Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kościół Św. Barbary w Siewierzu

Kościół Św. Barbary w Siewierzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Niedaleko zamku w Siewierzu, przy ulicy Krakowskiej stoi niewielki kościółek Św. Barbary i Św. Walentego. Pochodzi on z 1618 roku, a stanął w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła Św. Walnetego, który z pewnością istniał już w XVI wieku.

Nowa, murowana budowla pełniła funkcję kościoła szpitalnego, która powstała z funduszy mieszczan siewierskich. Kościół i szpital będący przytułkiem dla chorych i biednych utrzymywały się z darowizn szlachty i mieszczan. Była to odrębna parafia posiadająca własnych proboszczów. Przy kościele tym istniało też Bractwo Męki Pańskiej. W XVIII wieku w kościele Św. Barbary i Św. Walentego odbywały się sejmiki szlachty siewierskiej. Do 1800 roku na przykościelnym cmentarzu grzebano okazjonalnie zmarłych, a od 1840 roku kościółek przyłączono do parafii Św. Macieja Apostoła i tak pozostaje do dziś.

Kościół Św. Barbary to jednonawowa świątynia z półkolistą absydą. We wnętrzu zachowało się dawne wyposażenie, z późnorenesansowym ołtarzem ozdobionym obrazem patronów - Św. Barbary i Św. Walentego. Zarówno ołtarz, jak i obraz pochodzą z lat 40. XVII wieku. W kościele zobaczyć można też barokowe ołtarze boczne, chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach, barokową drewnianą ambonę z XVII wieku oraz barokową kamienną kropielnicę.

Kościół Św. Barbary i Św. Walentego
ul. Krakowska 14, Siewierz
tel. 32/ 674-11-51
www.parafiasiewierz.wiara.org.pl

Noclegi w Siewierzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024