Mural na Bibliotece w Ustroniu

49°43'8" N
18°48'40" E
Śląskie
2014-02-03 11:36:31
358m npm
Normalna
Zdjęcia (11)

W Miejskiej Bibliotece na Rynku w Ustroniu od niedawna można zobaczyć książki nie tylko w budynku, ale i na budynku, na jednym z największych murali w Polsce.Ów mural to wielkie malowidło na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu, ma 500 metrów kwadratowych powierzchni. Mieszkańcy i turyści mogą podziwiać to dzieło w pełnej krasie. Stworzenie muralu było częścią rewitalizacji gmachu biblioteki, który składa się z zabytkowego budynku tzw. starej szkoły i pawilonu dostawionego znacznie później na jego tyłach.

Mural w Ustroniu pokrywa siedem ścian, na największej z nich znajdziemy kopię wnętrz biblioteki w Dublinie, z jej łukowatym sklepieniem i wysokimi na kilka metrów regałami wypełnionymi książkami. Z kolei obrazy na ścianach dostawionego budynku nawiązują do wnętrz biblioteki w Edynburgu, ale nie brakuje tu również lokalnych akcentów, np. wkomponowanie w iluzyjne wnętrze biblioteki portretu Jana Wantuły - miejscowego bibliofila i patrona placówki.

Na pozostałych ścianach budynku artyści odtworzyli przedwojenne fotografie słynnych miejsc w Ustroniu - ratusza, zakładu przyrodolecznicznego czy szałasu pod Czantorią.Miejska Biblioteka
Rynek 4, Ustroń
tel. 33/ 854-23-40
www.biblioteka.ustron.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: