Historia strzeleckiego parku w Strzelcach Opolskich sięga początków XIX wieku, kiedy na zamku rezydował hrabia Andrzej Maria Renard, który również i sam zamek wówczas znacząco odmienił. Hrabia wysłał swego ogrodnika do Londynu, by dobrze poznał tamtejsze parki.
Park w Strzelcach Opolskich rozpoczęto tworzyć w 1832 roku, najpierw powstał tzw. "mały park" na południe od zamku. Ulica Parkowa odgradza go od znacznie młodszego "dużego parku".
Do dziś obok zamku wznosi się wzgórze, tzw. góra kasztanowa, która została usypana z ziemi wybranej podczas tworzenia stawów. Drzewa do parku wyciągano z korzeniami z okolicznych lasów. Wiele z nich rośnie do dziś.
Strzelecki Park stanowi dziś niemałą atrakcję miasta, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Jest to osobliwość botaniczna, historyczna i turystyczna. W małym parku rośnie wiele zabytkowych drzew, np. czerwony buk, srebrny klon, biały buk, platany, wielkolistna lipa, cisy, tulipanowce, miłorząb, a ponadto sosny, dęby, klony i graby.
W dużym parku rosną kasztany, białe buki, wierzby czy amerykańskie białe jodły. Pośrodku stawu widoczna jest wyspa, na której chronią się całe stada dzikiego ptactwa. Nieco dalej stoi domek myśliwego, tzw. leśniczówka).
Pomiędzy drzewami poprawdzone są alejki, wszędzie odnaleźć można ławki, a w centrum powstał plac zabaw atrakcyjny dla najmłodszych. Park strzelecki w Strzelcach Opolskich to piękne i malownicze miejsce na spacery i odpoczynek na łonie natury, w samym centrum miasta.
Park strzelecki
ul. Parkowa, Strzelce Opolskie
Strzelce Opolskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.