Koło miejscowości Sidzina leżącej niedaleko Nysy, przy trasie Niemodlin - Nysa, w szczerym polu wśród drzew i zbóż, stoi piękny kościółek ze strzelistą wieżą, który przez miejscową ludność nazywany jest kościółkiem w polu koło Sidziny. Świątynię dobrze widać z głównej drogi.Historia kościółka w polu

W obecnej formie kościół pochodzi z II połowy XIX wieku, a dokładniej z 1873 roku, kiedy stanął w miejscu kaplicy z 1680 roku. Jest to odpustowy kościół Znalezienia Krzyża Świętego i MB Częstochowskiej. Pielgrzymi do dzisiaj przybywają tu 3 maja - wspomnienie Znalezienia Krzyża i 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kościół w polu koło Sidziny
Kościół w polu koło Sidziny

A dlaczego ? Po prostu przed wybudowaniem tu kaplicy rolnik orząc pole znalazł krzyż, który zaniósł do kościoła, ten jednak w tajemniczy sposób wrócił na pole. Gdy sytuacji powtórzyła się kilka razy, uznano to za znak, w w tym miejscu w polu wybudowano kaplicę. Mówi o tym wydarzeniu sgraffito przy wejściu do kościółka.

Kolejny cud miał tutaj miejsce w 1944 roku, kiedy wg świadków hitlerowcy na kościół spuścili 8 bomb, ale żadna nie trafiła świątyni, która cudem ten nalot przetrwała nienaruszona. W kościółku w polu koło Sidziny znajduje się kopia obrazu MB Częstochowskiej poświęcona podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

Kościół w polu koło Sidziny
Kościół w polu koło Sidziny
Kościół w polu koło Sidziny


Kościół w polu koło Sidziny Kościół w polu koło Sidziny Kościół w polu koło Sidziny

Nysa noclegi

Nysa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021