Kościół w Łubiu

Kościół w Łubiu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Pierwszy kościół w Łubiu, jeszcze pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, był wzmiankowany w 1337 roku. Od 1687 roku do dzisiaj parafia nosi wezwanie Narodzenia NMP.

Obecna świątynia, stojąca na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku, ale po pożarze została odbudowana przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39.

Łubie
Łubie

Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 roku, poświęcona właśnie ówczesnemu właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni - Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy. Nad bocznym wejściem natomiast znajduje się Nad bocznym wejściem od strony południowej znajduje się kamień z mocno uszkodzonym napisem kamień z ledwo widocznym napisem "JOACHIMUS MYSZKOWSKI... PAROCHUS KOPEN. ANNO D. 1613".

W połowie XX stulecia kościół w Łubiu ponownie płonął, ale szybko został odrestaurowany. W 2000 roku we wnętrzu pojawiły się nowe organy elektroniczne. Przy świątyni znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Łubie
Łubie

Kościół Narodzenia NMP
ul. 1 Maja 12, Łubie
tel. 32/ 233-12-87
parafialubie@neostrada.pl

Noclegi w Łubiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Łubie kościół
Łubie kościół
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łubie
(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024