Kościół Św. Leonarda
ul. Św. Leonarda 2, Wojnicz
tel. 14/ 679-05-91
https://wojnicz.diecezja.tarnow.pl/kosciol-sw-leonarda

49°57'29" N, 20°50'30" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Msze Św: pn-czw 8.00, pt 15.00
nd i święta o 17.00 (zimą o 15.00)
Parking: bezpłatny

Niedaleko Tarnowa, w niewielkiej miejscowości Wojnicz, stoi nieco na uboczu uroczy drewniany kościół Św. Leonarda. To cenny i stary zabytek, zbudowany jeszcze w II połowie XVI wieku. Co ciekawe, zachował się on w bardzo dobrym, niemal niezmienionym stanie aż do dnia dzisiejszego, a niedawno ciemne drewno zostało wyczyszczone i kościółek prezentuje się bardzo ładnie. Może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy kościół w tym miejscu stał już w 1209 roku!Wnętrze kościoła Św. Leonarda

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu to budowla jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, przykryta jednokalenicowym, dwuspadowym dachem, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. W nawie zobaczysz pozorne sklepienie kolebkowe z zaskrzynieniami, a w prezbiterium płaski strop.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu
Kościół Św. Leonarda w Wojniczu

Niestety, akurat był zamknięty i nie dane nam było zajrzeć do środka, a szkoda, bo uwielbiam wnętrza starych, drewnianych świątyń.  Wystrój świątyni to przede wszystkim trzy neorenesansowe ołtarze z końca XIX stulecia. 

W ołtarzu głównym podziwiać można obrazy pochodzące z renesansowego tryptyku, malowane przez Stanisława Tarczowskiego około 1560 roku. Przedstawiają one: w polu środkowym Nawiedzenie Św. Elżbiety, po prawej stronie Św. Katarzynę, a po lewej Św. Helenę. W zwieńczeniu widoczny jest obraz św. Leonarda patrona świątyni. Ołtarze boczne kryją obrazy Miłosierdzia Bożego po lewej oraz Św. Kingi po prawej stronie.Przy kościele Św. Leonarda stoi kamienna figura NMP Wniebowziętej z 1889 roku, autorstwa rzeźbiarza Adeoatusa Martyńskiego z Borzęcina.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wnętrze zobaczyć można podczas mszy albo bezpośrednio po niej. A msze odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 8.00, w piątek o 15.00, a w niedzielę i święta o 17.00 (zimą o 15.00). To jest kościół filialny kościoła Św. Wawrzyńca w Wojniczu.Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021