Waniewo, toja1358

Kościół w Waniewie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Waniewie nad Narwią to zabytkowy, neoromański kościół murowany, którego fundamenty położono w 1798 roku, ale ukończono go dopiero w 1887 roku. Funkcjonowała tu bowiem jeszcze drewniana świątynia.Pierwszy wzmiankowany kościół w Waniewie istniał już w XV wieku, prawdopodobnie nosił wezwanie Św. Anny, a w 1511 roku Mikołaj Radziwiłł ufundował kościół Wniebowzięcia NMP, który zastąpiła kolejna drewniana świątynia z 1639 roku.

Waniewo, kościół, toja1358
Waniewo, kościół, toja1358

Obecny kościół został niemal doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, w 1944 roku, ale szybko, bo już w 1950 roku świątynię odbudowano.Wystrój świątyni

Kościół w Waniewie jest trójnawowy, we wnętrzu podziwiać można 3 drewniane ołtarze, w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Waniewskiej z 1968, na zasłonie obraz Św. Anny a w zwieńczeniu obraz Św. Józefa. W ołtarzach bocznych widnieją obrazy Św. Mikołaja i Św. Antoniego.

, toja1358
, toja1358

Na zabytkowe wyposażenie kościoła składają się też: kielich i krucyfiks z XVII wieku, relikwiarz Krzyża Świętego z XVIII wieku, chrzcielnica z XIX wieku oraz marmurowe epitafium Romana Roztworowskiego z XX wieku. Niedaleko koniecznie odwiedzić trzeba kładkę nad Narwią.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Waniewo 36, Sokoły
parafia.waniewo@wp.pl

Kościół w Waniewie
Kościół w Waniewie

Kościół w Waniewie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Waniewa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Waniewo noclegi

Waniewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Waniewo
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°4'28N, 22°49'3E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021