Szukasz przyrody na Śląsku? Zajrzyj koniecznie do Żabich Dołów

Majówka 2020 nie rozpieszcza nas cudną pogodą. Z jednej strony deszcz jest bardzo potrzebny i bardzo się z niego cieszymy, ale z drugiej strony trochę pokrzyżował nam plany podróżnicze. Jak to dobrze, że nasz spacer #PolakiNaSzlaki zorganizowaliśmy sobie jeszcze przed Majówką, w czwartek.

Wtedy już o 7.00 chodziliśmy z lornetką i długim obiektywem w aparacie po Żabich Dołach na granicy Bytomia i Chorzowa. Cudny zakątek, żeby zapomnieć o zgiełku dużego miasta i codziennych zmartwieniach 🙂 Spotkasz tu łabędzie, mewy, kaczki, łyski, perkozy i inne zwierzęta 🙂 Polecam gorąco!

Żabie Doły

Żabie Doły

(4.3 głosów: 33)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Żabie Doły to cudowny teren na spokojne spacery, wśród przyrody Śląska, objętej ochroną w ramach Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Leży na granicy Bytomia i Chorzowa, a powstał w 1997 roku. To bardzo ciekawe miejsce, które najpierw zabrane zostało przyrodzie przez człowieka, a obecnie znów jej oddane. Przyroda bardzo szybko radzi sobie z zakątkami, których człowiek nie ma we władaniu i panoszy się cudownie. 

Uwielbiam właśnie taką sytuację, a jest ich na Śląsku całkiem sporo i właśnie Żabie Doły są świetnym przykładem pogórniczej rekultywacji - zwycięstwa przyrody nad zdewastowanym antropogenicznie terenem, przy pomocy człowieka oczywiście. Już w XII wieku na terenie dzisiejszych Żabich Dołów eksploatowano rudy cynku i ołowiu, a później, znacznie głębiej wydobywano węgiel kamienny. W tym czasie powstały tu liczne niecki, zapadliska i hałdy z odpadami. W ramach rekultywacji obszar ten zalano i powstały zbiorniki wodne idealne do zasiedlenia przez liczne gatunki roślin i zwierząt.Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Ochrona ptaków w Żabich Dołach

Biorąc pod uwagę nazwę Parku, obfituje ona w płazy i pewnie tak jest, ale jakoś nie płazy stały się tu główną atrakcją. Stawy stały się bardzo cenne pod względem ornitologicznym i to właśnie ptaki tutaj rządzą i przyciągają spacerowiczów oraz turystów. W Żabich Dołach chroni się miejsca gniazdowania ptactwa wodnego. Spotkać tu można ponad 100 gatunków ptaków, w tym gatunki chronione, jak bąk, bączek, cyraneczka, błotniak stawowy, płaskonos, lubiany przez dzieci łabędź niemy czy krzykliwa mewa śmieszka. Spotkasz tu również czarną łyskę z białą główką czy rudego perkoza dwuczubego. Jest też dużo gryzoni, no i żaby 🙂

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Żabie Doły - świetny teren rekreacji

Dla ludzi to również bardzo ciekawy teren, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Sporo tu wędkarzy, spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy. Coraz więcej też amatorów nordic walking. To taki przyrodniczy azyl w centrum tłocznego Górnego Śląska. Nie tylko można tu skorzystać ze ścieżek, ale też z "czatowni" - specyficznych punktów obserwacyjnych, z których ptaki nas nie widzą, a my poprzez małe okienka możemy je obserwować, przez lornetkę, albo z długim obiektywem w aparacie 🙂 Teren Żabich Dołów w ostatnich latach został ładnie zagospodarowany, dzięki temu spaceruje się tu bardzo przyjemnie, jeśli jeszcze tego miejsca nie odkryłeś, to zrób to koniecznie, a jeśli już poznałeś, to wiesz, że warto tu zajrzeć raz na jakiś czas 🙂

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Murale w Żabich Dołach

Murale to ostatnio bardzo popularny i lubiany temat. Również i Żabie Doły na Śląsku mają swoje murale. Znajdziesz tutaj przeróżne malowidła, ale oczywiście nie zabrakło żab i ptaków, choć jest też wróżka, a nawet Indianie. Malowidła te pojawiły się na mostach kolejowych i ozdobiły ścieżki spacerowe. Tym sposobem łazikuje się tu jeszcze przyjemniej.

Żabie Doły
Żabie Doły
Murale w Żabich Dołach
Murale w Żabich Dołach

Kiedy najlepiej odwiedzić Żabie Doły?

Bywamy w tym miejscu regularnie, bo mamy niedaleko i bardzo lubimy ten rodzaj rekreacji. Nawet zdarzało nam się odwiedzać Żabie Doły wiosną w rannych godzinach, żeby ptaki czuły się swobodnie i podglądać ich zwyczaje i rytuały. Najlepiej wybrać wtedy godzinę bardzo wczesną, jeszcze przed godziną 7.00, bo już o tej porze pojawiają się mieszkańcy okolic 🙂 Wiosna i bardzo wczesne godziny ranne to zawsze najlepsza pora na obserwację ptaków! My ruszamy do Żabich Dołów od strony Bytomia, od ulicy Krzyżowej. Warto przejść się głębiej, wtedy na pewno spotkamy ptactwo, którego nigdy tu nie brakuje, nawet w letnie weekendy 🙂Zobacz nasz ranking: Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Ścieżki na terenie Żabich Dołów są dostępne dla wózków
Często spotkać tu można rowerzystów
Teren dostępny dla piesków

Adres

Żabie Doły
ul. Kosynierów, ul. Krzyżowa Bytom
ul. Główna, Chorzów

GPS: 50°19'49N, 18°57'16E

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły o poranku
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły w Bytomiu
Górny Śląsk Bytom Chorzów
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków parking bezpłatny przyroda stawy ostoja ptactwa ptactwo wodne
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Michał
Na spacery spoko, trochę zaniedbane. Dojazd fatalny. Brak parkingu przynajmniej w miejscu gdzie poprowadziła nas nawigacja z adresu z aplikacji.
Anna Piernikarczyk
Bardzo lubimy Żabie Doły, mamy do nich blisko i kiedy pragniemy spacerku na łonie natury z możliwością podejrzenia ptaków, to wybieramy się tutaj. Tereny świetnie nadają się też na przejażdżki rowerowe.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022