Zamek Bolczów

Zamek Bolczów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich to okazałe ruiny wyżynnego zamku zwanego tak od rycerskiego rodu, który zbudował pierwszy zamek w tym miejsce w XIV wieku. Zamek Bolczów znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wzgórzu, 561 m n.p.m. To jeden z obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów, leżący w obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To również jeden z obiektów na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.

Historia zamku Bolczów

Zamek góruje ponad Janowicami i jest tak fantastycznie pomyślany, że wykorzystuje granitowe skały jako fragmenty ścian, został zbudowany w idealnie obronnym miejscu.

Zamek Bolczów
Zamek Bolczów

Powstanie zamku datuje się na rok 1375. W I połowie XVI wieku zamek Bolczów został rozbudowany jako renesansowa rezydencja przez Justusa Decjusza - sekretarza króla Zygmunta Starego.

Kolejne przekształcania nastąpiły na skutek działań wojny trzydziestoletniej, niestety w 1645 roku zamek został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go w grudniu tego roku, podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.

Już w XIX wieku obiekt stał się atrakcją turystyczną, wtedy to zabezpieczono mury, nawet funkcjonowała tu wówczas gospoda.

Zamek dzisiaj

Obecnie zachowane, malownicze ruiny zamku Bolczów pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli - zamek średniowieczny złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży, część XV-wieczna czyli 2 dziedzińce i mur południowy z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje i brama wjazdowa.

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów jest własnością Stowarzyszenia Mieszkańcy Gminie. Na zamku organizowane są plenerowe imprezy tematyczne. Na zamek z Janowic Wielkich prowadzi szlak zielony - fragment Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Bolczów
ul. Zamkowa, Janowice Wielkie
tel. 75/ 751-52-14

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

zamek bolczów
Zamek Bolczów w Janowicach
(4.6 głosów: 63)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 63)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Tom
Piękny zamek , trasa , i cała okolica .
sylwerg
Przepiękny zamek , perełka Rudaw Janowickich . Z korony murów roztacza się cudowny widok na Kotlinę Jeleniogórska w tym najbardziej rzuca się w oczy para najsłynniejszych szczytów Rudaw : Krzyżna i Sokoliki
ryko koszarski

zwiedziłem .Oceniam bardzo wysoko. Piekne ruinki. Ciekawy szlak. Wspaniała okolica...

Neśka

Świetny spacerek na górkę. Ruiny ciekawe. Mam tylko nadzieję, że dojazd już lepiej oznakowany niż parę lat temu 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024