Kościół Św. Trójcy w Witaszycach

Kościół Św. Trójcy w Witaszycach

Kościół Św. Trójcy w Witaszycach to tzw. Mały Kościół, stojący niemal przy samej drodze nr 11 prowadzącej z Poznania do Bytomia, niedaleko Pałacu Witaszyce.Pierwsze wzmianki o kościele Witaszyckim pochodzą z 1389 roku, nosił on wówczas wezwanie Św. Michała. Nowy drewniany kościół zbudowano w 1566 roku, a około roku 1683 przy odnowieniu poświęcony został pod nowym wezwaniem Św. Trójcy.

Drewniana dzwonnica
Drewniana dzwonnica

W 1808 roku z fundacji arcybiskupa Tymoteusza Gorzeńskiego, późniejszego Prymasa Polski, wybudowano klasycystyczny kościół murowany, stojący tutaj do dziś.

Po wybudowaniu w Witaszycach nowej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, kościół Św. Trójcy pełnił funkcje kościoła pomocniczego aż do wybuchu wojny, w czasie wojny służył jako magazyn meblowy, a później jako salki katechetyczne. Od 2000 roku znów pełni funkcje sakralne, jest kościołem pomocniczym, odprawiane są tu msze św. w dni powszechne.Koło kościoła stoi drewniana dzwonnica, a na teren kompleksu prowadzi murowana, efektowna brama.

Kościół Św. Trójcy
ul. Stawna, WitaszyceWitaszyce noclegi

Witaszyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021