Park Zdrojowy w Szczawnie Zdroju

Aktualizacja: 2024-06-12
Szczawno Zdrój park zdrojowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Park Zdrojowy imienia Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju usytuowany jest w centrum miasta, przy głównym deptaku Szczawna, na zboczu Wzgórza Gedymina czyli Góry Parkowej.

Zabytki w Parku

Przez Park Zdrojowy w Szczawnie przebiega deptak z ławeczkami, na których lubią tłumnie przesiadywać kuracjusze i turyści. Poza tym odnajdziemy tu zabytkową zabudowę zdrojową, usianą wśród zieleni. Na szczególną uwagę zasługują Hala Spacerowa i Pijalnia Wód Mineralnych z 1984 roku, stanowiące największą atrakcję Szczawna Zdroju. Można powiedzieć, że budynki te stanowią symbol uzdrowiska.

Szczawno Zdrój pijalnia wód
Szczawno Zdrój pijalnia wód

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju to wyjątkowy budynek o bogatej historii i zachwycającej architekturze, który stanowi ozdobę centrum tego malowniczego uzdrowiskowego miasta. Znany również jako szpital uzdrowiskowy im. dr Józefa Górskiego, Grand Hotel lub Hotel Śląski, Dom Zdrojowy jest jednym z najpiękniejszych budynków w Polsce.

Wzniesiony na początku XX wieku przez księcia Jana Henryka XV, Dom Zdrojowy został zaprojektowany jako luksusowy hotel, który miał przyciągać gości z całej Europy. W swoich czasach oferował 130 elegancko urządzonych pokoi, nowoczesne urządzenia kąpielowe oraz inhalacje, co czyniło go jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu. W przeszłości przebywali tu znamienici goście, w tym Winston Churchill, cesarz Wilhelm II i car Mikołaj I.

Szczawno Zdrój uzdrowisko
Szczawno Zdrój uzdrowisko

Interesującym faktem jest to, że to właśnie na Domie Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju wzorowany jest słynny Grand Hotel w Sopocie. Ta inspiracja świadczy o wysokiej klasie i estetyce budynku, który stał się wzorem dla innych luksusowych hoteli w Polsce.

Roślinność w Parku

Park ten odznacza się ciekawą rzeźbą terenu i niezwykle bogatą roślinnością. Rosną tu cyprysiki, kilkanaście gatunków klonów, żywotnik wschodni, grójecznik japoński, platan klonisty, tulipanowiec amerykański, krzew cisu, jesion amerykański, halezja karolińska, naparstnica purpurowa, sumak octowiec, choina kanadyjska, drzewa magnolii i wiele innych. Każda roślina kwitnie o innym czasie, stąd Park przez większą część roku mieni się wszystkimi barwami tęczy. Najpiękniej chyba kwitną wiosenną porą rododendrony i azalie, przeróżnymi kolorami, co daje naprawdę niezapomniany widok. 

Szczawno Zdrój - hala spacerowa
Szczawno Zdrój wieża Anny
Szczawno Zdrój park zdrojowy

Park zdobi też Wieża Anny - wieża zegarowa wzniesiona w 1818 roku. Jest ona doskonałym punktem widokowym, znajduje się bowiem na skarpie. Ponoć dawniej było to miejsce pogańskiego kultu wód leczniczych.

Nasz film o Szczawnie Zdroju

Zobacz nasz film  z pobytu w Szczawnie Zdroju. Oprócz spaceru po uzdrowisku wdrapiemy się jeszcze na dwie wieże widokowe.

Park Zdrojowy
ul. T. Kościuszki, ul. Zacisze

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Szczawnie-Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.3 głosów: 41)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 41)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika perlator
perlator

Dobre miejsce na odpoczynek 

Marta

Przyjemne miejsce do spacerowania

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024