Podróżowanie pociągiem? To łatwe i ma wiele zalet!
Jak często Polacy podróżują koleją?
Jak wynika z raportów Urzędu Transportu Kolejowego Polacy dość chętnie podróżują pociągami, w 2018 roku statystycznie każdy Polak 8 razy jechał pociągiem, w kolejnym roku było to już blisko 9 razy w roku. W 2020 roku nastąpiło pewne załamanie, bo tylko 5,5 jazdy koleją statystycznie zaliczyliśmy, ale to było spowodowane covidem. Za 2021 rok jeszcze nie znalazłam danych, ale jestem przekonana, że są ponownie wyższe. Faktem jest, że znacznie mniej podróżują koleją mieszkańcy wschodniej Polski, zaś w kilku województwach kolej jest znacznie chętniej i częściej wybierana jako środek lokomocji. Tak się dzieje przede wszystkim w województwach: pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim czy wielkopolskim. Na Pomorzu, które w tym względzie przoduje, statystyczny mieszkaniec w 2020 roku odbył 16 podróży koleją, a w 2018 ponad 20!
Standard zależy od kategorii pociągu
Dzisiaj wiele pociągów na polskich torach to w dużej mierze pojazdy nowoczesne, zautomatyzowane, wygodne, czyste i poruszające się szybko. Dotyczy to zarówno przejazdów lokalnych i regionalnych, jak i tych dalekobieżnych, w tym zagranicznych. Standard podróży koleją nie zawsze jest taki sam, można trafić lepiej lub gorzej, w zależności od rodzaju pociągu, w jakim będziemy odbywać podróż. My podróżując z Katowic do Gdańska I klasą (TLK) mieliśmy dużo słabsze warunki, niż gdy podróżowaliśmy z Olsztyna do Tarnowskich Gór I klasą inną kategorią pociągu (IC). Trzeba powiedzieć, że w tym pociągu z Olszyna nawet II klasa miała lepsze warunki niż nasza I klasa do Gdańska. Głównie dotyczyło to naprawdę kiepskiej i starej toalety, reszta była względna, ale brakowało np. gniazdek czy elektronicznych tablic informacyjnych. Z kolei podróż z Kołobrzegu do Poznania (IC) wspominam wybornie, pociąg fantastyczny, toalety były świetne - czyste, z wodą, papierem i automatycznie otwierane, podobnie jak drzwi do wagonów. Ceny wszystkich przejazdów zbliżone, oczywiście proporcjonalnie do liczby przejechanych kilometrów. Muszę też przyznać, że mimo wyboru I klasy, to ze zniżką na Kartę Dużej Rodziny nie wyniosło nas to drożej, niż podróż samochodem. Cena biletu za 2 osoby nadal była konkurencyjna do ceny paliwa na tym odcinku.
Kategorie pociągów w Polsce
- Pociągi osobowe
- regio - zatrzymują się na wszystkich stacjach, oferują najtańszy bilet
- interREGIO to pociągi przyspieszone, ceny jak w pociągach osobowych - Pociągi pospieszne
- TLK (Twoje Linie Kolejowe) - składy ze starymi, nie zmodernizowanymi wagonami, zwykle z przedziałami. Najczęściej są one nie klimatyzowane, bez gniazdek, ze starym typem toalet
- IC (Intercity) - pociągi pospieszne PKP Intercity, łączą zmodernizowane lub nowoczesne elektryczne wagony klimatyzowane. Taryfa IC jest taka sama jak na pociągi TLK - Pociągi ekspresowe
- EIC (Express Intercity) - komfortowe pociągi PKP Intercity kursujące między dużymi miastami, zmodernizowane i nowe wagony, klimatyzowane, z drobnym poczęstunkiem. Taryfa dużo wyższa niż na pociągi i IC i TLK
- EIP (Express Intercity Premium) - najbardziej komfortowa i najdroższa kategoria pociągów, tzw. "polskie Pendolino". Składają się z wagonów bez przedziałów I i II klasy oraz wagonu restauracyjnego. W tych pociągach nie można kupić biletu u konduktora
Gdzie kupić bilety na pociąg?
Bilety na pociągi możesz kupić w kasach biletowych, a na większych dworcach również w biletomatach. W ostateczności bilet można kupić u konduktora, ale zwykle jest wtedy dość wysoka dopłata. Ja polecam wcześniej kupić bilet online - przez Internet. To zdecydowanie łatwiejszy, wygodniejszy i szybszy sposób. Nie trzeba stać w kolejkach na dworcu i denerwować się czy aby pociąg nie odjedzie w tym czasie. Można to zrobić na stronach internetowych przewoźników, których jest w Polsce około 10, albo w specjalnych wyszukiwarkach. Wśród tych ostatnich, warto wymienić serwis EuroPodróże. To system wyszukiwania, rezerwacji i zakupu biletów, skupiający oferty największych przewoźników w Polsce i Europie. Szybko znajdziesz i zarezerwujesz interesujące Cię połączenie kolejowe, a potem bezpiecznie zapłacisz za bilet. Wszystko odbywa się w 3 krokach - wyszukaj, wybierz, zarezerwuj, a po chwili bilet otrzymasz na maila oraz przez SMS. Płatność odbywa się za pomocą karty kredytowej, szybkiego przelewu online albo aplikacją BLIK. Istnieje też możliwość płatności odroczonej - Twisto, gdy akurat nie mamy środków. Wszystko trwa zaledwie kilka minut! Niezależnie, gdzie chcesz jechać, ceny prezentowane są w złotówkach. Co ciekawe, już na etapie zakupu biletu online możesz wybrać konkretne miejsce siedzące. Graficzna prezentacja pozwala podejrzeć rozkład miejsc w wagonach pociągów PKP Intercity.
Rozkład jazdy pociągów
Rozkład jazdy pociągów zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach Europy, zmienia się raz w roku, w miesiącu grudniu. Poza tym zdarzają się drobne korekty w ciągu roku. Rozkład znajdziesz nie tylko na dworcach i stacjach, ale również w Internecie, np. na EuroPodróże. A co jeśli pociąg się spóźni? Niestety zdarza się to, choć my mieliśmy jak dotąd szczęście i żadne problemy w związku ze spóźnieniami nie wystąpiły. Zdarza się, że w czasie długiej podróży następuje małe opóźnienie, które jest niwelowane już w czasie dalszej podróży i na miejsce dojeżdża się o czasie. Dużo łatwiej jest w podróży bezpośredniej, trudniej, gdy czekają Cię przesiadki. Nie zawsze pociągi po przesiadce czekają na opóźnione pociągi. Jeśli zdarzy Ci się, że podróżujesz z przesiadką, a Twój pociąg jest opóźniony, warto zgłosić to konduktorowi, bo jeśli spóźnienie nie jest duże, to jest szansa, że po kontakcie ten kolejny Twój pociąg poczeka. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli opóźnienie wynosi powyżej 60 minut, w pociągu dalekobieżnym z winy przewoźnika, przysługuje Ci odszkodowanie. Przepisy dostępne są na stronie Urzędu Transportu Kolejowego, a reklamację można złożyć przez specjalny formularz na stronie internetowej PKP Intercity.
Pociągiem Intercity z Polski do Europy
Sieć połączeń kolejowych w obrębie polskich miast jest gęsta i bez problemu z każdego większego miasta w Polsce dostaniesz się do innych regionów w Polsce. Ale nawet jeśli nie chcesz się ograniczać do Polski, to masz do dyspozycji również wiele połączeń z miastami Europy. Pociągiem Intercity do Pragi dojedziesz z Warszawy, Krakowa, Katowic, Przemyśla czy Terespola. Do Berlina przejazdy kolejowe oferuje jeszcze więcej miast w Polsce, a wśród nich jest Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Poznań czy Bydgoszcz. Z Katowic i Warszawy pojedziesz też do Wiednia, Moskwy, Bratysławy czy Budapesztu i innych europejskich miast.
Pociągiem z Polski do Chorwacji?
Chorwacja to bardzo popularny kierunek wakacyjny, każdego roku Polacy wręcz masowo ruszają do tej części Europy. Jak podało Radio Zet, prawdopodobnie już w te wakacje (2022) ruszy połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji. Podróż ma się odbywać dzięki czeskiemu przewoźnikowi RegioJet, na trasie z Krakowa do Rijeki i Splitu. Pociąg z Krakowa do Chorwacji ma kursować 3 razy w tygodniu. Trasa rozpocznie się na stacji Kraków Główny i dalej wiedzie przez miejscowości: Katowice, Tychy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Ostrawę, Przerów, Brzecław, Wiedeń, Graz i Zagrzeb do Ogulina, skąd część składu pojedzie do Rijeki, a reszta do Splitu. Podróż potrwa około 16 godzin do Rijeki i 20 godzin do Splitu.
Zalety i wady podróżowania pociągiem moim okiem
Z naszej perspektywy największą wadą podróży koleją jest brak własnego transportu na miejscu i związana z tym ograniczona mobilność. Lubię na wyjeździe zwiedzać, poznawać nowe i to każdego dnia, dlatego auto jest bardzo przydatne. Gdy jednak zdarzyło się, że mieliśmy na miejscu zapewniony transport, to chętnie wybraliśmy podróż pociągiem, kiedy spada z człowieka spora odpowiedzialność i potrzeba koncentracji przez całą podróż. Tym bardziej jest to przydatne, gdy w odległym miejscu musisz zjawić się rano. Jako podsumowanie zebrałam garść zalet i wad podróżowania koleją. Wyszło mi zdecydowanie więcej zalet. Warto pamiętać, że kolej w Polsce to alternatywny środek transportu, często bardziej komfortowy, szybszy i tańszy niż inne sposoby przemieszczania się i polecam ją brać pod uwagę planując podróże.
- mniej stresu - nie musisz kierować pojazdem / stać w korku / szukać stacji paliw / parkingu
- możesz odpocząć / pracować / czytać / grać / korzystać z Internetu
- większe bezpieczeństwo - jeden z najbezpieczniejszych środków transportu
- możesz zjeść posiłek i napić się np. piwa ;-)
- cena przejazdu często jest konkurencyjna dla jazdy samochodem, autokarem czy samolotem
- podróż nieraz trwa krócej, szczególnie szybkimi pociągami Express Intercity oraz Pendolino
- duże zniżki dla uczniów i studentów, osób starszych czy dużych rodzin
- możliwość poznania nowych osób - towarzystwo w przedziale (co czasem też jest wadą ;-))
- w porównaniu do samochodu - brak własnego transportu na miejscu
- sporadycznie zdarzają się opóźnienia pociągów
- pociągi nie startują spod domu, trzeba jakoś dotrzeć do (i z) dworca
A jakie są Twoje doświadczenia w podróżowaniu pociągu? Podziel się z nami, chętnie się dowiemy, na co jeszcze zwrócić uwagę lub jak udoskonalić planowanie i samą podróż.