Tykocin

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

(4.1 głosów: 16)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Drugi najstarszy pomnik w Polsce

Pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na Rynku w Tykocinie jest wyjątkowy, bowiem to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Pomnik w Tykocinie wystawił 1763 roku Jan Klemens Branicki - prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie.Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

Najsłynniejszy pomnik w Tykocinie

Barokowy pomnik Czarnieckiego to dzieło rzeźbiarza francuskiego, wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Rzeźba ma 2 metry wysokości i zdobi centralne miejsce Dużego Rynku w Tykocinie. Hetman Czarniecki ubrany w strój szlachecki, z podniesioną ręką, w której dzierży złotą buławę, patrzy na barokowy kościół Przenajświętszej Trójcy - również dzieło Branickiego.

Ppomnik Czarnieckiego na rynku
Ppomnik Czarnieckiego na rynku

Na cokole pomnika widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania starostwa tykocińskiego Stefanowi Czarnieckiemu, co miało miejsce w 1659 roku. Dziś pomnik Czarnieckiego na Rynku jest doskonale widoczny z każdej strony, jest tak od 1994 roku, kiedy trąba powietrzna wyrwała otaczające go drzewa.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Pomnik Stefana Czarnieckiego
Rynek, Tykocin

GPS: 53°12'27N, 22°46'19E

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tykocin
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°12'27N, 22°46'19E
18 sierpień 2015
13 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację