Stara Wieś

Stara Wieś

(4.2 głosów: 29)

Stara Wieś to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, niedaleko Wilamowic i Bestwiny, na północ od Bielska-Białej.Stara Wieś malowniczo rozłożyła się pośród pagórków, z pięknymi widokami na Beskid Śląski i Beskid Mały oraz okoliczne doliny z szeregiem stawów rybnych powstałych na rzece Skowronka. Punktem widokowym w wiosce jest tzw. "Biała Glina" (306 m n.p.m.), na której od 2000 roku stoi krzyż milenijny.

Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna
Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna

Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tych okolicach pochodzą z połowy XIII wieku, a sama nazwa Stara Wieś pojawiła się w XV wieku, w roku 1444.Zabytki w Starej Wsi

- Drewiany kościół - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi pochodzi z 1522 roku, i powstał w ekecie rozbudowy wcześniejszej świątyni. Jest to jeden z najstarszych zabytków w okolicy. W środku kościółka znajduje się obraz "Ukrzyżowanie" z XVI wieku. Kościół stoi wśród drzew, od północy otacza go cmentarz, a w pobliżu stoi też XIX-wieczna plebania i drewniany budynek szkółki tworząc malowniczy zespół architektoniczny. Kościół w Starej Wsi leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Stara Wieś - Izba Regionalna
Stara Wieś - Izba Regionalna

- Stara Szkoła w Starej Wsi - już w XVI wieku istniała tu szkółka parafialna, a w XVIII wieku przeniosła się do nowego budynku organistówki, pod kierownictwem organisty Błażeja Wesołowskiego. Zabytek ten jako drewniana budowla zachował się do dziś i nazywany bywa starą szkołą, a obecna szkoła mieści się w budynku murowanym z początku XX wieku. W Starej Szkole mieści się Izba Regionalna.- Dwór w Starej Wsi (Górnej) - murowany budynek z XVIII wieku w stylu staropolskiego dworu, koło dworku stoi pomnik przyrody - dąb.

Kościół w Starej Wsi
Stara Wieś
, Adam Prończuk

- Kapliczki i krzyże przydrożne

- Stawy hodowlane

Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś
, Adam Prończuk
, Adam Prończuk
Stara Wieś - staw
Stara Wieś
Stara Wieś - amfiteatr

Stara Wieś noclegi

Stara Wieś to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Starej Wsi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°54'30N, 19°6'53E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021