Tykocin

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

(4.1 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Drugi najstarszy pomnik w Polsce

Pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na Rynku w Tykocinie jest wyjątkowy, bowiem to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Pomnik w Tykocinie wystawił 1763 roku Jan Klemens Branicki - prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie.

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

Najsłynniejszy pomnik w Tykocinie

Barokowy pomnik Czarnieckiego to dzieło rzeźbiarza francuskiego, wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Rzeźba ma 2 metry wysokości i zdobi centralne miejsce Dużego Rynku w Tykocinie. Hetman Czarniecki ubrany w strój szlachecki, z podniesioną ręką, w której dzierży złotą buławę, patrzy na barokowy kościół Przenajświętszej Trójcy - również dzieło Branickiego.Ppomnik Czarnieckiego na rynku
Ppomnik Czarnieckiego na rynku

Na cokole pomnika widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania starostwa tykocińskiego Stefanowi Czarnieckiemu, co miało miejsce w 1659 roku. Dziś pomnik Czarnieckiego na Rynku jest doskonale widoczny z każdej strony, jest tak od 1994 roku, kiedy trąba powietrzna wyrwała otaczające go drzewa.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Pomnik Stefana Czarnieckiego
Rynek, Tykocin

GPS: 53°12'27N, 22°46'19E

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tykocina wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tykocin
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°12'27N, 22°46'19E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021