Kolegiata Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Neogotycka perła architektury

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-11
Wałbrzych kościół Aniołów Stróżów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kościół Aniołów Stróżów w Wałbrzychu to wspaniała, okazała kolegiata, stanowiąca perłę neogotyckiej architektury. Stoi w sercu miasta, a pochodzi z lat 1899-1904. Ta strzelista świątynia powstała wówczas w miejscu dawnego kościółka z 1438 roku. Jej pełne wezwanie to Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów.

Położenie świątyni

Kościół Aniołów Stróżów znajduje się pomiędzy ulicami Moniuszki i Garbarską, niedaleko wałbrzyskiego Rynku. Zbudowany jest z ciemnej, czerwonej cegły, jest potężny i robi niemałe wrażenie. Szczególnie, gdy zbliżasz się do niego wąską uliczką Moniuszki prowadzącą prosto z Rynku.

Architektura i wystrój kolegiaty w Wałbrzychu

Wymiary kościoła Św. Aniołów Stróżów są całkiem imponujące. To 60 m długości, 30 m szerokości oraz 22 m wysokości. Kolegiata wyróżnia się jednak nie tylko rozmiarami, ale również bogatym, neogotyckim wnętrzem. Centralne miejsce zajmuje wysoka wieża zwieńczona hełmem, dominująca ponad miastem. Góruje ona ponad trzynawową halą nakrytą sklepieniem sieciowym. 

Wyposażenie wnętrza zaprojektowane zostało przez Langera. Zachwycają tu witraże, które doświetlają wnętrze, tworząc efekt lekkości i przestronności. Wartość historyczną i artystyczną wystroju podnoszą epitafia oraz rzeźbione płyty z poprzedniego kościoła, mieszczące się w świątyni.

Co ciekawe, w świątyni znajdują się relikwie Błogosławionej Matki Zofii Czeskiej, patronki Klubu Honorowych Dawców Krwii “Kropla Nadziei”. Relikwie wraz z obrazem Błogosławionej Zofii mieszczą się w bocznym ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. W kościele są też relikwie Św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Historia kolegiaty w Wałbrzychu

Historia kolegiaty rozpoczyna się długo przed jej obecnym wyglądem, bowiem już w 1428 roku w tym miejscu istniał kościół Św. Michała Archanioła. W czasie industrializacji tych terenów i napływu górników z hrabstwa kłodzkiego, w II połowie XIX wieku starą świątynię zastąpiono nową, większą, która mogła pomieścić większą liczbę wiernych.

Nowy kościół zaczęto budować w 1898 roku. Zaprojektował go Alexis Langer, jeden z ostatnich wielkich niemieckich architektów neogotyckich. Głównym budowniczym był ówczesny proboszcz, ks. Paul Ganse. To dzięki jego determinacji, imponująca budowla stanęła jako symbol wiary i hojności społeczności lokalnej. Konsekracja kościoła miała miejsce 14 maja 1904 roku. Uroczystego poświecenia świątyni dokonał kard. Georg von Kopp z Wrocławia. Od 2010 roku kościół w Wałbrzychu jest Kolegiatą z oficjalnym wezwaniem Najświętszej Marii Panny Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów.

Informacje praktyczne

Kościół Aniołów Stróżów
ul. Garbarska 4, Wałbrzych
www.aniolowstrozow.walbrzych.pl

Noclegi w Wałbrzychu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4.5 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie