Wieża wartownicza w Żarach jest elementem średniowiecznych obwarować miejskich zachowanych we fragmentach do dziś. To wieża obronna bramy dolnej, wzniesiona w XIV wieku na planie zbliżonym do kwadratu, z nieobrobionych kamieni polnych. Co ciekawe, średniowieczne mury wieży są tak grube, że miejscami mają 2 m. Powyżej zobaczyć można znacznie cieńszy ceglany mur, dobudowany w XVI stuleciu. Pierwotne wejście do wieży znajdowało się w ścianie południowej, ale w XIX wieku wybito drzwi od ul. Wartowniczej i tam stanęły schody prowadzące na poddasze i przeciwpożarowy punkt obserwacyjny.
Pierwsze umocnienia w Żarach były drewniane, a na solidniejsze, kamienne wymienione je w I połowie XIV wieku. Wtedy długość murów obronnych w Żarach wyniosła 1400 metrów i wtedy też stanęła wieża strażnicza, która wzmacniała obronność bramy dolnej. Niestety w XIX stuleciu umocnienia obronne straciły sens bytu, a dodatkowo przeszkadzały w rozwoju miasta, stąd w 1827 roku rozebrano bramę dolną i most, zniwelowano fosę i jedynie wieża w tym miejscu ostała się jako ślad przeszłości obronnej miasta. Inne pamiątki obwarowań zobaczyć można przy ul. Cichej, również dzwonnica przy farze stanowi element tychże umocnień.

Wieża wartownicza
ul. Podwale/ul. Wartownicza, Żary
Żary noclegi
Żary to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
