Drewniany kościół w Starej Wsi

Kościół w Starej Wsi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

W centrum Starej Wsi stoi piękny, zabytkowy drewniany kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku. To najstarszy zabytek sakralny w okolicy. Kościół jest konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami czyli czymś w rodzaju podcieni, w których mieszczą się stacje drogi krzyżowej. Wyposażenie jest barokowe i rokokowe, a najcenniejszy jest tutaj obraz Matki Boskiej z XVI wieku, który podziwiać można w ołtarzu głównym.

Do świątyni prowadzą wysokie schody, tak więc świątynia góruje ponad wioską i cmentarzem, który ulokował się u stóp kościółka. Na cmentarzu tym spoczywają rodzice kardynała Kazimierza Nycza, który tutaj się urodził, został ochrzczony i wychowany.

Stara Wieś
Stara Wieś

Kościół można zwiedzać w okolicach Mszy Św. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. Obok znajduje się dawna, drewniana siedziba szkoły parafialnej, dziś mieszcząca Izbę Regionalną.

 

Informacje praktyczne

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Ks. Szczepana Wojtyłki 3, Stara Wieś , Wilamowice
tel. 33/ 845-72-04
http://parafiawstarejwsi.pl/

Noclegi w Starej Wsi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024