Kościół w Waniewie

Waniewo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Waniewie nad Narwią to zabytkowy, neoromański kościół murowany, którego fundamenty położono w 1798 roku, ale ukończono go dopiero w 1887 roku. Funkcjonowała tu bowiem jeszcze drewniana świątynia.

Pierwszy wzmiankowany kościół w Waniewie istniał już w XV wieku, prawdopodobnie nosił wezwanie Św. Anny, a w 1511 roku Mikołaj Radziwiłł ufundował kościół Wniebowzięcia NMP, który zastąpiła kolejna drewniana świątynia z 1639 roku.

Waniewo, kościół
Waniewo, kościół

Obecny kościół został niemal doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, w 1944 roku, ale szybko, bo już w 1950 roku świątynię odbudowano.

Wystrój świątyni

Kościół w Waniewie jest trójnawowy, we wnętrzu podziwiać można 3 drewniane ołtarze, w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Waniewskiej z 1968, na zasłonie obraz Św. Anny a w zwieńczeniu obraz Św. Józefa. W ołtarzach bocznych widnieją obrazy Św. Mikołaja i Św. Antoniego.

Na zabytkowe wyposażenie kościoła składają się też: kielich i krucyfiks z XVII wieku, relikwiarz Krzyża Świętego z XVIII wieku, chrzcielnica z XIX wieku oraz marmurowe epitafium Romana Roztworowskiego z XX wieku. Niedaleko koniecznie odwiedzić trzeba kładkę nad Narwią.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Waniewo 36, Sokoły
parafia.waniewo@wp.pl

Kościół w Waniewie
Kościół w Waniewie

Noclegi w Waniewie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024