Kościół w Starej Wsi

Drewniany kościół w Starej Wsi

(4.4 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W centrum Starej Wsi stoi piękny, zabytkowy drewniany kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku. To najstarszy zabytek sakralny w okolicy. Kościół jest konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami czyli czymś w rodzaju podcieni, w których mieszczą się stacje drogi krzyżowej. Wyposażenie jest barokowe i rokokowe, a najcenniejszy jest tutaj obraz Matki Boskiej z XVI wieku, który podziwiać można w ołtarzu głównym.

Do świątyni prowadzą wysokie schody, tak więc świątynia góruje ponad wioską i cmentarzem, który ulokował się u stóp kościółka. Na cmentarzu tym spoczywają rodzice kardynała Kazimierza Nycza, który tutaj się urodził, został ochrzczony i wychowany.

Stara Wieś
Stara Wieś


Kościół można zwiedzać w okolicach Mszy Św. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. Obok znajduje się dawna, drewniana siedziba szkoły parafialnej, dziś mieszcząca Izbę Regionalną.

 

, Adam Prończuk
, Adam Prończuk

Adres

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Ks. Szczepana Wojtyłki 3, Stara Wieś , Wilamowice
tel. 33/ 845-72-04
http://parafiawstarejwsi.pl/

GPS: 49°54'30N, 19°6'50E

Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023