Drewniany kościół w Starej Wsi

Drewniany kościół w Starej Wsi

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. Ks. Szczepana Wojtyłki 3, Stara Wieś , Wilamowice
tel. 33/ 845-72-04
http://parafiawstarejwsi.pl/

49°54'30" N, 19°6'50" E

W centrum Starej Wsi stoi piękny, zabytkowy drewniany kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku. To najstarszy zabytek sakralny w okolicy. Kościół jest konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami czyli czymś w rodzaju podcieni, w których mieszczą się stacje drogi krzyżowej. Wyposażenie jest barokowe i rokokowe, a najcenniejszy jest tutaj obraz Matki Boskiej z XVI wieku, który podziwiać można w ołtarzu głównym.Do świątyni prowadzą wysokie schody, tak więc świątynia góruje ponad wioską i cmentarzem, który ulokował się u stóp kościółka. Na cmentarzu tym spoczywają rodzice kardynała Kazimierza Nycza, który tutaj się urodził, został ochrzczony i wychowany.

Stara Wieś
Stara Wieś

Kościół można zwiedzać w okolicach Mszy Św. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. Obok znajduje się dawna, drewniana siedziba szkoły parafialnej, dziś mieszcząca Izbę Regionalną.

 Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021