Kościół Św. Macieja
ul. Rynek 37, Andrychów
tel. 606-601-115
andrychow@bielsko.opoka.org.pl
www.andrychow.bielsko.opoka.org.plAndrychów noclegi

Andrychów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Andrychów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
49°51'13N, 19°20'34E
10 marzec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację