Pierścień w Sandomierzu

Pierścień w Sandomierzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Wielki pierścień z krzemieniem pasiastym w Sandomierzu to unikatowy pomnik, nawiązujący do tego, że kamień ten jest wydobywany, a raczej był kiedyś wydobywany w okolicy, a obecnie jest wykorzystywany w biżuterii. Pierścień można podziwiać niedaleko sandomierskiego Rynku, idąc spadzistą uliczką Zamkową prowadzącą do zamku. Pierścień posadowiony jest niedaleko Urzędu Miasta i jest całkiem spory! Całość waży aż 80 kilo, a samo "oczko" z krzemienia pasiastego 30 kg! Jego obwód ma średnicę około 1 metra!

Pracownia Łutowicza w Sandomierzu
Pracownia Łutowicza w Sandomierzu

Pierścień był pomysłem sandomierskiego artysty - Cezarego Łutowicza, który tworzy unikalną, ręcznie robioną biżuterię. Jest on prekursorem zastosowania krzemienia pasiastego w biżuterii, którą wykonuje już około 50 lat w pracowni mieszczącej się naprzeciw tego nietypowego pomnika. Pierścień wykonany jest ze stali, a turyści gromadnie robią przy nim zdjęcia.

Pracownia Łutowicza w Sandomierzu
Pracownia Łutowicza w Sandomierzu

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Sandomierski pierścień
ul. Zamkowa, u zbiegu z ul. Żydowską, Sandomierz

Noclegi w Sandomierzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.4 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
ewcia
wbrew pozorom spokojne miejsce, pierścień, a w szczególności oczko - piękne
Marta

Całkiem fajny pierścioneczek 🙂
 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024