Sanktuarium w Skarżycach
Skarżyce od niepamiętnych czasów należały do parafii kromołowskiej. Kiedy kościół w Kromołowie przejęli kalwini, Wojciech Giebułtowski, sekretarz królewski i właściciel Skarżyc, ufundował dla katolików kościół, wykorzystując istniejącą od XII wieku wieżę. Nową parafię w Skarżycach Trójcy Przenajświętszej erygował ks. Bp krakowski Piotr Tylicki 10 czerwca 1616 roku. Rozbudowaną kaplicę konsekrowano w 1598 roku, a drugiej konsekracji (po przebudowie i dobudowaniu trzech kaplic w 1610 roku) dokonał ks. Bp sufragan krakowski Mikołaj Obarski w 1678 roku.
Okrągłe kaplice
Trzy okrągłe kaplice symbolizują Boga w trzech osobach. Od frontu kościoła znajduje się wieża z podwójnym dachem zakończona wieżyczką. Z trzech stron wieży znajdują się otwory okienne, niżej są otwory strzelnicze. Wieże z okrągłymi kaplicami są połączone murami z kamienia jurajskiego. W środkowej części kaplicy znajduje się prezbiterium z ołtarzem głównym wykonanym w stylu klasycystycznym. Jest on drewniany, bogato złocony. Znajduje się w nim obraz Trójcy Przenajświętszej. Ołtarz zdobią dwie kolumny i dwa pilastry. Po północnej stronie znajduje się kaplica boczna z ołtarzem z XVII w., w którym umieszczony jest obraz Bożego Narodzenia i Pokłonu Pasterzy.
Ambona
W nawie kościelnej na uwagę zasługuje barokowa ambona oraz murowane, w kształcie sarkofagów dwa ołtarze boczne w stylu klasycystycznym. Po lewej stronie w ołtarzu jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a po prawej stronie obraz św. Floriana m. Na placu stoi ołtarz polowy z kopią dwunastowiecznego i cudownego obrazu Matki Bożej Skarżyckiej. 15 sierpnia 1999 r. ksiądz arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak ustanowił kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu – Skarżycach Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej. W skarbcu kościoła znajdują się najstarsze ołowiane lichtarze.
Monstrancja
Wśród zbiorów na uwagę zasługują: monstrancja ozdobiona promieniami, gronami winogrona i koroną na szczycie, kielich z napisem „Ten kielich nakładem ks. J. Rudzkiego, plebana skarżyckiego – przerobiony i pozłocony roku 1777”, puszka z XVII w. w koszulce srebrnej, oraz ornaty z XVII i XVIII wieku posiadające bogatą symbolikę.
Sanktuarium - kościół Św. Floriana i Trójcy Świętej
ul. Okiennik, Skarżyce, Zawiercie
Noclegi w Zawierciu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 1 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 8.6 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 8.7 km
- Zamek Bobolice, odległość: 9.8 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 15.3 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 19.2 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 21.2 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 25.9 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 28.9 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!