Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Drewniany kościół w Wojniczu

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Niedaleko Tarnowa, w niewielkiej miejscowości Wojnicz, stoi nieco na uboczu uroczy drewniany kościół Św. Leonarda. To cenny i stary zabytek, zbudowany jeszcze w II połowie XVI wieku. Co ciekawe, zachował się on w bardzo dobrym, niemal niezmienionym stanie aż do dnia dzisiejszego, a niedawno ciemne drewno zostało wyczyszczone i kościółek prezentuje się bardzo ładnie. Może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy kościół w tym miejscu stał już w 1209 roku!

Wnętrze kościoła Św. Leonarda

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu to budowla jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, przykryta jednokalenicowym, dwuspadowym dachem, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. W nawie zobaczysz pozorne sklepienie kolebkowe z zaskrzynieniami, a w prezbiterium płaski strop.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu
Kościół Św. Leonarda w Wojniczu

Niestety, akurat był zamknięty i nie dane nam było zajrzeć do środka, a szkoda, bo uwielbiam wnętrza starych, drewnianych świątyń.  Wystrój świątyni to przede wszystkim trzy neorenesansowe ołtarze z końca XIX stulecia. 

W ołtarzu głównym podziwiać można obrazy pochodzące z renesansowego tryptyku, malowane przez Stanisława Tarczowskiego około 1560 roku. Przedstawiają one: w polu środkowym Nawiedzenie Św. Elżbiety, po prawej stronie Św. Katarzynę, a po lewej Św. Helenę. W zwieńczeniu widoczny jest obraz św. Leonarda patrona świątyni. Ołtarze boczne kryją obrazy Miłosierdzia Bożego po lewej oraz Św. Kingi po prawej stronie.

Przy kościele Św. Leonarda stoi kamienna figura NMP Wniebowziętej z 1889 roku, autorstwa rzeźbiarza Adeoatusa Martyńskiego z Borzęcina.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wnętrze zobaczyć można podczas mszy albo bezpośrednio po niej. A msze odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 8.00, w piątek o 15.00, a w niedzielę i święta o 17.00 (zimą o 15.00). To jest kościół filialny kościoła Św. Wawrzyńca w Wojniczu.

Informacje praktyczne

Msze Św: pn-czw 8.00, pt 15.00
nd i święta o 17.00 (zimą o 15.00)
Parking: bezpłatny

Kościół Św. Leonarda
ul. Św. Leonarda 2, Wojnicz
tel. 14/ 679-05-91
https://wojnicz.diecezja.tarnow.pl/kosciol-sw-leonarda

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024