Stara Wieś

Stara Wieś

(4.2 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stara Wieś to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, niedaleko Wilamowic i Bestwiny, na północ od Bielska-Białej.

Stara Wieś malowniczo rozłożyła się pośród pagórków, z pięknymi widokami na Beskid Śląski i Beskid Mały oraz okoliczne doliny z szeregiem stawów rybnych powstałych na rzece Skowronka. Punktem widokowym w wiosce jest tzw. "Biała Glina" (306 m n.p.m.), na której od 2000 roku stoi krzyż milenijny.

Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna
Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna


Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tych okolicach pochodzą z połowy XIII wieku, a sama nazwa Stara Wieś pojawiła się w XV wieku, w roku 1444.

Zabytki w Starej Wsi

- Drewiany kościół - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi pochodzi z 1522 roku, i powstał w ekecie rozbudowy wcześniejszej świątyni. Jest to jeden z najstarszych zabytków w okolicy. W środku kościółka znajduje się obraz "Ukrzyżowanie" z XVI wieku. Kościół stoi wśród drzew, od północy otacza go cmentarz, a w pobliżu stoi też XIX-wieczna plebania i drewniany budynek szkółki tworząc malowniczy zespół architektoniczny. Kościół w Starej Wsi leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Stara Wieś - Izba Regionalna
Stara Wieś - Izba Regionalna

- Stara Szkoła w Starej Wsi - już w XVI wieku istniała tu szkółka parafialna, a w XVIII wieku przeniosła się do nowego budynku organistówki, pod kierownictwem organisty Błażeja Wesołowskiego. Zabytek ten jako drewniana budowla zachował się do dziś i nazywany bywa starą szkołą, a obecna szkoła mieści się w budynku murowanym z początku XX wieku. W Starej Szkole mieści się Izba Regionalna.

- Dwór w Starej Wsi (Górnej) - murowany budynek z XVIII wieku w stylu staropolskiego dworu, koło dworku stoi pomnik przyrody - dąb.

Kościół w Starej Wsi
Stara Wieś
, Adam Prończuk


- Kapliczki i krzyże przydrożne

- Stawy hodowlane

Stara Wieś
Stara Wieś

Noclegi w Starej Wsi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Stara Wieś - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Starej Wsi

Turyści najczęściej odwiedzają: Stara Szkoła w Starej Wsi, a potem Drewniany kościół w Starej Wsi i .

Stara Wieś
, Adam Prończuk
, Adam Prończuk
Stara Wieś - staw
Stara Wieś
Stara Wieś - amfiteatr
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023