Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kościół Św. Macieja w Andrychowie

Andrychów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Murowany kościół Św. Macieja Apostoła w Andrychowie pochodzi z 1646 roku, ale później był kilka razy rozbudowywany, kiedy powstały m.in. kaplice. Świątynia w Andrychowie stoi w centrum miasteczka, przy Rynku. Jest to trójnawowa, orientowana budowla, z dostawioną wieżą od strony zachodniej.

Wśród ciekawych zabytków wyposażenia kościoła warto wymienić: barokową chrzcielnicę z XVIII wieku, obraz Matki Bożej Królowej Różańca Świętego namalowany w 1725 roku dla Salomei Czernej - ówczesnej właścicielki miasta czy obraz Świętej Rodziny z 1886 roku.

Przy kościele Św. Macieja zachowały się ciekawe, XVIII-wieczne krypty - ceglana Św. Wojciecha oraz kamienna krypta Św. Rodziny. We wnętrzu zachowały się stalaktyty czyli nacieki kalcytowe zwisające ze stropu grot.

Dokumenty wskazują, że parafia i kościół w Andrychowie istniały już w XIV wieku, a sama miejscowość nosiła wówczas nazwę Henrychów.

Kościół w Andrychowie
Kościół w Andrychowie

Kościół Św. Macieja
ul. Rynek 37, Andrychów
tel. 606-601-115
andrychow@bielsko.opoka.org.pl
www.andrychow.bielsko.opoka.org.pl

Noclegi w Andrychowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.6 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024