51°56'18" N
15°30'19" W
Lubuskie
2016-09-25 11:34:00
Zielona Góra, Danusia
Bachus, Danusia
kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, Danusia
Zielona Góra Ratusz, Danusia
na deptaku, Danusia
Ratusz, Danusia
widok z Rynku na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, Danusia
Ratusz, Danusia
Wieża Łaziebna, Danusia
relikty na Starym Rynku, Danusia
konkatedra św. Jadwigi, Danusia
Mzkus, Danusia
Informatikus Ekonomikus, Danusia
Obserwatorium Astronomiczne, Artur
Obserwatorium Zielona Góra, Artur
Ciekawek, Danusia
Zdjęcia Zielonej Góry (21)

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina tu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzą tzw. Lubuskie Trójmiasto.Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu wielu zniszczeń i zachowała się cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego pasażu miasta.

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi XIX-wiecznymi kamienicami. Plac ten przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne wówczas oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego  stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarnii, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. W jej otoczeniu zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich.

Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września. W związku z tym stanął też tutaj pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa.

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Lubuskie to kraina wina i miodu .

Zielona  Gora jak stolica ( 1 z 2 )  jest bardzo ciekawym miastem,

Bywam tam na Winobraniu  co roku .

 

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 

pieknie Aniu .

chciałem przypomnieć , że ten region  Polski jest nadal mało znany dla wielu Polaków .

na www.polskieszlaki.pl  jest prawie wogóle nie nzanany --

 

Karol Barsols  Turysta Kulturowy

Ostatnio edytowany: 2017-03-18 20:47

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: