Kościół Św. Trójcy w Witaszych

Kościół Św. Trójcy w Witaszycach

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Trójcy w Witaszycach to tzw. Mały Kościół, stojący niemal przy samej drodze nr 11 prowadzącej z Poznania do Bytomia, niedaleko Pałacu Witaszyce.

Pierwsze wzmianki o kościele Witaszyckim pochodzą z 1389 roku, nosił on wówczas wezwanie Św. Michała. Nowy drewniany kościół zbudowano w 1566 roku, a około roku 1683 przy odnowieniu poświęcony został pod nowym wezwaniem Św. Trójcy.

Drewniana dzwonnica
Drewniana dzwonnica


W 1808 roku z fundacji arcybiskupa Tymoteusza Gorzeńskiego, późniejszego Prymasa Polski, wybudowano klasycystyczny kościół murowany, stojący tutaj do dziś.

Po wybudowaniu w Witaszycach nowej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, kościół Św. Trójcy pełnił funkcje kościoła pomocniczego aż do wybuchu wojny, w czasie wojny służył jako magazyn meblowy, a później jako salki katechetyczne. Od 2000 roku znów pełni funkcje sakralne, jest kościołem pomocniczym, odprawiane są tu msze św. w dni powszechne.

Koło kościoła stoi drewniana dzwonnica, a na teren kompleksu prowadzi murowana, efektowna brama.

Kościół Św. Trójcy
ul. Stawna, WitaszyceWitaszyce noclegi

Witaszyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023