50°51'39" N
15°54'43" E
Dolnośląskie
2017-03-14 08:46:12
558m npm
Ważna
Zdjęcia (12)

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich to okazałe ruiny wyżynnego zamku zwanego tak od rycerskiego rodu, który zbudował pierwszy zamek w tym miejsce w XIV wieku. Zamek Bolczów znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym granitowym wzgórzu, 561 m n.p.m. To jeden z obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów, leżący w obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To również jeden z obiektów na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.Historia zamku Bolczów

Zamek góruje ponad Janowicami i jest tak fantastycznie pomyślany, że wykorzystuje granitowe skały jako fragmenty ścian, został zbudowany w idealnie obronnym miejscu.

Powstanie zamku datuje się na rok 1375. W I połowie XVI wieku zamek Bolczów został rozbudowany jako renesansowa rezydencja przez Justusa Decjusza - sekretarza króla Zygmunta Starego.Kolejne przekształcania nastąpiły na skutek działań wojny trzydziestoletniej, niestety w 1645 roku zamek został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go w grudniu tego roku, podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.

Już w XIX wieku obiekt stał się atrakcją turystyczną, wtedy to zabezpieczono mury, nawet funkcjonowała tu wówczas gospoda.

Zamek dzisiaj

Obecnie zachowane, malownicze ruiny zamku Bolczów pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli - zamek średniowieczny złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży, część XV-wieczna czyli 2 dziedzińce i mur południowy z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje i brama wjazdowa.

Zamek Bolczów jest własnością Stowarzyszenia Mieszkańcy Gminie. Na zamku organizowane są plenerowe imprezy tematyczne. Na zamek z Janowic Wielkich prowadzi szlak zielony - fragment Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Bolczów
ul. Zamkowa, Janowice Wielkie
tel. 75/ 751-52-14Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-03-11 22:46:16

zwiedziłem .Oceniam bardzo wysoko. Piekne ruinki. Ciekawy szlak. Wspaniała okolica...

2015-06-25 17:16:02

Świetny spacerek na górkę. Ruiny ciekawe. Mam tylko nadzieję, że dojazd już lepiej oznakowany niż parę lat temu :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: