Pierwszy kościół w Łubiu, jeszcze pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, był wzmiankowany w 1337 roku. Od 1687 roku do dzisiaj parafia nosi wezwanie Narodzenia NMP.Obecna świątynia, stojąca na pograniczu Kopienicy i Łubia, pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku, ale po pożarze została odbudowana przez Mikołaja Otysława w latach 1730- 39.

Łubie

Na murze kościoła widnieje pamiątkowa tablica z 1710 roku, poświęcona właśnie ówczesnemu właścicielowi wsi i budowniczemu świątyni - Mikołajowi Otysławowi z Kopienicy. Nad bocznym wejściem natomiast znajduje się Nad bocznym wejściem od strony południowej znajduje się kamień z mocno uszkodzonym napisem kamień z ledwo widocznym napisem "JOACHIMUS MYSZKOWSKI... PAROCHUS KOPEN. ANNO D. 1613".

W połowie XX stulecia kościół w Łubiu ponownie płonął, ale szybko został odrestaurowany. W 2000 roku we wnętrzu pojawiły się nowe organy elektroniczne. Przy świątyni znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Łubie
Łubie kościół
Łubie

Kościół Narodzenia NMP
ul. 1 Maja 12, Łubie
tel. 32/ 233-12-87
parafialubie@neostrada.plŁubie noclegi

Łubie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020