Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tykocin
Pomniki i rzeźby
pomniki
Ważna
Podlaskie
2015-08-18
2020-01-28 13:46
53°12'27" N, 22°46'19" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na Rynku w Tykocinie jest wyjątkowy, bowiem to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie.Pomnik w Tykocinie wystawił w 1763 roku Jan Klemens Branicki - prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie.

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

Barokowy pomnik Czarnieckiego to dzieło rzeźbiarza francuskiego, wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Rzeźba ma 2 metry wysokości i zdobi centralne miejsce Dużego Rynku w Tykocinie. Hetman Czarniecki ubrany w strój szlachecki, z podniesioną ręką, w której dzierży złotą buławę, patrzy na barokowy kościół Przenajświętszej Trójcy - również dzieło Branickiego.

Na cokole pomnika widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania starostwa tykocińskiego Stefanowi Czarnieckiemu, co miało miejsce w 1659 roku.

Ppomnik Czarnieckiego na rynku
Ppomnik Czarnieckiego na rynku


Dziś pomnik Czarnieckiego na Rynku jest doskonale widoczny z każdej strony, jest tak od 1994 roku, kiedy trąba powietrzna wyrwała otaczające go drzewa.

Pomnik Stefana Czarnieckiego
Rynek, TykocinTykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020