Budynek loży masońskiej

Kętrzyńska była siedziba Loży Masońskiej to neogotycki budynek powstały w latach 1860-64. Tutejsza loża wolnomularska pod nazwą "Drei Thore des Tempels" (Trzy bramy Świątyni) została założona 9 października 1818 roku.Niewielki, piętrowy budynek zaprojektowany na planie prostokąta ozdobiony jest czterema ośmiobocznymi wieżyczkami w narożach. Pięcioboczny ryzalit z klatką schodową, nakryty jest dachem namiotowym i przylega do korpusu głównego od strony wschodniej. Wystrój architektoniczny elewacji oraz sama bryła nawiązują do późnego gotyku angielskiego.

Po rozwiązaniu loży jej majątek przejęło miasto. Po II wojnie światowej w budynku loży znajdował się Powiatowy Dom Kultury i kino. W 1999 roku budynek został gruntownie odrestaurowany i obecnie mieści się w nim siedziba Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego.

Loża Masońska
ul. Mickiewicza, Kętrzyn

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

54°4'35" N, 21°22'27" E
Warmińsko-mazurskie
2014-06-26
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą