Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°51'39" N, 15°54'43" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich to okazałe ruiny wyżynnego zamku zwanego tak od rycerskiego rodu, który zbudował pierwszy zamek w tym miejsce w XIV wieku. Zamek Bolczów znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wzgórzu, 561 m n.p.m. To jeden z obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów, leżący w obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To również jeden z obiektów na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.Historia zamku Bolczów

Zamek góruje ponad Janowicami i jest tak fantastycznie pomyślany, że wykorzystuje granitowe skały jako fragmenty ścian, został zbudowany w idealnie obronnym miejscu.

Zamek Bolczów
Zamek Bolczów

Powstanie zamku datuje się na rok 1375. W I połowie XVI wieku zamek Bolczów został rozbudowany jako renesansowa rezydencja przez Justusa Decjusza - sekretarza króla Zygmunta Starego.

Kolejne przekształcania nastąpiły na skutek działań wojny trzydziestoletniej, niestety w 1645 roku zamek został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go w grudniu tego roku, podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.Już w XIX wieku obiekt stał się atrakcją turystyczną, wtedy to zabezpieczono mury, nawet funkcjonowała tu wówczas gospoda.

Zamek dzisiaj

Obecnie zachowane, malownicze ruiny zamku Bolczów pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli - zamek średniowieczny złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży, część XV-wieczna czyli 2 dziedzińce i mur południowy z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje i brama wjazdowa.

Zamek Bolczów
Zamek Bolczów


Zamek Bolczów jest własnością Stowarzyszenia Mieszkańcy Gminie. Na zamku organizowane są plenerowe imprezy tematyczne. Na zamek z Janowic Wielkich prowadzi szlak zielony - fragment Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Bolczów
ul. Zamkowa, Janowice Wielkie
tel. 75/ 751-52-14

zamek bolczów Zamek Bolczów w Janowicach

Janowice Wielkie noclegi

Janowice Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

ryko koszarski Weekendowy turysta 42 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-03-11 na

zwiedziłem .Oceniam bardzo wysoko. Piekne ruinki. Ciekawy szlak. Wspaniała okolica...

Neśka Domator 21 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-06-25 na

Świetny spacerek na górkę. Ruiny ciekawe. Mam tylko nadzieję, że dojazd już lepiej oznakowany niż parę lat temu :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020