Kościół w Starej Wsi

Drewniany kościół w Starej Wsi

(4.4 głosów: 15)

W centrum Starej Wsi stoi piękny, zabytkowy drewniany kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku. To najstarszy zabytek sakralny w okolicy. Kościół jest konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami czyli czymś w rodzaju podcieni, w których mieszczą się stacje drogi krzyżowej. Wyposażenie jest barokowe i rokokowe, a najcenniejszy jest tutaj obraz Matki Boskiej z XVI wieku, który podziwiać można w ołtarzu głównym.Do świątyni prowadzą wysokie schody, tak więc świątynia góruje ponad wioską i cmentarzem, który ulokował się u stóp kościółka. Na cmentarzu tym spoczywają rodzice kardynała Kazimierza Nycza, który tutaj się urodził, został ochrzczony i wychowany.

, Adam Prończuk
, Adam Prończuk

Kościół można zwiedzać w okolicach Mszy Św. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. Obok znajduje się dawna, drewniana siedziba szkoły parafialnej, dziś mieszcząca Izbę Regionalną. 

Adres

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Ks. Szczepana Wojtyłki 3, Stara Wieś , Wilamowice
tel. 33/ 845-72-04
http://parafiawstarejwsi.pl/

GPS: 49°54'30N, 19°6'50E

Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Stara Wieś
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°54'30N, 19°6'50E
10 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację