Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

(4.6 głosów: 59)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich to okazałe ruiny wyżynnego zamku zwanego tak od rycerskiego rodu, który zbudował pierwszy zamek w tym miejsce w XIV wieku. Zamek Bolczów znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wzgórzu, 561 m n.p.m. To jeden z obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów, leżący w obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To również jeden z obiektów na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.Historia zamku Bolczów

Zamek góruje ponad Janowicami i jest tak fantastycznie pomyślany, że wykorzystuje granitowe skały jako fragmenty ścian, został zbudowany w idealnie obronnym miejscu.

Powstanie zamku datuje się na rok 1375. W I połowie XVI wieku zamek Bolczów został rozbudowany jako renesansowa rezydencja przez Justusa Decjusza - sekretarza króla Zygmunta Starego.Kolejne przekształcania nastąpiły na skutek działań wojny trzydziestoletniej, niestety w 1645 roku zamek został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go w grudniu tego roku, podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.

Zamek Bolczów

Już w XIX wieku obiekt stał się atrakcją turystyczną, wtedy to zabezpieczono mury, nawet funkcjonowała tu wówczas gospoda.Zamek dzisiaj

Obecnie zachowane, malownicze ruiny zamku Bolczów pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli - zamek średniowieczny złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży, część XV-wieczna czyli 2 dziedzińce i mur południowy z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje i brama wjazdowa.

Zamek Bolczów jest własnością Stowarzyszenia Mieszkańcy Gminie. Na zamku organizowane są plenerowe imprezy tematyczne. Na zamek z Janowic Wielkich prowadzi szlak zielony - fragment Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Bolczów
ul. Zamkowa, Janowice Wielkie
tel. 75/ 751-52-14

zamek bolczów
zamek bolczów
Zamek Bolczów w Janowicach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Janowice Wielkie noclegi

Janowice Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°51'39N, 15°54'43E
14 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

ryko koszarski
11 marzec 2017 22:44

zwiedziłem .Oceniam bardzo wysoko. Piekne ruinki. Ciekawy szlak. Wspaniała okolica...

Neśka
25 czerwiec 2015 17:15

Świetny spacerek na górkę. Ruiny ciekawe. Mam tylko nadzieję, że dojazd już lepiej oznakowany niż parę lat temu :)

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację