Kościół Św. Barbary w Siewierzu

Kościół Św. Barbary w Siewierzu

Niedaleko zamku w Siewierzu, przy ulicy Krakowskiej stoi niewielki kościółek Św. Barbary i Św. Walentego. Pochodzi on z 1618 roku, a stanął w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła Św. Walnetego, który z pewnością istniał już w XVI wieku.Nowa, murowana budowla pełniła funkcję kościoła szpitalnego, która powstała z funduszy mieszczan siewierskich. Kościół i szpital będący przytułkiem dla chorych i biednych utrzymywały się z darowizn szlachty i mieszczan. Była to odrębna parafia posiadająca własnych proboszczów. Przy kościele tym istniało też Bractwo Męki Pańskiej. W XVIII wieku w kościele Św. Barbary i Św. Walentego odbywały się sejmiki szlachty siewierskiej. Do 1800 roku na przykościelnym cmentarzu grzebano okazjonalnie zmarłych, a od 1840 roku kościółek przyłączono do parafii Św. Macieja Apostoła i tak pozostaje do dziś.

Kościół Św. Barbary to jednonawowa świątynia z półkolistą absydą. We wnętrzu zachowało się dawne wyposażenie, z późnorenesansowym ołtarzem ozdobionym obrazem patronów - Św. Barbary i Św. Walentego. Zarówno ołtarz, jak i obraz pochodzą z lat 40. XVII wieku. W kościele zobaczyć można też barokowe ołtarze boczne, chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach, barokową drewnianą ambonę z XVII wieku oraz barokową kamienną kropielnicę.

Kościół Św. Barbary i Św. Walentego
ul. Krakowska 14, Siewierz
tel. 32/ 674-11-51
www.parafiasiewierz.wiara.org.plSiewierz noclegi

Siewierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021