Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kościół Św. Leonarda w Wojniczu

Drewniany kościół w Wojniczu

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Niedaleko Tarnowa, w niewielkiej miejscowości Wojnicz, stoi nieco na uboczu uroczy drewniany kościół Św. Leonarda. To cenny i stary zabytek, zbudowany jeszcze w II połowie XVI wieku. Co ciekawe, zachował się on w bardzo dobrym, niemal niezmienionym stanie aż do dnia dzisiejszego, a niedawno ciemne drewno zostało wyczyszczone i kościółek prezentuje się bardzo ładnie. Może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy kościół w tym miejscu stał już w 1209 roku!Wnętrze kościoła Św. Leonarda

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu to budowla jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, przykryta jednokalenicowym, dwuspadowym dachem, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. W nawie zobaczysz pozorne sklepienie kolebkowe z zaskrzynieniami, a w prezbiterium płaski strop.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu
Kościół Św. Leonarda w Wojniczu

Niestety, akurat był zamknięty i nie dane nam było zajrzeć do środka, a szkoda, bo uwielbiam wnętrza starych, drewnianych świątyń.  Wystrój świątyni to przede wszystkim trzy neorenesansowe ołtarze z końca XIX stulecia. W ołtarzu głównym podziwiać można obrazy pochodzące z renesansowego tryptyku, malowane przez Stanisława Tarczowskiego około 1560 roku. Przedstawiają one: w polu środkowym Nawiedzenie Św. Elżbiety, po prawej stronie Św. Katarzynę, a po lewej Św. Helenę. W zwieńczeniu widoczny jest obraz św. Leonarda patrona świątyni. Ołtarze boczne kryją obrazy Miłosierdzia Bożego po lewej oraz Św. Kingi po prawej stronie.

Przy kościele Św. Leonarda stoi kamienna figura NMP Wniebowziętej z 1889 roku, autorstwa rzeźbiarza Adeoatusa Martyńskiego z Borzęcina.Kościół Św. Leonarda w Wojniczu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wnętrze zobaczyć można podczas mszy albo bezpośrednio po niej. A msze odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 8.00, w piątek o 15.00, a w niedzielę i święta o 17.00 (zimą o 15.00). To jest kościół filialny kościoła Św. Wawrzyńca w Wojniczu.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Msze Św: pn-czw 8.00, pt 15.00
nd i święta o 17.00 (zimą o 15.00)
Parking: bezpłatny

Adres

Kościół Św. Leonarda
ul. Św. Leonarda 2, Wojnicz
tel. 14/ 679-05-91
https://wojnicz.diecezja.tarnow.pl/kosciol-sw-leonarda

GPS: 49°57'29N, 20°50'30E

Drewniany kościół w Wojniczu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Małopolski wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°57'29N, 20°50'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Drewniany kościół w Wojniczu na blogu

Małopolskie perełki w trasie z Tarnowa

Czy wracając z podróży do domu lubicie jeszcze zajrzeć do ciekawych miejsc? Mnie zawsze ciągną perełki na trasie i tak trafiliśmy niedawno do drewnianego kościółka w Wojniczu, średniowiecznego zamku w Dębnie i ślicznego Pałacu Goetzów w Brzesku. 

Zobacz naszą relację z tych wyjątkowych miejsc w Małopolsce, może i Ciebie zachęcę do zbaczania z trasy!

24 listopad 2020 11:10
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021