Niedaleko zamku w Siewierzu, przy ulicy Krakowskiej stoi niewielki kościółek Św. Barbary i Św. Walentego. Pochodzi on z 1618 roku, a stanął w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła Św. Walnetego, który z pewnością istniał już w XVI wieku.
Nowa, murowana budowla pełniła funkcję kościoła szpitalnego, która powstała z funduszy mieszczan siewierskich. Kościół i szpital będący przytułkiem dla chorych i biednych utrzymywały się z darowizn szlachty i mieszczan. Była to odrębna parafia posiadająca własnych proboszczów. Przy kościele tym istniało też Bractwo Męki Pańskiej. W XVIII wieku w kościele Św. Barbary i Św. Walentego odbywały się sejmiki szlachty siewierskiej. Do 1800 roku na przykościelnym cmentarzu grzebano okazjonalnie zmarłych, a od 1840 roku kościółek przyłączono do parafii Św. Macieja Apostoła i tak pozostaje do dziś.
Kościół Św. Barbary to jednonawowa świątynia z półkolistą absydą. We wnętrzu zachowało się dawne wyposażenie, z późnorenesansowym ołtarzem ozdobionym obrazem patronów - Św. Barbary i Św. Walentego. Zarówno ołtarz, jak i obraz pochodzą z lat 40. XVII wieku. W kościele zobaczyć można też barokowe ołtarze boczne, chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach, barokową drewnianą ambonę z XVII wieku oraz barokową kamienną kropielnicę.
Kościół Św. Barbary i Św. Walentego
ul. Krakowska 14, Siewierz
tel. 32/ 674-11-51
www.parafiasiewierz.wiara.org.pl
Siewierz noclegi
Siewierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!