Kościół w Łubiu

Kościół w Łubiu

(4.7 głosów: 3)

Pierwszy kościół w Łubiu, jeszcze pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, był wzmiankowany w 1337 roku. Od 1687 roku do dzisiaj parafia nosi wezwanie Narodzenia NMP.Obecna świątynia, stojąca na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku, ale po pożarze została odbudowana przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39.

Łubie
Łubie

Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 roku, poświęcona właśnie ówczesnemu właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni - Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy. Nad bocznym wejściem natomiast znajduje się Nad bocznym wejściem od strony południowej znajduje się kamień z mocno uszkodzonym napisem kamień z ledwo widocznym napisem "JOACHIMUS MYSZKOWSKI... PAROCHUS KOPEN. ANNO D. 1613".W połowie XX stulecia kościół w Łubiu ponownie płonął, ale szybko został odrestaurowany. W 2000 roku we wnętrzu pojawiły się nowe organy elektroniczne. Przy świątyni znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Łubie kościół
Łubie kościół

Kościół Narodzenia NMP
ul. 1 Maja 12, Łubie
tel. 32/ 233-12-87
parafialubie@neostrada.plŁubie

Łubie noclegi

Łubie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łubie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°26'44N, 18°39'24E
25 marzec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację