51°53'28" N, 15°28'15" E
Lubuskie
2019-10-07
2020-06-10 10:16

Opis Zielonej Góry

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, w jego samym sercu, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina w tym miejscu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą Zielona Góra tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto wielu ciekawych zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu dużych zniszczeń i zachowała się niemal cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego deptaku miasta.

Zielona Góra
Zielona Góra

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Rynek przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Zielona Góra
Zielona Góra Starówka
Ochla Skansen


Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarni, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. Z tarasu widokowego zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich. Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.

Zielona Góra
Zielona Góra


W związku z tym stanął też na Starówce pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa. To ciekawa atrakcja, niczym wrocławskie krasnale, a dodatkowo można sobie wydrukować plan miasta z zaznaczonymi figurkami i w ten sposób zachęcić dzieci to aktywnego zwiedzania Zielonej Góry.

Dla najmłodszych warto też polecić Ogród Botaniczny przy ul. Botanicznej, na terenie którego powstało atrakcyjne Mini Zoo Bajkowa Zagroda. Na pewno maluchy będą zachwycone tym miejscem. A kto lubi drewnianą, zabytkową zabudową, koniecznie musi wybrać się do pobliskiej Ochli, gdzie czeka Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli - bardzo ciekawy skansen i dość rozległy.

Zielona Góra
Zielona Góra
Bachus Zielona Góra Bachusik Bachusik Zielona Góra Zielona Góra Zielona Góra Zielona Góra Zielona Góra Bachusik Zielona Góra Palmiarnia Zielona Góra Palmiarnia Zielona Góra Palmiarnia Zielona Góra Palmiarnia Zielona Góra Palmiarnia Zielona Góra Palmiarnia kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Zielona Góra Ogród botaniczny Zielona Góra Ogród botaniczny Zielona Góra Ogród botaniczny Zielona Góra Bajkowa Zagroda Zielona Góra deptak Zielona Góra Ratusz na deptaku Ratusz widok z Rynku na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Wieża Łaziebna relikty na Starym Rynku konkatedra św. Jadwigi Informatikus Ekonomikus Obserwatorium Astronomiczne Obserwatorium Zielona Góra Ciekawek Transportikus

Zielona Góra noclegi

Zielona Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zielonej Górze. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-10 na
Zielona Góra to jedno z zaledwie kilku większych miast w całym województwie lubuskim. Mimo to ma bardzo dużo uroku i jest zielonym, a wręcz kolorowym miastem za sprawą kwiecia, zieleńców, pięknego wzgórza z winnicą i Palmiarnią oraz Ogrodu Botanicznego. A do tego wszędobylskie Bachusiki sprawiają, że aż chce się po nim wędrować :)
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

Lubuskie to kraina wina i miodu .

Zielona  Gora jak stolica ( 1 z 2 )  jest bardzo ciekawym miastem,

Bywam tam na Winobraniu  co roku .

 

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021