Na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu oglądać dziś można fundamenty romańskiej kolegiaty Św. Pawła Apostoła.
Murowana kolegiata została wzniesiona na terenie znaczącego wówczas grodu około 1155 roku, a ufundował ją książę Mieszko III Stary.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu odnaleziono relikty świątyni oraz grobu Mieszka III, pochowanego w jej podziemiach w 1202 roku. Odkryto też grób jego syna Mieszka Mieszkowica, pochowanego tu 9 lat wcześniej, w 1193 roku.
Wielką ciekawostką jest fakt, że natrafiono tu także na ślady najstarszego, drewnianego kościoła kaliskiego, pochodzącego z początków XI stulecia. To ewenement w skali całego kraju. Drewniany zarys fundamentów także jest dziś widoczny, we wnętrzu kamiennych fundamentów, a obok przedstawiona jest makieta całej murowanej świątyni. Fundamenty romańskiej kolegiaty w Kaliszu leżą na Szlaku Romańskim.

Z księciem Mieszkiem Starym, który ufundował romańską kolegiatę, wiąże się też tzw. patena kaliska. Podarował ją opactwu cystersów w Lądzie, a dziś znajduje się ona w skarbcu sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.
Kolegiata Św. Pawła Apostoła - fundamenty
ul. Bolesława Pobożnego, Zawodzie, Kalisz



Kalisz noclegi
Kalisz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

