49°54'30" N, 19°6'53" E
Śląskie
2017-01-12
2020-02-03 02:00

Opis Starej Wsi

Stara Wieś to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, niedaleko Wilamowic i Bestwiny, na północ od Bielska-Białej.Stara Wieś malowniczo rozłożyła się pośród pagórków, z pięknymi widokami na Beskid Śląski i Beskid Mały oraz okoliczne doliny z szeregiem stawów rybnych powstałych na rzece Skowronka. Punktem widokowym w wiosce jest tzw. "Biała Glina" (306 m n.p.m.), na której od 2000 roku stoi krzyż milenijny.

Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna
Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna

Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tych okolicach pochodzą z połowy XIII wieku, a sama nazwa Stara Wieś pojawiła się w XV wieku, w roku 1444.

Zabytki w Starej Wsi

- Drewiany kościół - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi pochodzi z 1522 roku, i powstał w ekecie rozbudowy wcześniejszej świątyni. Jest to jeden z najstarszych zabytków w okolicy. W środku kościółka znajduje się obraz "Ukrzyżowanie" z XVI wieku. Kościół stoi wśród drzew, od północy otacza go cmentarz, a w pobliżu stoi też XIX-wieczna plebania i drewniany budynek szkółki tworząc malowniczy zespół architektoniczny. Kościół w Starej Wsi leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Stara Wieś - Izba Regionalna
Kościół w Starej Wsi
Stara Wieś


- Stara Szkoła w Starej Wsi - już w XVI wieku istniała tu szkółka parafialna, a w XVIII wieku przeniosła się do nowego budynku organistówki, pod kierownictwem organisty Błażeja Wesołowskiego. Zabytek ten jako drewniana budowla zachował się do dziś i nazywany bywa starą szkołą, a obecna szkoła mieści się w budynku murowanym z początku XX wieku. W Starej Szkole mieści się Izba Regionalna.

- Dwór w Starej Wsi (Górnej) - murowany budynek z XVIII wieku w stylu staropolskiego dworu, koło dworku stoi pomnik przyrody - dąb.- Kapliczki i krzyże przydrożne

- Stawy hodowlane

Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś Stara Wieś - staw Stara Wieś Stara Wieś - amfiteatr

Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Starej Wsi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021