Wieża wartownicza w Żarach

Wieża wartownicza w Żarach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wieża wartownicza w Żarach jest elementem średniowiecznych obwarować miejskich zachowanych we fragmentach do dziś. To wieża obronna bramy dolnej, wzniesiona w XIV wieku na planie zbliżonym do kwadratu, z nieobrobionych kamieni polnych. Co ciekawe, średniowieczne mury wieży są tak grube, że miejscami mają 2 m. Powyżej zobaczyć można znacznie cieńszy ceglany mur, dobudowany w XVI stuleciu. Pierwotne wejście do wieży znajdowało się w ścianie południowej, ale w XIX wieku wybito drzwi od ul. Wartowniczej i tam stanęły schody prowadzące na poddasze i przeciwpożarowy punkt obserwacyjny.

Pierwsze umocnienia w Żarach były drewniane, a na solidniejsze, kamienne wymienione je w I połowie XIV wieku. Wtedy długość murów obronnych w Żarach wyniosła 1400 metrów i wtedy też stanęła wieża strażnicza, która wzmacniała obronność bramy dolnej. Niestety w XIX stuleciu umocnienia obronne straciły sens bytu, a dodatkowo przeszkadzały w rozwoju miasta, stąd w 1827 roku rozebrano bramę dolną i most, zniwelowano fosę i jedynie wieża w tym miejscu ostała się jako ślad przeszłości obronnej miasta. Inne pamiątki obwarowań zobaczyć można przy ul. Cichej, również dzwonnica przy farze stanowi element tychże umocnień.

Wieża wartownicza w Żarach
Wieża wartownicza w Żarach


Wieża wartownicza
ul. Podwale/ul. Wartownicza, Żary

Noclegi w Żarach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wieża wartownicza w Żarach
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024