Kościół Św. Leonarda w Wojniczu

Drewniany kościół w Wojniczu

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Niedaleko Tarnowa, w niewielkiej miejscowości Wojnicz, stoi nieco na uboczu uroczy drewniany kościół Św. Leonarda. To cenny i stary zabytek, zbudowany jeszcze w II połowie XVI wieku. Co ciekawe, zachował się on w bardzo dobrym, niemal niezmienionym stanie aż do dnia dzisiejszego, a niedawno ciemne drewno zostało wyczyszczone i kościółek prezentuje się bardzo ładnie. Może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy kościół w tym miejscu stał już w 1209 roku!

Wnętrze kościoła Św. Leonarda

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu to budowla jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, przykryta jednokalenicowym, dwuspadowym dachem, z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. W nawie zobaczysz pozorne sklepienie kolebkowe z zaskrzynieniami, a w prezbiterium płaski strop.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu
Kościół Św. Leonarda w Wojniczu


Niestety, akurat był zamknięty i nie dane nam było zajrzeć do środka, a szkoda, bo uwielbiam wnętrza starych, drewnianych świątyń.  Wystrój świątyni to przede wszystkim trzy neorenesansowe ołtarze z końca XIX stulecia. 

W ołtarzu głównym podziwiać można obrazy pochodzące z renesansowego tryptyku, malowane przez Stanisława Tarczowskiego około 1560 roku. Przedstawiają one: w polu środkowym Nawiedzenie Św. Elżbiety, po prawej stronie Św. Katarzynę, a po lewej Św. Helenę. W zwieńczeniu widoczny jest obraz św. Leonarda patrona świątyni. Ołtarze boczne kryją obrazy Miłosierdzia Bożego po lewej oraz Św. Kingi po prawej stronie.Przy kościele Św. Leonarda stoi kamienna figura NMP Wniebowziętej z 1889 roku, autorstwa rzeźbiarza Adeoatusa Martyńskiego z Borzęcina.

Kościół Św. Leonarda w Wojniczu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wnętrze zobaczyć można podczas mszy albo bezpośrednio po niej. A msze odbywają się od poniedziałku do czwartku o godzinie 8.00, w piątek o 15.00, a w niedzielę i święta o 17.00 (zimą o 15.00). To jest kościół filialny kościoła Św. Wawrzyńca w Wojniczu.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Msze Św: pn-czw 8.00, pt 15.00
nd i święta o 17.00 (zimą o 15.00)
Parking: bezpłatny

Adres

Kościół Św. Leonarda
ul. Św. Leonarda 2, Wojnicz
tel. 14/ 679-05-91
https://wojnicz.diecezja.tarnow.pl/kosciol-sw-leonarda

GPS: 49°57'29N, 20°50'30E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Małopolska Tarnów
Normalna
zabytki czynne cały rok drewniane wstęp bezpłatny parking bezpłatny
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022