Kościół Św. Barbary w Siewierzu

Kościół Św. Barbary w Siewierzu

(4 głosów: 3)

Niedaleko zamku w Siewierzu, przy ulicy Krakowskiej stoi niewielki kościółek Św. Barbary i Św. Walentego. Pochodzi on z 1618 roku, a stanął w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła Św. Walnetego, który z pewnością istniał już w XVI wieku.Nowa, murowana budowla pełniła funkcję kościoła szpitalnego, która powstała z funduszy mieszczan siewierskich. Kościół i szpital będący przytułkiem dla chorych i biednych utrzymywały się z darowizn szlachty i mieszczan. Była to odrębna parafia posiadająca własnych proboszczów. Przy kościele tym istniało też Bractwo Męki Pańskiej. W XVIII wieku w kościele Św. Barbary i Św. Walentego odbywały się sejmiki szlachty siewierskiej. Do 1800 roku na przykościelnym cmentarzu grzebano okazjonalnie zmarłych, a od 1840 roku kościółek przyłączono do parafii Św. Macieja Apostoła i tak pozostaje do dziś.

Kościół Św. Barbary to jednonawowa świątynia z półkolistą absydą. We wnętrzu zachowało się dawne wyposażenie, z późnorenesansowym ołtarzem ozdobionym obrazem patronów - Św. Barbary i Św. Walentego. Zarówno ołtarz, jak i obraz pochodzą z lat 40. XVII wieku. W kościele zobaczyć można też barokowe ołtarze boczne, chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach, barokową drewnianą ambonę z XVII wieku oraz barokową kamienną kropielnicę.Kościół Św. Barbary i Św. Walentego
ul. Krakowska 14, Siewierz
tel. 32/ 674-11-51
www.parafiasiewierz.wiara.org.pl

Siewierz noclegi

Siewierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Siewierz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°27'59N, 19°14'19E
17 maj 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację