Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Stara Wieś

Stara Wieś

(4.2 głosów: 29)
Oceń i napisz opinię

Stara Wieś to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, niedaleko Wilamowic i Bestwiny, na północ od Bielska-Białej.Stara Wieś malowniczo rozłożyła się pośród pagórków, z pięknymi widokami na Beskid Śląski i Beskid Mały oraz okoliczne doliny z szeregiem stawów rybnych powstałych na rzece Skowronka. Punktem widokowym w wiosce jest tzw. "Biała Glina" (306 m n.p.m.), na której od 2000 roku stoi krzyż milenijny.

Stara Wieś - Izba Regionalna
Stara Wieś - Izba Regionalna

Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tych okolicach pochodzą z połowy XIII wieku, a sama nazwa Stara Wieś pojawiła się w XV wieku, w roku 1444.Zabytki w Starej Wsi

- Drewiany kościół - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi pochodzi z 1522 roku, i powstał w ekecie rozbudowy wcześniejszej świątyni. Jest to jeden z najstarszych zabytków w okolicy. W środku kościółka znajduje się obraz "Ukrzyżowanie" z XVI wieku. Kościół stoi wśród drzew, od północy otacza go cmentarz, a w pobliżu stoi też XIX-wieczna plebania i drewniany budynek szkółki tworząc malowniczy zespół architektoniczny. Kościół w Starej Wsi leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Kościół w Starej Wsi
Stara Wieś
, Adam Prończuk

- Stara Szkoła w Starej Wsi - już w XVI wieku istniała tu szkółka parafialna, a w XVIII wieku przeniosła się do nowego budynku organistówki, pod kierownictwem organisty Błażeja Wesołowskiego. Zabytek ten jako drewniana budowla zachował się do dziś i nazywany bywa starą szkołą, a obecna szkoła mieści się w budynku murowanym z początku XX wieku. W Starej Szkole mieści się Izba Regionalna.- Dwór w Starej Wsi (Górnej) - murowany budynek z XVIII wieku w stylu staropolskiego dworu, koło dworku stoi pomnik przyrody - dąb.

Stara Wieś
Stara Wieś

- Kapliczki i krzyże przydrożne

- Stawy hodowlane

Stara Wieś
Stara Wieś
, Adam Prończuk
, Adam Prończuk
Stara Wieś - staw
Stara Wieś
Stara Wieś - amfiteatr

Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Starej Wsi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°54'30N, 19°6'53E
12 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację