Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie - drugi najstarszy pomnik w Polsce

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na Rynku w Tykocinie jest wyjątkowy, bowiem to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Pomnik w Tykocinie wystawił 1763 roku Jan Klemens Branicki - prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie.

Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

Najsłynniejszy pomnik w Tykocinie

Barokowy pomnik Czarnieckiego to dzieło rzeźbiarza francuskiego, wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Rzeźba ma 2 metry wysokości i zdobi centralne miejsce Dużego Rynku w Tykocinie. Hetman Czarniecki ubrany w strój szlachecki, z podniesioną ręką, w której dzierży złotą buławę, patrzy na barokowy kościół Przenajświętszej Trójcy - również dzieło Branickiego.Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie

Na cokole pomnika widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania starostwa tykocińskiego Stefanowi Czarnieckiemu, co miało miejsce w 1659 roku. Dziś pomnik Czarnieckiego na Rynku jest doskonale widoczny z każdej strony, jest tak od 1994 roku, kiedy trąba powietrzna wyrwała otaczające go drzewa.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Pomnik Stefana Czarnieckiego
Rynek, Tykocin

Noclegi w Tykocinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 17)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024