Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°59'39" N, 20°37'6" E
Świętokrzyskie
2017-01-31
2020-01-28 13:52

Opis Samsonowa

Samsonów to wieś o ciekawej przeszłości, leżąca w województwie świętokrzyskim, na północ od Kielc i na północny zachód od głównego pasma Gór Świętokrzyskich z najwyższą Łysicą (612 m n.p.m.).Historia Samsonowa

Dzieje Samsonowa związane są z przemysłem hutniczym. W XV wieku istniała tu dymarka, później powstały pierwsze fabryki żelaza i stali.

Samsonów
Samsonów

Około 1562 roku Michał Niedźwiedź zbudował tu kuźnicę, nieco na północ od obecnych ruin huty Józef. W roku 1594 Łukasz Samson herbu Topór - łowczy królewski, od którego pochodzi nazwa miejscowości, przejął kuźnicę, a w XVII wieku włoscy przemysłowcy Caccio przekształcili ją w nowoczesną hutę. Zakład Cacciów produkował głównie dla wojska - szyszaki, pancerze, piki, pałasze i broń palną. W 1661 roku król polski Jan II Kazimierz Waza obserwował w Samsonowie lanie dział.

W 1817 roku, z inicjatywy Stanisława Staszica, rozpoczęto w Samsonowie budowę nowej huty "Józef" z wielkim piecem, odlewnią, modelarnią i suszarnią. Huta czynna była do 1866 roku, kiedy to została zniszczona przez wielki pożar. Ruiny huty i wielkiego pieca zostały zabezpieczone w latach 1981-83 i dziś udostępnione są turystom.

Ruiny pieca w Samsonowie
Dąb Bartek
Dąb Bartek


Zabytki w Samsonowie

- Ruiny Huty Józef - ruiny zakładu wielkopiecowego udostępnione są dla turystów, leżą na Szlaku Zabytków Techniki województwa świętokrzyskiego

- Kamienny drogowskaz - w centrum Samsonowa stoi kamienna kolumna z czerwonego piaskowca, prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku

Dąb Bartek
Dąb Bartek


- Dąb Bartek w Zagnańsku - niedaleko Samsonowa rośnie słynny w całej Polsce dąb

Dąb Bartek Dąb Bartek Dąb Bartek Dąb Bartek Dąb Bartek

Samsonów noclegi

Samsonów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Samsonowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Karolina Tuzimek Domator 13 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-22 na

Synkowi bardzo się podobało:)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020