Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Wieża wartownicza w Żarach

Wieża wartownicza w Żarach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wieża wartownicza w Żarach jest elementem średniowiecznych obwarować miejskich zachowanych we fragmentach do dziś. To wieża obronna bramy dolnej, wzniesiona w XIV wieku na planie zbliżonym do kwadratu, z nieobrobionych kamieni polnych. Co ciekawe, średniowieczne mury wieży są tak grube, że miejscami mają 2 m. Powyżej zobaczyć można znacznie cieńszy ceglany mur, dobudowany w XVI stuleciu. Pierwotne wejście do wieży znajdowało się w ścianie południowej, ale w XIX wieku wybito drzwi od ul. Wartowniczej i tam stanęły schody prowadzące na poddasze i przeciwpożarowy punkt obserwacyjny.

Pierwsze umocnienia w Żarach były drewniane, a na solidniejsze, kamienne wymienione je w I połowie XIV wieku. Wtedy długość murów obronnych w Żarach wyniosła 1400 metrów i wtedy też stanęła wieża strażnicza, która wzmacniała obronność bramy dolnej. Niestety w XIX stuleciu umocnienia obronne straciły sens bytu, a dodatkowo przeszkadzały w rozwoju miasta, stąd w 1827 roku rozebrano bramę dolną i most, zniwelowano fosę i jedynie wieża w tym miejscu ostała się jako ślad przeszłości obronnej miasta. Inne pamiątki obwarowań zobaczyć można przy ul. Cichej, również dzwonnica przy farze stanowi element tychże umocnień.

Wieża wartownicza w Żarach
Wieża wartownicza w Żarach

Wieża wartownicza
ul. Podwale/ul. Wartownicza, Żary

Noclegi w Żarach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Wieża wartownicza w Żarach
Wieża wartownicza w Żarach
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024